C ve C++ nereden indirilir?

VenomSnake

Hectopat
Daha fazla  
C++ ve C indirecektim ama internete C++ indir yazdığımda Visual Studio çıktı. C indir yazdığımda da C programını bulamadım. İkisinin indirme linklerini verebilir misiniz?
@SideWinder

C/C++ için compiler yüklemeniz gerekiyor. "C/C++" indir yazarak bir sonuç elde edemezsiniz. Birden fazla compiler var. Kullanacağınız IDE'ler en başından size yüklemek için sorabilir, oradan gerekenleri de seçip kurabilirsiniz, kendiniz de yükleyebilirsiniz.

C için kendim GCC Compiler kurmuştum. Şuradan indirmiştim: TDM-GCC Compiler.

C++ için de aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz, güzel bir anlatım mevcut. Atılan video da anlamanıza yardımcı olacaktır.

Windows'ta ve Linux'ta illa JDK gibi bir şey indirmene gerek yok. Sadece compiler'a ihtiyacın var ve Dev C++'ı önerebilirim. Çok hafif bir compiler. Ama yanlış biliyor da olabilirim.

Dev-C++´ta MinGW derleyicisi hazır yüklü bir şekilde geliyor. Alternatif olarak Visual C++´ı da kullanabilirsiniz. Bunun için de Visual Studio´yu indirmeniz lazım. Kurulum esnasında Visual C++´ı seçim ekranında işaretlemeniz gerekiyor.

Son olarak Dev-C++ kullanacaksanız ve Windows 10 kullanıyorsanız sitesinden 5.11 ya da 5.12 ile başlayan ve içerisinde derleyicinin de bulunduğu sürümü seçtiğinizden emin olun. 4.9.9 ile başlayan ayrı bir sürüm daha vardı yanlış hatırlamıyorsam. Onu da Windows 8.1 ya da daha düşük bir Windows sürümü kullanıyorsanız tercih edebilirsiniz.

C++ indirilmez, compiler'i indirilir.

MinGW kurup PATH kurarsanız C++ kodlarını dönüştürebilirsin.
IDE için Visual Code öneririm, MinGW'yi PATH'larsan çok hızlı şekilde Build diyerek çalıştırabilirsin. Terminalde ise ".\programismi" şeklinde VSCode içinde deneybilirsin.

Eğer bu işlerde yeni iseniz. Hardard Universitesi'nin hazırlamış olduğu online IDE'yi ve içerisinde hazır olarak gelen gcc'yi kullanabilirsiniz.

Yalnız uyarayım: Terminal üzerinden kod derlemek F5'e basmaya benzemez.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı