Canon 600D bu zamanda alınır mı?

Emircnll

Decapat
Daha fazla  
Yıllardır telefon ve kompakt fotoğraf makineleri ile fotoğraf çekiyorum ve bunlar yeterli gelmemeye başladı. Çok fazla ikinci el makinelere bakındım, şehirimde deneyerek alabileceğim bütçeme uygun gözüme çarpan mankinelerden birisi de 600D. Günümüzde hala iş görebilecek bir makine midir? Alınır mı?

18mp sensöre sahip. Yeni nesil bir telefon veya kompakt makineler kadar performans vermeyecektir. Bütçenize uygun 24mp bir makine bakabilirseniz daha iyi olur.

18mp sensöre sahip. Yeni nesil bir telefon veya kompakt makineler kadar performans vermeyecektir. Bütçenize uygun 24mp bir makine bakabilirseniz daha iyi olur.

Megapiksel kamera kalitesini belirlemez, sadece çözünürlüğe etki eder. Fotoğraf büyütülürse megapiksel farkı ortaya çıkar. Çıktı alırken de bu fark gözlemlenir. Benim amacım çıktı almak değil bu yüzden zamanla ihtiyacıma göre lensini değiştirebileceğim makinelere bakınıyorum. Dediğim gibi telefon ve kompakt makinelerle zaten fotoğraf çekiyorum ama yeterli gelmiyor.

Megapiksel kamera kalitesini belirlemez, sadece çözünürlüğe etki eder. Fotoğraf büyütülürse megapiksel farkı ortaya çıkar. Çıktı alırken de bu fark gözlemlenir. Benim amacım çıktı almak değil bu yüzden zamanla ihtiyacıma göre lensini değiştirebileceğim makinelere bakınıyorum. Dediğim gibi telefon ve kompakt makinelerle zaten fotoğraf çekiyorum ama yeterli gelmiyor.
Piyasa standardı 24mp şu an. Mp'nin kamera kalitesini belirttiğini iddia etmedim zaten, öyle olsaydı 20 bin ₺ verip 24mp FF makine alacağımıza 5 bin ₺ verir 48mp android telefon alırdık. Telefondan veya kompakt makineden 18mp bir makineye geçecekseniz boşuna para harcamış olacaksınız. Tek artınız lens değiştirebilmek olacak, sadece bunun için makine alınır mı o sizin kararınız. Ben yine de eğer para verip makine alacaksınız lensi değişen 24mp sensörlü bir makineden daha altını almamanızı öneririm.

O bütçeye Canon marka yerine Nikon 5100-5200-5300 almanızı tavsiye ederim. Hem af konusunda hem de sensör başarımı konusunda çok daha iyi ve sizi de çok memnun edecektir. İkinci el Nikon lensler şu an daha ucuz hem de.

Evet gayet yeterli bir makinedir. Daha önce de kullandım.
Eğer 650D modeliyle ilgilenirseniz benim şuan satışta olan bir setim var. Fiyatının da şuan için gayet uygun olduğunu düşünüyorum.

Ya standart 24 filan falan demişsiniz ama Iphone kamerası 12MP fotoğraf çekiyor. Pixellerin sayısı ne kadar az olursa bu denli çok büyük olurlar, bu da daha canlı hatta doğal fotoğraflar çekmenize neden olur.
Bana sokak fotoğrafçılığı yaparken 8 bile gereksiz geliyor bazenleri, kısacası bence Canon 600D -iso, enstantane, hızlı çekim özellileri göz önünde bulundurulduğunda- cep telefonlarının asla yapamayacağı işleri gerçekleştirebiliyor.
Sensör boyutu bence halen etkin. Kompakt bazında konuşmak gerekirse, fujinin leicanın inanılmaz iyi kompakt makineleri var DSLR'lerden çok daha iyi çekiyor orası ayrı ama fiyatı da ayrı.

İkinci el serbest piyasa olduğundan dolayı özellikle fotoğraf makinelerinde çok dengesiz fiyatlandırmalar mevcut.

Canon 600D ve 650D denemiş biri olarak söyleyebilirim ki öncelikle aralarında dokunmatik ekran dışında hiçbir fark yok. 650D ve 600D kullandığım dönemlerde bu iki makineden de hiç memnun değildim. Kaldı ki ben öyle ahım şahım bir şey de aramıyordum. Özellikle düşük ışık performansı çok kötü. Akşam 6-7 gibi makinenin mesaisi bitiyor, onu belirteyim. Ben 50MM F1.8 objektif ile kullanıyordum.
Ha, çok mu kötü? O kadar da kötü değil ama pek ısınamadım o makineye.

Ayrıca dediğim gibi ikinci el piyasasında fiyatlandırmalar bi' acayip. Biraz beklerseniz aynı fiyat aralığına 200D düşebilir ilanlara. İlle de alacağım diyorsanız da bence 600D'ye o parayı vereceğinize 550D alabilirsiniz. Bunlar neredeyse birbirinin kopyası makineler. Hem 550D çok daha uyguna ve çok daha temiz olarak bulunabiliyor.

Fotoğrafları sosyal medyada yayınlayacaksanız da megapiksel ile hiçbir işiniz yok. Bunu da üstteki arkadaşın yorumu kafanızı karıştırmasın, diye yazıyorum. Alacağınız makinenin ISO ve dinamik aralık performansı sizin için önemli olabilir. Zaten onun da iyisi için fiyatı yükseltmek gerekiyor. Yani bu fiyat aralığında ya biraz bekleyip ucuza düşen 200D alın ya da 600D alacaksanız da hiç o parayı vermeyin gidip 550D alın.

İkinci el serbest piyasa olduğundan dolayı özellikle fotoğraf makinelerinde çok dengesiz fiyatlandırmalar mevcut.

Canon 600D ve 650D denemiş biri olarak söyleyebilirim ki öncelikle aralarında dokunmatik ekran dışında hiçbir fark yok. 650D ve 600D kullandığım dönemlerde bu iki makineden de hiç memnun değildim. Kaldı ki ben öyle ahım şahım bir şey de aramıyordum. Özellikle düşük ışık performansı çok kötü. Akşam 6-7 gibi makinenin mesaisi bitiyor, onu belirteyim. Ben 50mm F1.8 objektif ile kullanıyordum.
Ha, çok mu kötü? O kadar da kötü değil ama pek ısınamadım o makineye.

Ayrıca dediğim gibi ikinci el piyasasında fiyatlandırmalar bi' acayip. Biraz beklerseniz aynı fiyat aralığına 200D düşebilir ilanlara. İlle de alacağım diyorsanız da bence 600D'ye o parayı vereceğinize 550D alabilirsiniz. Bunlar neredeyse birbirinin kopyası makineler. Hem 550D çok daha uyguna ve çok daha temiz olarak bulunabiliyor.

Fotoğrafları sosyal medyada yayınlayacaksanız da megapiksel ile hiçbir işiniz yok. Bunu da üstteki arkadaşın yorumu kafanızı karıştırmasın, diye yazıyorum. Alacağınız makinenin ISO ve dinamik aralık performansı sizin için önemli olabilir. Zaten onun da iyisi için fiyatı yükseltmek gerekiyor. Yani bu fiyat aralığında ya biraz bekleyip ucuza düşen 200D alın ya da 600D alacaksanız da hiç o parayı vermeyin gidip 550D alın.

Keşke bu mesaja daha erken denk gelseydim birkaç hafta önce makineyi aldım. Söylediğiniz gibi makine akşamları düşük ışıkta hiç iyi değil ama bu tarz makineleri öğrenmeme yardımcı oldu. Elimdeki lenslerle beraber iyisiyle kötüsüyle çok fotoğraf çektim söyleyebileceğim tek şey ISO'yu yükseltemiyorum kumlanma yüzünden onun dışında çok problem yaşatmadı. Umarım ileride daha iyi bir gövdeye geçiş yapabilirim.

Lenslerim: Kit lens, 75-300mm mark 3, 50mm F1.8 mark 2 (biliyorum hepsi kötü ama bütçe:/ )

Keşke bu mesaja daha erken denk gelseydim birkaç hafta önce makineyi aldım. Söylediğiniz gibi makine akşamları düşük ışıkta hiç iyi değil ama bu tarz makineleri öğrenmeme yardımcı oldu. Elimdeki lenslerle beraber iyisiyle kötüsüyle çok fotoğraf çektim söyleyebileceğim tek şey ISO'yu yükseltemiyorum kumlanma yüzünden onun dışında çok problem yaşatmadı. Umarım ileride daha iyi bir gövdeye geçiş yapabilirim.

Lenslerim: Kit lens, 75-300mm mark 3, 50mm F1.8 mark 2 (biliyorum hepsi kötü ama bütçe:/ )
Almış olmanız yine de çok bi' kayıp değil çünkü Canon'un 500D, 550D, 600D ve 650D gibi modelleri çok kolay elden çıkarılabiliyor. Bu süreçte dediğiniz gibi hem deneyimlemiş oldunuz hem de köşeye para koyarak bir süre sonra yine elinizdeki makineyi değerine yakın satarak yeni bir modele geçiş yapabilirsiniz. Hatta bu bir açıdan avantaj oldu size. Hem yeni bir makine alabilmek artık çok bi' aceleniz yok ve dolayısıyla zamanla daha iyi bir makineye geçiş yapabilirsiniz. Elinizdekini aldığınız fiyata sattınız mı tamamdır. Olmadı biraz daha ucuza ilana koyun o da hani kiralamışsınız gibi düşünün. Sonuçta deneyim kazandınız ve bir süre de kullanıyor oldunuz, gibi. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı