Canlı derslerden LGS'ye yeterli çalışmak mümkün değil

@DGDev çünkü ülkede eğitim sistemi saçma. ODTÜ'den mezun olan işsiz kalabilirken hiç okumayan kişinin de mesleği olabiliyor.

Okulda verilen derslerin %90'ı sınavda sormak için öğretiliyor. Bir amacı yok yani. Sen örneğin bir harita mühendisi olmak istemiyorsan Coğraya dersi görmemelisin. Fakat devlet, soru sormak için öğretiyor bunları.

Sınavı hedefinize gitmek için bir araç olarak görün. Gerisini dert etmeyin.

@DGDev çünkü ülkede eğitim sistemi saçma. ODTÜ'den mezun olan işsiz kalabilirken hiç okumayan kişinin de mesleği olabiliyor.

Okulda verilen derslerin %90'ı sınavda sormak için öğretiliyor. Bir amacı yok yani. Sen örneğin bir harita mühendisi olmak istemiyorsan Coğraya dersi görmemelisin. Fakat devlet, soru sormak için öğretiyor bunları.

Evet hocam ama derslere gereksiz demek saçma değil mi?

Evet hocam ama derslere gereksiz demek saçma değil mi?

Sonuçta bilgi.

Maalesef:(.

Ben geçen sene 8. sınıftım. Son 3 ay ben de öyle çalıştım. İstediğim yeri de kazandım. Hedefiniz neresi?

Madem okulda verilen dersler boş, o zaman neden ODTÜ'den mezun olanla normal üniversiteden mezun olanın mesleği farklı (Biri bakkal biri mühendis)?
Burada üniversite eğitimini mi konuşuyoruz?
Orası ayrı bir dünya zaten.

Benim demek istediğim şey bu değildi.

Herkese aynı dersi zorla öğretemezsiniz.
Matematik'ten nefret eden birine (yapamadığı için değil, sevmeyen), edinmek istediği meslekte matematiğin zerre kadar fayda vermeyeceğini bile bile inatla matematik öğretmeye çalışamazsınız, olmaz.

Şu anki ortaokul ve liselerimizde, özellikle de artık karakterin ve isteklerin oluştuğu lise döneminde bile zorunlu dersler var. Mühendislik isteyen birine kalkıp zorla Edebiyat dersi veremezsiniz. Almanca dersi veremezsiniz. Din Kültürü dersi veremezsiniz. Biyoloji dersi veremezsiniz. O kadar örnek var ki daha...

Bana Bilgisayar Mühendisliği isteyen birine Biyoloji; Kimya; Edebiyat; İnkılap Tarihi gibi derslerin zorunlu kılınmasının boş bir çaba olmadığını, boş bir yük olmadığını kanıtlar mısınız?

Çoğunlukla katılıyorum size. 😉
Yalnız Coğrafya gerekli olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı