Callisto Protocol'den Denuvo kaldırıldı, oyun RUNE tarafından kırıldı

Oyunun varlığını unutmuştum iyi geldi, indirelim bakalım. Steam'siz ve Denuvo'suz maksimum oyun performansını yaşamanın zevki ayrı.
Eğer bir ürünün çalışmasını olumsuz etkilemiyorsa firmalar DRM koyabilir diye düşünüyorum her ne kadar bedava erişebileceğimiz şeylere para vermenin saçma olduğunu ve DRM'siz oyunlarda genellikle korsan kullansam da. Sonuçta firma ürününün korsana düşmesini istemez, hakkıdır. Ama Denuvo'dan ne kadar nefret ettiğimi bilirsiniz zaten. Oyunu parayla alana bile oynattırmayan bir DRM. Persona 5 Royal'ı bu illet yüzünden sırf hesaba birkaç kişi aynı anda giriyor diye (Oyuna bile değil, hesaba) 30dk'da bir çökme ile karşılaşarak oynadım. Nefret ederim bu illetten. (Aynısını Atomic Heart'ta da yaşadım.) Performansı etkilemeyen bir DRM olursa oyununuza koyun, eyvallah ama oyun deneyimini bu kadar baltalayan bir DRM'in yok olması, evrenden silinmesi gerek.

@kino hocam siz bu DRM konusunda ne düşünüyorsunuz? Merak ettim.

DRM iyileşmeyecek çünkü kırıldıkça bir daha kırılmasın diye oyun dosyalarının içinden geçmeye başlıyorlar kendilerini saklamak için. Ne Denuvo ne de oyun firmaları bunu şu anda çok sallıyorlar.

Performans sorunu olsun ama 5-6 ay kırılmasın yeterli onlar için. Tüm dertleri önsipariş ve ilk ay satışları. Sonra Denuvo'ya para ödememek için kendileri çekiyor oyundan.

@kino peki dediğim gibi olumsuz etkisi olmayan bir DRM olsa ne düşünürdünüz?

Yıllar önce Gaben kendisi de söylemişti Denuvo gibi sistemler bir çözüm değildir. Sen iyi oyun yaparsan herkes alır, korsan bitiren bile alır. Hani satış rakamları rekor kıran oyunlar korumaları olduğu için kırmadılar iyi oldukları için kırdılar. En basit örneği Witcher 3.

Denuvo performansa etki etsin ya da etmesin kendisine güvenmeyen, paragöz stüdyo işidir. Demo olayını kaldırdılar, iade edemeyesin diye 3 saatlik "prologue" ya da "training" zımbırtıları eklediler daha ne diyebilirsin bu konuda. Şirketlerin pazarlama bölümündekilerin Denuvo tarafından beyni yıkanmış yoksa geliştiricilere sorsan çoğu Denuvo'yu istemezler oyunlarında.

@kino evet hocam ya. Normalde demo denen şey oyunun ortasından bir parçanın oyuncuya sunulması olurdu. Bu sayede oyun hakkında az çok fikir sahibi olurduk. Square Enix'e az sövmem ama en azından bunu hala yapıyorlar. Fakat oyunların ilk 2-3 saatinin prolog kısımları olduğunu ve uzun soluklu bir oyunun 10 saat sonunda anca açıldığı düşünülünce cidden şu Steam iade politikası ya değişmeli, ya da demo koymak zorunlu olmalı diye düşünüyorum. Performans hakkında da bilgi edinmemizi sağlar bu.

Ayrıca bunu Gaben'ın demesi çok ironik aslında çünkü Steam, PC oyunları için bir DRM olarak tasarlanmıştı en başta. Şimdi öyle değil, Steam DRM diye bir şey var ama 2 dosyanın yerini değiştirerek rahatlıkla kırılabiliyor. Arkaplanda da pek kaynak yemiyor. Ama Denuvo direkt PC'yi sömürüyor maalesef.

@LegendaryDevilHunter Denuvo yine en iyilerinden kalıyor. Capcom'un 2010'daki Resident Evil oyununa bile Rusya merkezli, -15FPS yazan, Cheat Engine ve modlamayı engelleyen bir DRM kullanmaya başlamıştı. Galiba sonradan vazgeçtiler.
Yıllar önce Gaben kendisi de söylemişti Denuvo gibi sistemler bir çözüm değildir. Sen iyi oyun yaparsan herkes alır, korsan bitiren bile alır.
Gabe, iyi oyun yaparsan satar değil de korsanın bir servis problemi olduğunu söylemişti. Zaten Steam'in şu anki durumu da bu lafı destekliyor. Türkiye'de bile korsan oynadığı veya zamanında Epic'ten aldığı oyunu Steam'in sunduğu servis (Topluluk, başarılar, ekran görüntüleri vb.) sebebiyle ucuzlayınca gidip tekrar Steam'den alan ve hatta tekrar da oynayan insanlar dolu.
Denuvo vb. DRM'ler de bir servis problemi sayılır bence.
Ha tabii iyi oyun yapılırsa servis olayları düşünülmeden o da satılır. Bunun en büyük örneği God of War ve Spider-Man olabilir. Her iki oyunda çıktığı gün korsana düşmesine rağmen satış başarısı elde etmişti. Öte yandan Last of Us Part 1, portunun rezilliği yüzünden satışlarda çakıldı ve oynayan korsan oynadı.

Eğer bir ürünün çalışmasını olumsuz etkilemiyorsa firmalar DRM koyabilir diye düşünüyorum her ne kadar bedava erişebileceğimiz şeylere para vermenin saçma olduğunu ve DRM'siz oyunlarda genellikle korsan kullansam da. Sonuçta firma ürününün korsana düşmesini istemez, hakkıdır. Ama Denuvo'dan ne kadar nefret ettiğimi bilirsiniz zaten. Oyunu parayla alana bile oynattırmayan bir DRM. Persona 5 Royal'ı bu illet yüzünden sırf hesaba birkaç kişi aynı anda giriyor diye (Oyuna bile değil, hesaba) 30dk'da bir çökme ile karşılaşarak oynadım. Nefret ederim bu illetten. (Aynısını Atomic Heart'ta da yaşadım.) Performansı etkilemeyen bir DRM olursa oyununuza koyun, eyvallah ama oyun deneyimini bu kadar baltalayan bir DRM'in yok olması, evrenden silinmesi gerek.

Bahsettiğiniz iki oyunu Game Pass'ten, Callisto Protocol'u da Steam den geçen sene oynamıştım, hiçbirinde ne çökme ne donma ne de başka herhangi bir sorun yaşamadım gayet akıcı bir şekilde oynadım. Sistemim de orta seviye bir sistemdi. Acaba sorun sizin sisteminizde ya da oynadığınız hesaplarla ilgili olabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı