Canlı Yayın Yaparken İşlemcinin Önemi

A4WPinkman

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, bilgisayar toplarken forumda bayağı gezdim ve herkesin i5-4690K önerdiğini gördüm. İşlemcinin oyunda pek bir önemi yok ama canlı yayın yapmak istiyorum. Bu yüzden canlı yayında bilgisayara daha çok yük biniyor ve merak ettiğim şey canlı yayın yaparken işlemci mi kullanılıyor ? Yani normalde i5 yeterken yayın yapacak birisi i7 almalı diye bir şey var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci sadece hesaplama yapar. O kadar önemli değil ama i5 4690k yerine, i7 4790 tercihimdir. Ne kadar o.c olursa olsun i5 4690k i7 4790 'ı geçemez.

Benim sorduğum yayının donması değil yayın esnasında oyunun donması yani interneti çok iyi düşünürsek yayın için ne gereklidir?

Işlemci i5 diye 4 çekirdek 4 Thread gücünü hafife almamalısın. Zaten yayın yaparken arkaplanda fazladan 1 program ve bilemedin 1 web sayfası (twitch) daha çalışacak. Bana sorarsan 4Gb+ Ram ile 2 çekirdek 2 Thread'li eski Pentium E5000 serisi işlemciler bile üstesinden gelebilir.

Arkadaşım BF4 yayını yapmak için internetini filan değiştirdi upload hızı yüksek internet aldı ancak BF4 işlemciyi seven bir oyun olduğu için işlemci yetersiz kaldı. i5 4690k işlemcisi, O.C yapmak için beni çağırmıştı, şu sıralar i7 4790k almak için işlemciyi satmayı istiyordu son durumu ne bilmiyorum. İşlemci önemli değil diyen arkadaşlar ciddi anlamda yayın yapmış kişiler mi? He BF4 gibi işlemciyi seven oyunlar değil de, işlemciye yük bindirmeyen oyunlarda yayın yapacaksanız 4690k yeterli olur, en kötü ufak bir O.C yaparsınız, yayın yapacağın oyunun işlemci kullanmasına bağlı yetip yetmeyeceği.

Arkadaşım BF4 yayını yapmak için internetini filan değiştirdi upload hızı yüksek internet aldı ancak BF4 işlemciyi seven bir oyun olduğu için işlemci yetersiz kaldı. i5 4690k işlemcisi, O.C yapmak için beni çağırmıştı, şu sıralar i7 4790k almak için işlemciyi satmayı istiyordu son durumu ne bilmiyorum. İşlemci önemli değil diyen arkadaşlar ciddi anlamda yayın yapmış kişiler mi? He BF4 gibi işlemciyi seven oyunlar değil de, işlemciye yük bindirmeyen oyunlarda yayın yapacaksanız 4690k yeterli olur, en kötü ufak bir O.C yaparsınız, yayın yapacağın oyunun işlemci kullanmasına bağlı yetip yetmeyeceği.
Sıkıntının işlemciden kaynakladığını düşünmüyorum. Eğer ikna olmam lazım diyorsanız MSI Afterburner kurun ve yayındayken CPU kullanımı gösteren tüm parametreleri açın. CPU kullanımı %90'ın üzerinde ve ara ara %100 olup kasıyorsa, işte o zaman darboğaz var demektir.

Ama yine de tekrar edeyim. Sıkıntınızın sebebinin işlemci olduğunu düşünmüyorum. Muhtemelen Ram yetmiyor olabilir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı