Çakmakla fırınlama yapmak

saphary

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Antalya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 2600, RX590, 16GB, Corsair Delta Spec
Meslek
Boş İşler Erbabı
Elimde HD 5450 var anladığım kadarıyla fırınlama yapmam lazım elimde ısıyı dağınık vermeyen iyi denebilicek bir çakmak var bununla fırınlama yapılabilirmi karta ne kadar tutmam gerekir ve test edeceğim bilgisayarı bozma ihtimali varmıdır?

Ekran kartının soğutucu bloğunu çıkardıktan sonra GPU (işlemci) kısmının kartla buluştuğu sınırlara ısı verebilirsin. İşlemcinin üstüne de ısı uygulayabilirsin ama pek abartmamak koşuluyla. Biraz da belleklerin üzerinde gezdirirsen tamamdır.

Kesinlikle bu tür yönemlerin hiçbirisini önermiyorum ama çakmak nedir lütfen.

Bari kullanacaksanız hızı azaltılabilen saç kurutma makinesi kullanın veya dikkatlice düşük sıcaklıkta fırınlayın. Çakmak nasıl kullanılırsa kullanılsın iyi bir seçenek gibi gelmiyor bana.

Peki madem saç kurutma ile deneyeceğim kaç saniye tutayım makinenin ayarını en düşüğe alacağım.

Peki madem saç kurutma ile deneyeceğim kaç saniye tutayım makinenin ayarını en düşüğe alacağım.

Yani ısıtmaya çok kararlıysan lehimlerin eriyiyebileceği seviyeye getirmen lazım. Ama dikkat et sonra bir bakmışsın PCB'deki tüm SMD elemanlar yerlerde 😂

Son önerimi yapayım, ben hiçbir müdahalede bulunmamanı öneriyorum. Her şeyi düzgünce yapmış olsan bile ekran kartının çalışmama nedeninin lehimlerde sıkıntı olması ihtimali fazla değil.

Kolay gelsin.

Fotoğrafta aşağıda forumda açtığım konuda fırınlama falan dendi daha doğrusu ben dedim onlar deneyebilirsin dedi hiç değilse deneyeceğim olmazsada 20 liraya falan satarım.
IMG_20200215_152523.jpg

Ben bozulan rx580 e fırında 200 derece 5 dakika fırınlama yapmıştım ve sorun çözülmüştü. Yaklaşık 3-4 aydır kullanıyorum hiçbir sorun ile karşılaşmadım fakat siz karşılaşabilirsiniz. Ekran kartını tamamen gözden çıkardıysanız denemenizi tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı