Çözüldü C++ Microsoft'un geliştirdiği bir dil mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Bu soruya, "tam tersi" desek yeridir. Windows diye birşey yokken ortaya çıkmış bir dil. İlk zamanlar ne tür kodlar kullanıldı bilmiyorum ama şirketin ve en önemli işletim sisteminin bugünlere gelmesinde rolü var. Hatta burada esas pay C++, C#, objective C türevlerinden önce çıkan C diline ve onu geliştiren rahmetli Dennis Ritchie abimize aittir. Bunlardan yalnızca C# Microsoft tarafından geliştirilmiştir.
1611142213919.png

Bu soruya, "tam tersi" desek yeridir. Windows diye birşey yokken ortaya çıkmış bir dil. İlk zamanlar ne tür kodlar kullanıldı bilmiyorum ama şirketin ve en önemli işletim sisteminin bugünlere gelmesinde rolü var. Hatta burada esas pay C++, C#, objective C türevlerinden önce çıkan C diline ve onu geliştiren rahmetli Dennis Ritchie abimize aittir. Bunlardan yalnızca C# Microsoft tarafından geliştirilmiştir.

Çözüm
C++ bir standart. Derleyici üreticileri bu standartlara uyarak kendi derleyicilerini geliştirirler ki, farklı derleyiciler arası uyumluluk olsun. Bu standartlar da bazen teknolojinin gelişmesiyle birlikte duyulan gereksinimler doğrultusunda genişleyebiliyor.

Microsoft'un da bir C++ derleyicisi var.

Cahilliğimi affedin bu cümleyi anlamadım.
Yazılan C, C++ kodlarını makine olduğu gibi anlamıyor, bu kodlar önce assembly diline sonra da makine diline dönüşüyor. Bu dönüştürme işlemini ise derleyiciler yapıyor. Hocamın bahsettiği standartlar derleyicilerin C kodunu assembly koduna dönüştürürken dikkat ettikleri standartlar.
Bu standartlar olmasaydı yazdığımız kodlar farklı derleyicilerde farklı şekilde yorumlanırdı.
Örneğin siz C dilinde X yazıyorsunuz ve o derleyici tarafından Y yapılıyor. Farklı derleyicilerde ise Z oluyor. Böyle durumlar yüzünden standartlaşma ihtiyacı doğmuştur. Ve belli başlı (ISO gibi) kurumlar tarafından bu standartlar belirlenmiştir.

Geri
Yukarı