C# - Visual Studio Kurulumu ve Giriş (Ders 1)

redcenter

Hectopat
Makaleler
1
Bugün C# dersleri adında bir seriye başlama kararı verdim. Bu dersler boyunca C# ile ilgili öğrenilebilecek her şeyi anlatmaya çalışacağım. İlk derste yazdığım kodları derleyip, uygulama haline getirebilmek için gerekli olan Visual Studio programının kurulumundan bahsetmek istiyorum.
  1. Visual Studio IDE adresine giderek "Visual Studio'yu İndirin" butonunun üzerine geliyoruz ve bize uygun olan sürümü indiriyoruz.
  2. 1.PNG
  3. KISA BİR BİLGİ: Community sürümü ücretsiz, diğer sürümler ücretlidir.
  4. "vs_installer" adında bir uygulama inecektir, tıklıyoruz ve kısa bir indirmeden (70 MB) sonra karşımıza bir yükleyici çıkıyor.
  5. İstediğimiz sürümün altındaki "Yükle" butonuna tıklayıp biraz bekledikten sonra karşımıza birçok programlama dilini kurabileceğimiz bir pencere çıkıyor.
    2.PNG
  6. Menüdeki "Yükleme konumları" sekmesinden yüklemesini istediğimiz yerleri seçebiliyoruz.
  7. Biz C# kullanacağımız için "İş yükleri" menüsü altından, hemen sağ üstteki ".NET masaüstü geliştirme" kutucuğuna tik bırakıyoruz.
  8. Seçtikten sonra sağ alt kısımda bize gerekli olan alanı söylüyor (İndireceği dosya boyutu çok daha azdır, paket açıldıktan sonraki gerekli olan alanı gösterir.)
  9. Sağ alttaki "Yükle" butonuna tıklayınca indirme ve yükleme otomatik olarak başlar. İnternet hızınıza göre süre değişebilir.
  10. Kurulum tamamlandıktan sonra masaüstüne "Visual Studio 2017" adında bir kısayol gelecektir. Buradan uygulamaya giriş yapabilirsiniz.
  11. Açılışta sizden bir Microsoft hesabı isteyecektir. Alt kısmında "Hesap olmadan giriş yapmak istiyorum" şeklinde bir yazı bulunmakta, ona tıklayarak hesap girmeden programı çalıştırabilirsiniz.
  12. Yine açılışta sizden bir tema seçimi yapmanızı isteyecektir. Beğendiğiniz temayı seçebilirsiniz. Bunu daha sonra yine değiştirebilirsiniz.
Elimden geldiğince programın kurulumunu anlatmaya çalıştım, devamı mutlaka gelecektir. Bundan sonraki derslerimizde programlamayla ve kodlarla uğraşmaya başlayacağız. Kalın sağlıcakla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bugün C# dersleri adında bir seriye başlama kararı verdim. Bu dersler boyunca C# ile ilgili öğrenilebilecek her şeyi anlatmaya çalışacağım. İlk derste yazdığım kodları derleyip, uygulama haline getirebilmek için gerekli olan Visual Studio programının kurulumundan bahsetmek istiyorum.
  1. Visual Studio IDE adresine giderek "Visual Studio'yu İndirin" butonunun üzerine geliyoruz ve bize uygun olan sürümü indiriyoruz.
  2. Eki Görüntüle 324341
  3. KISA BİR BİLGİ: Community sürümü ücretsiz, diğer sürümler ücretlidir.
  4. "vs_installer" adında bir uygulama inecektir, tıklıyoruz ve kısa bir indirmeden (70 MB) sonra karşımıza bir yükleyici çıkıyor.
  5. İstediğimiz sürümün altındaki "Yükle" butonuna tıklayıp biraz bekledikten sonra karşımıza birçok programlama dilini kurabileceğimiz bir pencere çıkıyor.Eki Görüntüle 324344
  6. Menüdeki "Yükleme konumları" sekmesinden yüklemesini istediğimiz yerleri seçebiliyoruz.
  7. Biz C# kullanacağımız için "İş yükleri" menüsü altından, hemen sağ üstteki ".NET masaüstü geliştirme" kutucuğuna tik bırakıyoruz.
  8. Seçtikten sonra sağ alt kısımda bize gerekli olan alanı söylüyor (İndireceği dosya boyutu çok daha azdır, paket açıldıktan sonraki gerekli olan alanı gösterir.)
  9. Sağ alttaki "Yükle" butonuna tıklayınca indirme ve yükleme otomatik olarak başlar. İnternet hızınıza göre süre değişebilir.
  10. Kurulum tamamlandıktan sonra masaüstüne "Visual Studio 2017" adında bir kısayol gelecektir. Buradan uygulamaya giriş yapabilirsiniz.
  11. Açılışta sizden bir Microsoft hesabı isteyecektir. Alt kısmında "Hesap olmadan giriş yapmak istiyorum" şeklinde bir yazı bulunmakta, ona tıklayarak hesap girmeden programı çalıştırabilirsiniz.
  12. Yine açılışta sizden bir tema seçimi yapmanızı isteyecektir. Beğendiğiniz temayı seçebilirsiniz. Bunu daha sonra yine değiştirebilirsiniz.
Elimden geldiğince programın kurulumunu anlatmaya çalıştım, devamı mutlaka gelecektir. Bundan sonraki derslerimizde programlamayla ve kodlarla uğraşmaya başlayacağız. Kalın sağlıcakla.
Öncelikle elinize sağlık.
Ben Python 3 dilini orta seviyede biliyorum. Tam öğrendikten sonra Pygame ile oyun programlamanın mantığını öğrenmek için ders alıcam. Şuanlık planım böyle. C# ile ilgili sorum var size. Oyun üzerinden ilerleme yapmak istiyorum. Fakat C#’a nereden başlayacağımı anlayamadım. Python3 te yaptığım gibi mi yapmalıyım? Yani ilk önce programlamadan başlayıp, mantığını öğrendikten sonra mı oyuna geçmeliyim (Unity3D kullanılacak oyun yazılımı için). Baya çorba yaptım sorularımı. Kısaca C# oyun bölümü için direkt Unity3 C# dersi mi alınmalı?

@Long & Short teşekkür ederim, sağol.
@AMD4400 öncelikle teşekkür ederim, bence C#'a programlama üzerinden giriş yapmanızı tavsiye ederim, tıpkı Python'da yaptığınız gibi. Daha sonra Unity'e geçmenizi tavsiye ederim.
Ben bu konularda sıfırım ama öğrenmek istiyorum bana hangi yoldan ilerlemem gerektiğini ne ile başlamam gerektiğini söyleyebilir misiniz ?
Bir de dersler ne kadar sürede bir gelecek ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı