[Sahtekarlık] Kredi kartından kesilen ücretlerin geri ödenmesi

4khenaton

Hectopat
İyi günler. Bu sabah annemi arayıp kredi kartından kesilen ücretlerin geri ödeneceğine dair bilgi verip kredi kartı bilgilerine istemişler. Annem de beni arayıp durumu anlattı. Arayan numaraya geri dönüş yaptım ve "Y.n Teknoloji" adında bir şirket olduklarını, bankanın garantisi altında işlemlerin gerçekleştiğini ve yasal bir süreç olduğunu belirttiler. Daha önce bu tarz komisyon üzerinden çalışan şirketlerin olduğunu duymuştum ancak beni şüphelendiren nokta kart numarasının son 4 hanesini değil, şube kodu haricindeki 12 haneyi istemeleri oldu. Elbette kartın son kullanma tarihini ve diğer bilgileri de istediler. Şirketin adını sorun oluşmaması için tam yazmıyorum. Sizce durum nedir? Telefondaki şahıs tüm bilgileri açık açık söyledi ancak içime bir kurt düşmedi değil. Eğer bu tarz şirketler üzerinden değil de kendimiz uğraşırsak nasıl bir süreçten geçmemiz gerekiyor?

Sakın ama sakın inanmayın! Sakın bu tür arayanlara kredi kartı bilgilerinizi vermeyin! Verirseniz dolandırılırsınız!

Elbette kartın son kullanma tarihini ve diğer bilgileri de istediler.

Ne kaldı canım geriye ? Kartınızdan para çekmek için her şey tamam.

Bunlara hala inananları gördükçe üzülüyorum. Babasının hayrına mi ugrassin adam sizin kredi kartinizla bir düşünün.

Bankaların haksız yere aldıkları paraları sözde geri almaya çalışan şirket'cikler var, o şirketler kartınızın bilgilerini istemezler, ancak size vekaletname, vb. tarzı bazı belgeler gönderirler, siz o belgeleri doldurup onlara geri yolluyorsunuz, ki bu bile güvenli değil.
İyisi mi kendi işinizi kendiniz görün.

Denildiği gibi, o tarz kapkaççılara sakın itimad edmeyin.

Sakın ama sakın inanmayın! Sakın bu tür arayanlara kredi kartı bilgilerinizi vermeyin! Verirseniz dolandırılırsınız!

Ne kaldı canım geriye ? Kartınızdan para çekmek için her şey tamam.

Teşekkür ederim. Genelde telefonla işlem yapıldığında son 4 rakamı isterler. Bana da pek mantıklı gelmedi ve emin olmak istedim.

Bankaların haksız yere aldıkları paraları sözde geri almaya çalışan şirket'cikler var, o şirketler kartınızın bilgilerini istemezler, ancak size vekaletname, vb. tarzı bazı belgeler gönderirler, siz o belgeleri doldurup onlara geri yolluyorsunuz, ki bu bile güvenli değil.
İyisi mi kendi işinizi kendiniz görün.

Denildiği gibi, o tarz kapkaççılara sakın itimad edmeyin.

Haklısınız. Örneğin kredi dosya masraflarımızı bu şekilde almıştık. Telefon üzerinden bilgi almamışlardı. Doğrudan şahısla muhatap olduk ve resmi evraklar üzerinden gerçekleşti her şey.

Cevaplayan ve zaman ayıran diğer arkadaşlara da çok teşekkür ederim. Kendi adıma konuşacak olursam işlemleri birebir, yasal olarak yapmak en mantıklısı sanırım. Müsait bir zamanda bankaya gidip ekstrelerin ve dekontların çıktısını alıp şahsi başvuru yapmayı düşünüyorum.

Düzenleme: Şimdi annemle tekrar konuştuğumda telefon açan şahıs en başta anneme kaç tane aktif kartı olduğunu ve hangi bankalarda olduğunu sormuş. Bankanın size ne kadar ödeyeceğini bilen şahsın bunları bilmiyor olması şaşırtıcı. Bunu keşke başta, konuyu açmadan önce söyleseydi ancak yine de konu, mağdur olacak diğer vatandaşlara faydalı olabilir. Anladığım kadarıyla olay şu şekilde işliyor: Sizden ikamet bilgilerinizi ve kart bilgilerinizi istiyorlar. Daha sonra alacağınız parayı söyleyip -2 senelik kart için 3.000 Lira- şüpheniz olsa da heyecandan unutmanızı sağlıyorlar. Şube kodunu verdiğiniz 12 haneye ekleyip Hayati Hamzaoğlu kahkası atıyorlar. Kurduğum denklem bu.

Son düzenleme:
Bu işi yapan firmalar var ancak bilgi falan istemiyorlar bildiğim kadarı ile. Ancak bu firmaların adam gibi çalıştıklarını düşünmüyorum. Bence bir sorun olur ise direk şubeye gitmek lazım. Riske girmeye gerek yok.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı