Çözüldü Canon 600D netleşmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

darendeliveli

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba ben Veli, kendime bir makine aldım Canon EOS 600D işte birkaç gündür kurcalıyorum falan tek yaşadığım sorun kamerayı bir yere koyup geri sayım açıyorum karşısına geçiyorum fotoğraf net çıkmıyor hep bulanık. Bunu nasıl çözebilirim acaba?

Çözüm
Lens AF üzerinde mi kontrol edin.

Hangi modu kullandığınıza dikkat edin.

Diyafram ayarınıza dikkat edin. Örnek olarak lens 1.8 diyaframa sahip diyelim en açık şekilde. Siz bu değeri 1.8 değilde 2 veya üzerinde tutmanız daha iyi olacaktır. Bunun özel bir nedeni var. Açıklaması uzun sürer o yüzden detay vermek istemedim.

Enstantane değeri yine önemlidir. Işık miktarını ve perde hızını etkileyen bir durumdur. (Çekim süresini belirler.)
İnsan eli genelde 125 üzerinde bir değere alışkındır.

Enstantane gibi diyaframda ışık miktarına etkisi vardır. Bunu unutmayın.

İSO değeri ışık asası olarak geçmektedir.
Makinenin ışığı olan duyarlılığını ayarlar.
İSO değeri yükseldikçe kumlanma etkisi görülmektedir. Bu sebeple 1600 İSO üzerinde kullanım pek önerilmemektedir.

Netleme sistemini araştırın. Uzun detay ister.
Tek çekim üzerinde kullanın sabit obje veya modeller için.

Netleme noktalarına gelirsek eğer 600d üzerinde 9 netleme noktası var.
Tek nokta veya 9 noktalı netleme seçme durumun var.
Tek nokta belirlediğin netleme noktasında netleme ölçümü yapar.
9 noktalı netleme ise tüm noktaların netleme ölçümü sağlamasıdır.

Sensör kirlidir ve net görüntü oluşmaz.
Lens mercekleri kirlidir netlik kırılması olur.
Lens içi yapısında veya merceklerin konumunda sorun vardır netlik sorunu oluşur.

Gibi gibi uzarda uzar.

İNTERNET üzerinden zamanlayıcı ile çekim tekniklerini araştırın. Kitapçık varsa oradan bakabilirsiniz.
Sorun devam ederse eğer kullandığınız lensi yazmayı unutmayın.
Lens üzerinden netleme ayarını kontrol edin. Manuelde olabilir.

Diyafram ayarınıza dikkat edin. Örnek olarak lens 1.8 diyaframa sahip diyelim en açık şekilde. Siz bu değeri 1.8 değilde 2 veya üzerinde tutmanız daha iyi olacaktır. Bunun özel bir nedeni var. Açıklaması uzun sürer o yüzden detay vermek istemedim.

Enstantane değeri yine önemlidir. Işık miktarını ve perde hızını etkileyen bir durumdur. (Çekim süresini belirler.)

İSO değeri ışık asası olarak geçmektedir.
İSO değeri yükseldikçe kumlanma etkisi görülmektedir. Bu sebeple 1600 İSO üzerinde kullanım pek önerilmemektedir.

Netleme noktalarına gelirsek eğer 600d üzerinde 9 netleme noktası var.

Lens içi yapısında veya merceklerin konumunda sorun vardır netlik sorunu oluşur.

Gibi gibi uzarda uzar.

İNTERNET üzerinden zamanlayıcı ile çekim tekniklerini araştırın. Kitapçık varsa oradan bakabilirsiniz.

Çözüm

Diyafram ayarınıza dikkat edin. Örnek olarak lens 1.8 diyaframa sahip diyelim en açık şekilde. Siz bu değeri 1.8 değil de 2 veya üzerinde tutmanız daha iyi olacaktır. Bunun özel bir nedeni var. Açıklaması uzun sürer o yüzden detay vermek istemedim.

ISO değeri ışık asası olarak geçmektedir.
ISO değeri yükseldikçe kumlanma etkisi görülmektedir. Bu sebeple 1600 ISO üzerinde kullanım pek önerilmemektedir.

Netleme noktalarına gelirsek eğer 600D üzerinde 9 netleme noktası var.

Gibi gibi uzarda uzar.

Hocam, teşekkür ederim. Sorunu anlamış oldum. Aslında çözdüm. Sorun diyafram ile alaklı, hallettim. F değeri kıstıkça daha iyi netlik kazanıyorsun.

Zamanlı çekimde doğru netleme noktasına ( uzaklık, yakınlık ) odaklama sağlamak önemlidir.

F değeri size alan netliği sağlar. Bunun etkisinden kaynaklı olumlu bir gelişme görmüşsünüzdür.
Diyafram Nedir, Ne İşe Yarar? - Fotografium Blog

Görselde göründüğü gibi örnek mevcut.

DİYAFRAM AÇIKLIKLARI.png

125 Enstantane ve 200 ISO ile diyafram açıklığı arasındaki ışık farkına bakın birde.
Yukarıdaki görsele göre o anki ışık şartlarında en doğru seçim F-5,6 değeri olmuş.

Mesela biz o anki çekimde ön ve arka planda kalan nesne mevcutsa ve netik kazanması oluşmasını istemiyorsak F değerini düşük tutucaz. Örnek olarak F-2,8 veya altı.
Bu olduğunda ışık artımı olacak. Bunun etkisi ile beraber fotoğrafta patlama gerçekleşicek.
Bunun çözümü ise doğru ISO değeri atamaktır. Işığın çok yoğun olduğu yerde ISO 100 olur. Hatta 100 ISO değerinin altını destekleyen cihazlar mevcuttur.

Peki ISO 100 F-2,8 kullandık ama ışık çok patlak diyelim hala. Bunun çözümü ise Enstantane artımı yapmaktır.
Enstantane bizim çekim süremizi belirler perde hızıyla birlikte.

Enstantane değeri elde kullanımda 60 değerinin altına kesinlikle inilmemeli.

Bunun sebebi ise elin titremesi veya hareketidir.
Lens bir etkendir. 50mm ile FF bir sensörlü makinede 60 Enstantane atanabilir. Ancak önerilen değer 80 olur.
200mm bir lenste 125 Enstantane kullanılabiliyor. Ancak deneyim kazanmak gerekiyor.
16-35 gibi prime lenste bile hiçbir zaman 60 Enstantane altına düşeni göremezsiniz kolay kolay.

Işık oranını etkileyen bir durum ise ön ve arka mercek çapıdır.
18-55mm, 50mm, 85mm lenslerin ön ve arka merceklerini kıyaslayın. Kazanan lens 85mm olur. Ancak 50mm neredeyse 85mm kadar ışık almaktadır çapı küçük olsada.

Bu anlattıklarımı anlarsanız eğer netlik üzerinde ciddi etkeni var.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı