C++ öğrenmeden hangi dili öğrenmeliyim?

teferruax

Decapat
Yer
İstanbul, Türkiye
Benim hedefim programlama yani C++ öğrenip otellere program yapabilmek. Bu iş için kolları sıvadım, C++ zor bir dil olduğundan dolayı bunu öğrenmeden önce hangi dili öğrenmem gerekiyor bilmiyorum. Adım adım hangi dilleri öğrenmeliyim? Birisi bana şöyle demişti; C sonra C# daha sonra C++ öğren demişti. Ayrıca ben bu dillerin hepsini günde en az 9, en fazla 10 saat çalışsam kaç ayda bitirir programlama yapmaya başlayabilirim?

Tek diyebileceğim Udemy'den vs video izleyerek çok bir yere gelemezsin Udemy'den izlediğin video kadar da uygulama yapmaya çalış kendi kendine veya tanıdığın biri varsa ondan örnekler al kendin yapmaya çalış bir de ben günde 9 10 saat çalışamıyorum en azından belli süre sonra beynim error vermeye başlıyor yazdığımı dinlediğimi oturtamıyorum.

Merhaba, umarım iyisindir. Ben programlamaya ilk girdiğimde Python ile başlamıştım. Sözdizimi kolay olsa da, ilk başladığım zamana şimdi dönebilsem, sanırım Python öğrenmezdim. Benim sana önerim C dili ile başlaman. C dilinde OOP programlama yok, fonksiyonları ve temel yapıları kavradıktan sonra, C++ diline geçmen. Bünyeden bünyeye değişiklik gösterebiliyor diller, C++ benim için zor bir dil değil ama benim bir geçmişim var elbette. Siz C öğrenin bence hocam. O da zor gelirse Python öğrenin.

Benim hedefim programlama yani C++ öğrenip otellere program yapabilmek. Bu iş için kolları sıvadım, C++ zor bir dil olduğundan dolayı bunu öğrenmeden önce hangi dili öğrenmem gerekiyor bilmiyorum. Adım adım hangi dilleri öğrenmeliyim? Birisi bana şöyle demişti; C sonra C# daha sonra C++ öğren demişti. Ayrıca ben bu dillerin hepsini günde en az 9, en fazla 10 saat çalışsam kaç ayda bitirir programlama yapmaya başlayabilirim?
Amaç C++ ise neden önce C++ öğrenmiyorsunuz?
Öğrenmek için hangi dili kullansanız öğrenecek misiniz? Evet.
Evet C++ biraz ağır ama hedef o ise neden başka bir dilden başlayasınız ki?

Hocam istediğiniz dilden öğrenmeye başlayabilirsiniz. Eğer nihai amacınız C++ ile çalışmak ise C++ ile başlayabilirsiniz.

Ağır dil, zor öğrenirsin soğursun dediler. Adım adım ilerlemek istiyorum bende. Amaç programlama yapabilmek zaten.
Ben C++ ile başladım. Dedikleri kadar ağır değil. Zaten amaç programlamayı öğrenmek ise dil çok fark etmez.

Zaten dil bir amaç olmadığı için ihtiyaca göre şekillenir. Ben C++ ile başlamış olsam da şuan genel olarak Java, C# ve Python ile uğraşıyorum çünkü yazmak istediğim programlar değişti. Örneğin Discord botu yazmak için JS kullandım. Ama bana JS ile ilgili bir soru sorsanız orta seviye, bilemem büyük ihtimalle. Yani dil ihtiyaca göre şekillendiği için hangi dilden başladığınızın bir önemi yok.

Amaç C++ ise neden önce C++ öğrenmiyorsunuz?
Öğrenmek için hangi dili kullansanız öğrenecek misiniz? Evet.
Evet C++ biraz ağır ama hedef o ise neden başka bir dilden başlayasınız ki?

Bende sen gibi düşünüyordum eskiden ama şöyle bir sıkıntı var. C++'ta sıfırdan başlayarak i GitHub'a proje atabileceğin seviyeye gelmek içinmin 50-60 saat çalışman lazım...

Yeni başlayan birisinin pes etme veya motivasyon düşüklüğü yaşaması çok olası. O yüzden C++, Rust gibi dillere başlamadan önce temel algoritma ve yazılım mantığını anlamakta yarar olduğunu düşünüyorum... Bence Python vb. biraz daha yüksek seviyeli bir dilden başlaması onun yararına olur...

Not: Pes etmeyeceğini düşünüyorsan modern cpp öğrenmek için çok güzel bir kaynak linkini aşağıya bırakıyorum... (internette korsan olarak mevcut ama paylaşmayacağım)

Bende sen gibi düşünüyordum eskiden ama şöyle bir sıkıntı var. C++'ta sıfırdan başlayarak i GitHub'a proje atabileceğin seviyeye gelmek içinmin 50-60 saat çalışman lazım...

Yeni başlayan birisinin pes etme veya motivasyon düşüklüğü yaşaması çok olası. O yüzden C++, Rust gibi dillere başlamadan önce temel algoritma ve yazılım mantığını anlamakta yarar olduğunu düşünüyorum... Bence Python vb. biraz daha yüksek seviyeli bir dilden başlaması onun yararına olur...
Dil araçtır, amaç değil. Önce başka bir dili öğrenip daha sonra hedef olan dili öğrenmek vakit kaybı. 50-60 saat yerine 90-100 saat çalışmak saçma. İki yöntemin de amacı aynı fakat ikinci yöntem yarısı dahi öğrenilmemiş bir dil bırakıyor arkada.

Mesela İspanyolca öğrenmek isteyen birine önce Franszca öğren demem.

Not: Pes etmeyeceğini düşünüyorsan modern cpp öğrenmek için çok güzel bir kaynak linkini aşağıya bırakıyorum... (internette korsan olarak mevcut ama paylaşmayacağım)

Çok teşekkür ederim yorumlarınız için 😇

Dil araçtır, amaç değil. Önce başka bir dili öğrenip daha sonra hedef olan dili öğrenmek vakit kaybı. 50-60 saat yerine 90-100 saat çalışmak saçma. İki yöntemin de amacı aynı fakat ikinci yöntem yarısı dahi öğrenilmemiş bir dil bırakıyor arkada.

Mesela İspanyolca öğrenmek isteyen birine önce franszca öğren demem.

Çok teşekkürler hocam 😇

Peki ben programlama mı öğreneyim yoksa web designer'mı olmaya çalışayım? Programlamayı yurt dışı imkanım var diye öğrenmek istiyorum. İkisi de ilgimi çekiyor fazlasıyla ama programlama da yurt dışında hazır işim olacak staj için.

Geri
Yukarı