HD7850'ye fırınlama yapmak için ekran kartının nerelerini ısıtmak gerekir?

yed4ever

Centipat
Daha fazla  
Bir dünya uğraştırdı beni elimdeki bilgisayar, güç kaynağına, anakarta suç atayım derken inanmak istemediğim bir şekilde ekran kartının muhtemel şekilde VRAM'inde sıkıntı çıktı. Model AMD HD7850 (Sapphire versiyonu) ekranda dikey yeşil çizgiler var. Atmadan önce son bir şeyler deneyeyim de atacaksam çöp olsun öyle atayım istiyorum. Fırına atmak yerine çakmak vb. bir şeyle ısıtmak istiyorum. Tam olarak nereleri ısıtmak gerekiyor?
(Aynı zamanda BIOS'tan ötesine görüntü vermiyor Windows ekranına ulaşamıyorum. Farklı bir ekran kartıyla deneyince bir sıkıntı olmuyor.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani hocam modele göre değişir. Bir deneyin siz yakın mesafede tutarak. Ama dediğim gibi diretk bir noktaya çakmak tutmak kartı yakabilir.
Şimdi bildiğim kadarıyla (bunun içini daha açmadım) 2 tane çip oluyor içinde biri işlemcisi diğeri de ona benzer bir şey (.d) bir de vramler oluyor bu 3 yeri ısıtmak lazım değil mi?

Alevli ısı tehlikeli olur bir fırın tepsisine yağlı kağıt serip önceden ısıtılmış 200 derece fırında 7 DK beklet.
İşte orada olur da lehim erir fırına akarsa fark etmezsek vay halimize. Veya çok ısınır da fırın kapağını açar açmaz kaynamış kurşun kokusu akciğerden götürür bizi. Çok güvenemiyorum 300-500₺lik bir kart sağlıktan önemli değil sonuçta.

Şimdi bildiğim kadarıyla (bunun içini daha açmadım) 2 tane çip oluyor içinde biri işlemcisi diğeri de ona benzer bir şey (.d) bir de vramler oluyor bu 3 yeri ısıtmak lazım değil mi?

İşte orada olur da lehim erir fırına akarsa fark etmezsek vay halimize. Veya çok ısınır da fırın kapağını açar açmaz kaynamış kurşun kokusu akciğerden götürür bizi. Çok güvenemiyorum 300-500₺lik bir kart sağlıktan önemli değil sonuçta.
Akma falan olmaz en fazla kondansatör şişer patlar. Altına kağıt koyacaksın zaten aksa da bir şey olmaz.

Fırına koymayın böyle bir uygulama şekli yok, kondansatörler mısır gibi patlar.
O da var ona değinmeye unutmuşum.
Akma falan olmaz en fazla kondansatör şişer patlar. Altına kağıt koyacaksın zaten aksa da bir şey olmaz.
Bu arada alkolle temizlik yapılması öneriliyor. Alkol olduğunu sanmıyorum elimde, kolonya bir alternatif olabilir mi? Normalde olur da fırına atmadan önce emin olmak istiyor insan.

Ya da aklıma geldi sadece ısınması gereken yerleri açık bırakarak atıyorum kondansatörlerin toplu olduğu bir yer varsa orası alüminyum folyo ile kapatsam patlamadan geri alabilir miyim kartı?

Son düzenleme:
O da var ona değinmeye unutmuşum.

Bu arada alkolle temizlik yapılması öneriliyor. Alkol olduğunu sanmıyorum elimde, kolonya bir alternatif olabilir mi? Normalde olur da fırına atmadan önce emin olmak istiyor insan.

Ya da aklıma geldi sadece ısınması gereken yerleri açık bırakarak atıyorum kondansatörlerin toplu olduğu bir yer varsa orası alüminyum folyo ile kapatsam patlamadan geri alabilir miyim kartı?
Alüminyum folyo güzel bir koruma tekniği olur evet, ama garantisi yok tabii ki. Yine de çöpe gitmesinden iyidir. Kolonya kullanabilirsin temizliği için.

Geri
Yukarı