Çalınan hesaba virüs girebilir mi?

ozelus

Femtopat
Daha fazla  
Ben 2 yıl önce Minecraft oynarken bilgisayarıma uzaktan erişim sağlandı ve çoğu bilgim karşı tarafın eline geçti ve bunu da şu şekilde yaptılar. Minecraft'ta bazı towny sunucuları var. Ben onlardan birinde oynarken bana hile dendi ve hile kontrolüne gittim. Ardından bana log dosyalarını açtırdılar ve oradan bazı şeylere baktılar sonra da Discord'dan bana uygulama attılar ve yükledim. Ardından uygulamayı çalıştırınca bilgisayarı taramaya başladım. Bilgisayarımda hile bulunmadı ama sabah uyandığımda Discord'dan bir sürü bilgim bana atılmıştı. Ev adresim, telefonumum modeli gibi bilgiler. Benim sorum ben Minecraft hesabıma girsem yine bilgisayarıma virüs bulaşma ihtimali var mı? Aslında tam olarak virüs denemez ama yine de karşı taraf bilgilerimi görebilir mi?

Ben 2 yıl önce Minecraft oynarken bilgisayarıma uzaktan erişim sağlandı ve çoğu bilgim karşı tarafın eline geçti ve bunu da şu şekilde yaptılar. Minecraft'ta bazı towny sunucuları var. Ben onlardan birinde oynarken bana hile dendi ve hile kontrolüne gittim. Ardından bana log dosyalarını açtırdılar ve oradan bazı şeylere baktılar sonra da Discord'dan bana uygulama attılar ve yükledim. Ardından uygulamayı çalıştırınca bilgisayarı taramaya başladım. Bilgisayarımda hile bulunmadı ama sabah uyandığımda Discord'dan bir sürü bilgim bana atılmıştı. Ev adresim, telefonumum modeli gibi bilgiler. Benim sorum ben Minecraft hesabıma girsem yine bilgisayarıma virüs bulaşma ihtimali var mı? Aslında tam olarak virüs denemez ama yine de karşı taraf bilgilerimi görebilir mi?

Hayır indirdiğin uygulama TeamViewer veya onun gibi uygulamalardan biri olduğunu düşünüyorum. Uygulama sayesinde PC'ne erişip bilgisayarını karıştırmışlar eğer PC format attıysan uygulama silinmiştir ve bir daha erişemezler PC'ne.

Bir şey olmaz. Hesabının şifresini vs. değiştir.

Hocam ihtimal dahili yok. Girin oynayın.

Hayır indirdiğin uygulama TeamViewer veya onun gibi uygulamalardan biri olduğunu düşünüyorum. Uygulama sayesinde PC'ne erişip bilgisayarını karıştırmışlar eğer PC format attıysan uygulama silinmiştir ve bir daha erişemezler PC'ne.

Uygulama Team Viewer değildi. Aslında ben Discord'dan ekran açtım karşı tarafta karşı sunucunun moderatörüyle anlaşıp beni banladılar. Ardından Discord'daki ekrandan loglara griş yap dediler girdim ve program yüklettiler o programdan sonra oldu. Bir de benim endişem hesaba girsem IP adresimi görebilirler mi diye çünkü daha önce o da yaşandı.

Üzgünüm, yaşadığınız bu tür bir olay oldukça rahatsız edici olabilir. Minecraft oyunundaki bu tür güvenlik açıkları genellikle oyun sunucularından kaynaklanır ve çeşitli saldırı teknikleri kullanılarak bilgilerinize erişilebilir.

Eğer bilgisayarınızda hiçbir hile bulunmamışsa ve yüklediğiniz uygulama da zararlı değilse, bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimali oldukça düşüktür. Ancak, bu tür bir saldırı sonucunda bilgilerinizin başkalarının eline geçtiği ve sizinle ilişkilendirilebileceği bir durumda, daha fazla güvenlik önlemi almanız önemlidir.

Minecraft hesabınıza yeniden girdiğinizde, bilgisayarınıza virüs bulaşma ihtimali düşük olsa da, karşı tarafın sizinle ilişkilendirdiği bilgileri kullanarak size zarar verebileceğini unutmamalısınız. İşte bu nedenle ekstra güvenlik adımları atmanız önemlidir:

1. Minecraft Hesabınızı Güvence Altına Alın: Minecraft hesabınızın güvenliğini artırmak için şifrenizi güçlendirin ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi ek güvenlik önlemleri etkinleştirin.
  2. Bilgisayarınızı Güvence Altına Alın: Güvenlik yazılımlarınızı güncelleyin ve düzenli virüs taramaları yapın. Bilgisayarınızda herhangi bir şüpheli dosya veya program bulunursa, bunları derhal kaldırın.
  3. Kişisel Bilgilerinizi Koruyun: Sosyal medya hesaplarınızda ve çevrimiçi platformlarda paylaştığınız kişisel bilgilerinizi kontrol edin ve gerektiğinde sınırlayın. Bilgilerinizi paylaşırken dikkatli olun ve kimlik avı girişimlerine karşı dikkatli olun.
  4. Yetkisiz Erişimleri İzleyin: Bilgisayarınızda ve çevrimiçi hesaplarınızda herhangi bir yetkisiz erişim olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin.
  5. Dikkatli Olun: Bilinmeyen kaynaklardan gelen bağlantıları ve dosyaları açmaktan kaçının. E-postalarınızı ve çevrimiçi etkinliklerinizi dikkatlice izleyin ve şüpheli aktiviteleri rapor edin.
Bu önlemleri aldığınızda, bilgisayarınızın ve kişisel bilgilerinizin güvenliği için daha iyi bir koruma sağlamış olacaksınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı