C#'ta nasıl pratik yapılır?

HD4450

Hectopat
C# öğreniyorum oyun yapmak istiyordum ama bana önce küçük küçük programlar yazıp pratik yap dediler, ne yapabilirim? Mesela kodu yazdım nasıl onu program olarak çalıştırırım?

C# öğreniyorum oyun yapmak istiyordum ama bana önce küçük küçük programlar yazıp pratik yap dediler, ne yapabilirim? Mesela kodu yazdım nasıl onu program olarak çalıştırırım?
Hesap makinesi vs. yaparak başlayabilirsin. İlla oyun yapmaktan başlamak istiyorum diyorsan Youtube'dan bak sistem videolarına. Fonksiyon fonksiyon ne işe yaradığını anlamaya çalış. Şuan ki seviyenle zor olur benim tercihim hesap makinesi gibi basit şeyleri yapmak olurdu.

Bir ders listesi üzerinden gidecek olursan her konuya değinmeye çalış. Konular artık sana benzer gelmeye başlayınca aç bir örnek uygulama ve sen de uygulamaya başla. Sonradan bu uygulamaları küçük küçük değiştir. İleride bu uygulamaları o kadar değiştireceksin ki esinlendiğin uygulamadan çok farklı bir şey ortaya çıkacak ve senin uygulaman olacak. Başta mümkün olduğunca farklı uygulamalar kodlama çalış. İleride bir konuya tutkun olduğunda o yönden gitmen için geç olmaz. Bence bu şekilde hızlıca kademe alabilirsin.

Screenshot_20211129-204047~2.png

Bak mesela bu tarz küçük programlarla başla.

Bir ders listesi üzerinden gidecek olursan her konuya değinmeye çalış. Konular artık sana benzer gelmeye başlayınca aç bir örnek uygulama ve sen de uygulamaya başla. Sonradan bu uygulamaları küçük küçük değiştir. İleride bu uygulamaları o kadar değiştireceksin ki esinlendiğin uygulamadan çok farklı bir şey ortaya çıkacak ve senin uygulaman olacak. Başta mümkün olduğunca farklı uygulamalar kodlama çalış. İleride bir konuya tutkun olduğunda o yönden gitmen için geç olmaz. Bence bu şekilde hızlıca kademe alabilirsin.

Eki Görüntüle 1229043

Bak mesela bu tarz küçük programlarla başla.

Önce bir random numara uygulaması tarzı bir şey yap.
Daha sonra isim şifreleme uygulaması gibi şeyler yapmayı dene.

Hesap makinesi vs. yaparak başlayabilirsin. İlla oyun yapmaktan başlamak istiyorum diyorsan YouTube'dan bak sistem videolarına. Fonksiyon fonksiyon ne işe yaradığını anlamaya çalış. Şu anki seviyenle zor olur benim tercihim hesap makinesi gibi basit şeyleri yapmak olurdu.

Ben normalde geçen sene başlayacaktım ama sınavdan dolayı başlayamadım şu anda oparetorlerdeyim izlediğim Udemy kursu bitincede bunları yapmaya başlayacağım ama bu hesap makinesini veya diğer yapacağım deneyleri nasıl grafikli hale getireceğim ve kodları nereden bulacağım?
CTRL+F5'e basacaksın.

Hocam o anlamda demedim nasıl programı bilgisayarımızdanki uygulamalar gibi açarım onu soruyorum.

Son düzenleme:
Her öğrendiğin yeni konuda kendin farklı bir şeyler yapamaya çalış.

Diğer soru için:
.exe uzantılı dosyayı bir klasöre kaydet (mesela: Belgeler\Canım Programım\deneme.exe)
sonra .exe uzantılı dosyayı sağ tıkla ve "Masaüstüne kısayol ata" seç. Hepsi bu kadar.

Her öğrendiğin yeni konuda kendin farklı bir şeyler yapamaya çalış.

Diğer soru için:
.exe uzantılı dosyayı bir klasöre kaydet (mesela: Belgeler\Canım Programım\deneme.exe)
Sonra .exe uzantılı dosyayı sağ tıkla ve "masaüstüne kısayol ata" seç. Hepsi bu kadar.

Anladım. Mesela şöyle, isim yaz, sonra soyadı yaz, sonrada bir tane mesaj gösteriyor. O kodu kaydetcem, sonra kaydettiğim yerden exe uzantılı dosyasını alıp başka klasöre kaydedeceğim, açınca direkt program hali açılacak öyle mi?

Anladım. Mesela şöyle, isim yaz, sonra soyadı yaz, sonrada bir tane mesaj gösteriyor. O kodu kaydetcem, sonra kaydettiğim yerden exe uzantılı dosyasını alıp başka klasöre kaydedeceğim, açınca direkt program hali açılacak öyle mi?
Hayır, Masaüstüne simge atayacak benim anlattığım gibi yaparsan.

Kurulum dosyası hazırlamak istiyorsan, bunu senin için yapan uygulamalar var. Onlardan yararlanabilirsin. Ben İnstallForge kullanıyorum. Ama kullanımı daha basit olanlar da var.

Geri
Yukarı