C# Programda Kullanıcıya Şifre Değiştirtmek

erm1sh

Kilopat
Yer
Bilecik,Bozüyük
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ticaret amacıyla yapmış olduğum bir programım var ve bu programda şifre değiştirme menüsü yapmam gerekiyor. Fakat program kapatılıp tekrar açıldığında değiştirilen şifrenin nasıl tutulacağını bilmiyorum. Sizin önerileriniz nelerdir?

Not: Programda veritabanı kullanmayacağım.

Program dizinine x adında bir txt oluşturun onun içine kaydedilmesi istenen veriyi alın? Eğer ki güvenlik sorunu yaşayacağınızı düşünüyorsanız verileri iki yönlü şifreleme algoritmasından geçirerek kaydetmeyi deneyin.

Veritabanı kullanmıyorsan program kapanıp açıldığında veri takip etmesi oldukça zor olur. Eğer .txt bile kullanmayacağım diyorsan yapamazsın zaten.

Ticaret amacıyla yapmış olduğum bir programım var ve bu programda şifre değiştirme menüsü yapmam gerekiyor. Fakat program kapatılıp tekrar açıldığında değiştirilen şifrenin nasıl tutulacağını bilmiyorum. Sizin önerileriniz nelerdir?

Not: Programda veritabanı kullanmayacağım.
Aslında visual studio bu tür şeyler için ayrı bir kayıt sistemi geliştirmiş. Projenin dosya gezgini olan kısmının en üstünde çözümün var, bu çözüme sağ tıkla ve özellikler de. Sonra sol tarafta ayarlar sekmesi göreceksin. Buraya bir değişken oluştur, string bir . Mesela adı sifre olsun, değerine de 123 de. Programdan buna "Properties.Settings.Default.sifre" yazarak erişebilirsin. Aynı şekilde değiştirebilirsin. Kaydetmek için ise "Properties.Settings.Default.Save()" yazman yeterli.

Örnek:
String sifre = Properties.Settings.Default.sifre;

Properties.Settings.Default.sifre = textbox1.text;

Properties.Settings.Save();

Şifreleri internet üzerinde bir database ile tutabilirsin. Herhangi bir FTP hesabı ile mesela.

Ticari bir yazılımda kullanıcı şifresini ".txt" dosyasında saklamak ne kadar mantıklı olur sence?
Ben veritabanında tuttuğum halde kriptolu şekilde aktarıyor, kriptoyu da program aracılığı ile çözüyorum.

Güvenliğe biraz önem ver derim. Önem vermiyorsan da şifre koymanın bir mantığı yok inan :)

Regedit'te kayıt et en sağlıklısı .

Örneğin :

Yazmak için : Registry.CurrentUser.CreateSubKey("FK").SetValue("UNAL",312);

Okumak İçin : Registry.CurrentUser.OpenSubKey("FK").GetValue("UNAL")

string tipinde okuyup TextBox1.text içine yazdırabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı