Canlı Yayın Yaparken İşlemcinin Önemi

Sıkıntının işlemciden kaynakladığını düşünmüyorum. Eğer ikna olmam lazım diyorsanız MSI Afterburner kurun ve yayındayken CPU kullanımı gösteren tüm parametreleri açın. CPU kullanımı %90'ın üzerinde ve ara ara %100 olup kasıyorsa, işte o zaman darboğaz var demektir.

Ama yine de tekrar edeyim. Sıkıntınızın sebebinin işlemci olduğunu düşünmüyorum. Muhtemelen Ram yetmiyor olabilir.

İşlemci kullanımı sürekli %99-100 oluyormuş. 8GB 1600Mhz Ram mevcut bilgisayarda.

İşlemci kullanımı sürekli %99-100 oluyormuş. 8GB 1600Mhz Ram mevcut bilgisayarda.
Hayret doğrusu. Benim Laptop'da i7 4500U 2 Çekirdek 4 Thread işlemci ve 8GB 1600Mhz Ram var. Ben de yayın yaptım BF3, LoL, DotA2, ETS2 fakat hiç CPU darboğazıyla karşılaşmadım açıkcası.

Acaba fabrikasyon bir arızası mı var o işlemcinin merak ettim.

Hayret doğrusu. Benim Laptop'da i7 4500U 2 Çekirdek 4 Thread işlemci ve 8GB 1600Mhz Ram var. Ben de yayın yaptım BF3, LoL, DotA2, ETS2 fakat hiç CPU darboğazıyla karşılaşmadım açıkcası.

Acaba fabrikasyon bir arızası mı var o işlemcinin merak ettim.

Bana işlemci yetmedi diyince bende şaşırmıştım, LoL yayını filan rahat yapılır, BF4 Multiplayer işlemciye fazla yük bindiriyor.

İşlemci sadece hesaplama yapar. O kadar önemli değil ama i5 4690k yerine, i7 4790 tercihimdir. Ne kadar o.c olursa olsun i5 4690k i7 4790 'ı geçemez.
İşlemci yayın kalitesi esasa alındığında pek etkilemez. "O zaman ekran kartıdır." diye bir yorumda doğru değil. Yayını karşı taraf sizin ekran kartınızdan izlemeyecek. Eğer bilgisayarınız oyunu önerilen sistem gereksinimlerde kaldırıyorsa yayında sıkıntı çıkmaz. Ama yayında en önemli internet.

Ben uzun bir süre yayıncılık ile uğraştım ve çok güzel yayınlar yaptım. Yayın için en önemli ama en önemli şey işlemci'dir. Çünkü yayın yaparken upload'da anlık 10mb gönderemezsiniz diye, program sizin görüntünüzü eş zamanlı render ederek gönderiyor. Ve oyun oynarken render yapmakta bir hayli zorlar işlemciyi. Bu yüzden ilk önce işlemcinizin güçlü olması sonrada internetinizin upload hızının yetmesi gerekiyor.

Şimdi arkadaşlar herkes bir şey yazmış herkesin yazdıklarına +1 ekleyeceğim konu eski ama yeni okuyacak birisi olursa yardımı dokunabilir.
1. Yayın yapmak için program ne kullanılıyor?
2. Yayını yapılan oyunun optimizasyonu ne seviyede?
3. Ekran kartın ve işlemcinin önemi
4. RAM ve veri yolu genişliği.

1. Konuya değinelim
Yayın yaparken OBS kullandığınızı var sayalım OBS için optimum ayarlar yapılı mı?
Yayın çözünürlüğü ve oyun çözünürlüğü nedir?
Xsplit kullandığınızı var sayarsak. Xsplit ayarları otomatik yapabiliyor ama bir kaç ufak dokunuşu da siz yapabilirsiniz
Yayın kalitesini arttırdıkça video dosyası büyür anlık veri HDD'nize işlenirken HDD'niz yeterli mi? SSD demiyorum HDD çünkü RAM'iniz yetmediği zaman HDD'nizi RAM olarak kullanacak bilgisayar veri yazma hızı düşükse kasacak. SSD HDD den daha iyi sonuç verecektir tartışmaya gerek yok bile.

Yayın için kullanılacak codec nedir? Kimi codec CPU kullanırken kimisi GPU'yu kullanır. ATI ve nvidianin farklı çözümleri vardır. İşlemcinizin güçsüz olduğunu düşünüyorsanız GPU'nun sundu çözümle deneyebilirsiniz. Eğer ki GPU'nuz güçlü ise ve hala kasıyorsa RAM ve işlemci sorunu olabilir.

2. Yayın yapılan oyun sadece oynamak için optimizasyonu iyi olabilir, peki ya yayın yaparken optimizasyonu nedir? Çoğu oyun artık yayın optimizasyonu uyguluyor bir kaç temel ayar yapabiliyorsunuz. Bu bile yayınıznı rahatlamaya yetiyor. Oyun optimizasyonu sıkıntılıysa işlemciniz %100 çalışsa bile sorun yaşarsınız ama eğer optimizasyon iyi ise %100'de kullansanız ne yayında ne de kayıtta sorun yaşamazsınız. Bazı şeyler sizlerle alaklı olmaz. Her yayın yapanda High-end pc kullanmadığına göre o zaman tek tek deneyerek hatanızı bulabilirsiniz.

3. Ekran kartınızın veri yolu onemlidir. 256 bit bir ekran kartıyla 128 bit bir ekran kartının yayın sırasında verdiği FPS aynı olamaz. Diğer nokta işlemciniz kuvvetliyse ve bilgisayarını SSD ve RAM mhz si olarak yeterli olduğunu düşünyorsanız başka bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

4. RAM'inizin kapasitesi yayın için önemlidir. Yayın sırasında işlenecek görüntü yüklenmeden önce nerede tutulacak? Nasıl işlenecek bu diğer bir noktadır 1. maddeye geri dönüyoruz. Yayın sırasında oyun oynamaktan daha komplike bir işlem oluşur. Sırayla dikkat edilmesi gereken noktlara değinip kendi sorununuzu bulablirsiniz.

Upload hızınızın düşük olması zaten kullandığınız yayın programı tarafından uyarı alırsınız yada program otomatik müdahale eder. Kendi upload hızınıza uygun ayarı bulmanız önemlidir. Fakat high end bir pcniz var ise ve sorun yaşıyorsanız internet hızınızda göz önünde bulundurmalısınız. Siz otobanda gidecek bir arabaya sahip olabilirsiniz fakat servis sağlayıcınız size bölünmüş yol sunuyorsa üzgünüm sorun yaşayacaksınız.

Yayın programı ayarları
Oyun optimizasyonu
RAM, ekran kartı ve işlemciniz sabit diskiniz ve internet bağlantınız sorunu bulmak size kalmış.

Ben işlemci bazlı ve oyun optimizasyonu tabanlı bir sorun yaşıyorum ve şu an deneyerek bulmaya çalışıyorum. Kaldı ki uzun soluklu bir iş üstündeyseniz test etmeden ne kanal açın ne de varınızı yoğunuzu verin.
TV kanalları bile test yayını yapar optimal seviyeye gelebilmek için.
Deneyin kendinizi memnun edecek ayarları bulacaksınız.

Sürçü lisan ettiysem affola umarım yardımı dokunur. Profesyonel değilim kendimce yardımcı olmaya çalıştım.

Düzenleme: Capture Cardlara bakılabilir tam olarak o konuyu bilmiyorum ama araştırıyorum. Birşey bulursam mutlaka eklerim. Saygılar...

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı