C# kayıt formunda aynı üyelik ismi

sefasal09

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, iyi bayramlar dilerim, C#'a yeni başladım hemen soruma geçiyorum.
Fotoğrafta belirttiğim gibi bir form uygulamasında veri tabanı ile kayıt olma yeri yaptım. Ama şöyle bir sorunum var mesela kullanıcı adı AHMET123 iken.
AHMET123 kullanıcı adı ile tekrar kayıt olunabiliyor bunun için nasıl bir kod ekleyebilirim?
Kullanıcı adı zaten mevcut gibisinden bir hata almasını istiyorum teşekkür ederim iyi sosyaller.

kayıthata.png

Veritabanını Visual Studio ile oluşturup yapıyordum ben bu uygulamayı, örneğin bir ürünler tablosunda kaydet butonu tetiklenince if sorgusu açıyordum, if urunlerveritabanı=eklenecekurun gibi düşün. Böyle bir durumda hata mesajı gösteriyordum else durumunda ise kayıt işlemine devam ediyordu, uygun programlar olmadığı için birebir kodlar ile yardımcı olamadım kusura bakma belki aklında bir fikir oluşur.

Kullanıcı kendi hesabıyla oturum açtığında kimlik doğrulaması kullansin. Ardından veritabanında bir flag olustur. Kullanıcı ayni rumuzu yazarsa bunu her zaman kontrol eder ve siyah ekrana komut yazdirir. Zaten kayit acmis durumdalar. Bunlara bakabilirsin.

Veritabanını Visual Studio ile oluşturup yapıyordum ben bu uygulamayı, örneğin bir ürünler tablosunda kaydet butonu tetiklenince if sorgusu açıyordum, if urunlerveritabanı = eklenecekurun gibi düşün. Böyle bir durumda hata mesajı gösteriyordum else durumunda ise kayıt işlemine devam ediyordu, uygun programlar olmadığı için birebir kodlar ile yardımcı olamadım kusura bakma belki aklında bir fikir oluşur.

Ya evet ben de öyle düşündüm bir if sorgusu açıp kayit. Dosyasında eğer aynı kullanıcı adından varsa hata verdirecek. Ama bağlantısını nasıl yapacağımı tam bilmiyorum

Kullanıcı kendi hesabıyla oturum açtığında kimlik doğrulaması kullansin. Ardından veritabanında bir flag olustur. Kullanıcı ayni rumuzu yazarsa bunu her zaman kontrol eder ve siyah ekrana komut yazdirir. Zaten kayit acmis durumdalar. Bunlara bakabilirsin.

yardımın için teşekkür ederim, kimlik doğrulama olmadan direkt kayıt olma aşamasında hata alsa daha iyi olur, bıraktığın linkler içinde teşekkür ederim ben bulamamıştım farklı kodlamalarla login sistemi yapmışlar ama yine bağlantı kurmaya çalışacağım

Geri
Yukarı