Çalıntı kredi kartından yakalanır mıyım ?

Kurduğun cümlede senin çalıntı bir kredi kartı bilgisini kullanarak menfaat sağlayıp sağlamadığını anlayamadım ancak şöyle açıklayayım.
Ben de zamanında çok detaylı araştırdım, ortalıkta bu denli çalıntı kredi kartları dolaşırken menfaat sağlamanın getireceği yükümlülükleri.

Birincisi kart sahibi, kartını kaybettiğini anladığı anda ilgili bankaya bildiride bulunmalı en kısa sürede. Bu süreden sonra yapılan harcamalardan banka sorumludur, banka bildirimi aldığı anda kartı bloke eder ki sorumluluk altına girmesin ancak kartın kaybolmasından bildirinin yapılmasına kadar geçen sürede sorumluluk kart sahibine aittir.
Kart sahibi, kart bilgilerinin gizliliğini sağlamaktan mükelleftir. Yoksa A kişini B kişisine kart bilgilerini verir ve anlaşmalı olarak harcama yaparlar. Sonra A kişisi zararının karşılanmasını ister. İşler bu biçimde yürüse kredi kartı veren banka kalmazdı zaten.
Eğer ödeme imza ile yapılmışsa bu sefer sorumluluk işletmeye geçer. Bu noktada işletme gerekli kontrolleri sağlamakla yükümlüdür.

Bankalar verdikleri her kart için kart ekstreleri kayıtları tutarlar. Burada tüm harcama bilgileri görünür.
Akılsızın teki gidip de Hepsiburada.com'dan kendi ev adresine USB bellek siparişi etmişse zaten her türlü bilgisi açığa çıkar.

Ancak çalıntı kart bilgilerinden, kimliğinizi ortaya çıkarmadan da menfaat sağlayabiliyorsunuz bir güzel. Bu durumda sorumluluk, çalıntı bildirimi yapana kadarki süre için kart sahibine aittir.

Kart bilgilerini kullanan bilinçli birisi ise biraz zor bulunur hatta bulunamaz diyeyim, fazla ümide kapılmasın yani kimse :) Bulunsa da şikayetçi olunması gerekir, bu aşamada belirli bir süreç atlatılacaktır tabi. Öyle hop diye parasını cebine koymazlar kart sahibinin. Yapılan harcamaya göre paranın geri iadesi söz konusu bile olmayabiliyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı