Çamaşır makinesi tamir fiyatları - 2023 Eylül

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Çamaşır ve kurutma makinesi yanık kokusu çıkartınca servis çağırdık. 4600 TL sıkışmış... Lastik, bir su pompası ve amortisörler değişti.

Dokunmatik panel 2200 TL olmuş o daha idare eder dedik. 7 yıllık makine, herhalde 5000 TL filandı o zaman... Servis ücreti 400 TL, parça fiyatları da 1600 - 2200 TL civarı.

Euro 28.76 2023 9 Eylül itibariyle.

Yeni yıkama kurutma makinesi bakayım dedim, 9 kg yıkama ve 6 kg kurutma LG bir makine 26.000 TL'ydi. Tamir mantıklı geldi.

Çamaşır ve kurutma makinesi yanık kokusu çıkartınca servis çağırdık. 4600 TL sıkışmış... Lastik, bir su pompası ve amortisörler değişti.

Dokunmatik panel 2200 TL olmuş o daha idare eder dedik. 7 yıllık makine, herhalde 5000 TL filandı o zaman... Servis ücreti 400 TL, parça fiyatları da 1600 - 2200 TL civarı.

Euro 28.76 2023 9 Eylül itibariyle.

Yeni yıkama kurutma makinesi bakayım dedim, 9 kg yıkama ve 6 kg kurutma LG bir makine 26.000 TL'ydi. Tamir mantıklı geldi.
Yıkama / kurutma birleşik yeni makine almanı önermem açıkçası. Nemli kalıyor çamaşırlar. Onun yerinde kendinden ısı pompalı kurutma makinesi ile düz çamaşır makinesi kombosu çok daha iyi.

Bence sürücüleri güncel değildi tamire boşuna para vermişsiniz hocam.

Son düzenleme:
Ayrı makine olayı güzel de hem doldurma ve boşaltma işlemi ekleniyor, hem de iki makine yer kaplıyor. Sık kazan temizleme yapıyorum, usta da kazan temizleme yaptığın iyi olmuş dedi içine bakınca.

Amortisörlerle bir su pompası gitmiş olmasa sadece lastik değişecekti. Yani bu şekilde de çok kullandık, yıpranıyor. 5 yılda filan lastik parçalar değişiyormuş zaten.

Ayrı makine olayı güzel de hem doldurma ve boşaltma işlemi ekleniyor, hem de iki makine yer kaplıyor. Sık kazan temizleme yapıyorum, usta da kazan temizleme yaptığın iyi olmuş dedi içine bakınca.

Amortisörlerle bir su pompası gitmiş olmasa sadece lastik değişecekti. Yani bu şekilde de çok kullandık, yıpranıyor. 5 yılda filan lastik parçalar değişiyormuş zaten.

Uzun bir süre deterjanlı suya maruz kalınca ister istemez olabilir, makineyi boşta sadece beyaz sirke ile çalıştırmak hem pompadaki hem de kazandaki kireç ve kalıntıları temizler.

Fiyatlar 2023'de iyice yükselip uçmuş demek ki, bulaşık makinelerine sanki fazla zam gelmemiş ama çamaşır makinelerine iyi zamlar gelmiş gibi görünüyor. Arçelik kurutma makinesini biz 6000 tl.'ye pandeminin tam ortalarındayken satın almıştık, ısı pompalı ve Arçelik markalı olarak. Şu anki fiyatları oldukça da yüksektir.

Kendi ev makinesi kullanım tecrübelerime göre size şunu belirteyim; hangi tip veya markadaki makineyi çok sık olarak kullanırsanız eğer o makine bir şekilde daha kolay veya çok daha kısa sürelerde (beklenenden daha erken) bozuluyor. 2000 yılında satın aldığımız (annem o zaman ameliyat olup da bulaşıkları yıkayamadığından satın almıştık) Bosch markalı bulaşık makinesi son 2 yılda hemen her gün kullanılınca bozuldu, sigortaları çalışırken attırıyor, şu anda kullanamıyoruz ve acilen tamir edilmeyi bekliyor.

Buna karşın 2006'da satın alınan Arçelik BJ 8144 çamaşır makinemiz haftada bir veya bundan daha sık olarak pek de kullanılmadığından şimdilik servis veya tamirciye ihtiyaç duymadı, ama periyodik bakımlarını çok titiz olarak ben yapmıştım, buna da doğrudan ve biraz da şansa bağlı bir durumdur.

En önemlisi de hangi markada olursa olsun satın alınmış olan beyaz eşyaların bozulmadan çalışması veya çok iyi çıkması tümüyle şans işidir, bu konuda şans faktörünü de mutlaka göz ardı etmeden peşinen kabul etmemiz gereklidir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı