Canon 600D Flaş İle Arka Tarafın Karanlık Kalması

Kağan K

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben kameramı geceleri de net bir şekilde kullanmak istiyorum. Mesela; Flashla çekim yaparken sadece flashın patladığı yerler aydınlık kalırken arka tarafın karanlık bir şekilde olmasını istemiyorum. Geceleri manzaraya karşı bir şekilde flashlı çekip yaptığım zaman arka taraf karanlık kalıyor. Bunu nasıl çözebilirim? Hangi ayarlarda çekim yapmalıyım?

Canon600D
Kendine ait olan flash var.

Dahili flaş kullanıyorsun. Dahili flaşlar konu üzerine sert ışık verdiği için çevresi daha karanlık olurken konu üzerindeki ışık patlar genelde.

Harici flaş kullansanız dahi aynı durum söz konusu olacaktır.

Geceleri çektiğiniz fotoğrafın alan mesafesi üzerinde patlayan flaş yakınlık konumuna göre verdiği ışık şiddeti değişir.

Gece fotoğrafları çekerken ISO, diyafram, enstantene değerlerini doğru ayarlamak çok önemli.
Gece çekimleri yaparken artı olarak yarım veya bir pozlandırma yapabilirsiniz.

Dahili flaş kullanıyorsun. Dahili flaşlar konu üzerine sert ışık verdiği için çevresi daha karanlık olurken konu üzerindeki ışık patlar genelde.

Harici flaş kullansanız dahi aynı durum söz konusu olacaktır.

Geceleri çektiğiniz fotoğrafın alan mesafesi üzerinde patlayan flaş yakınlık konumuna göre verdiği ışık şiddeti değişir.

Gece fotoğrafları çekerken ISO, diyafram, enstantene değerlerini doğru ayarlamak çok önemli.
Gece çekimleri yaparken artı olarak yarım veya bir pozlandırma yapabilirsiniz.
Amatör bir fotoğrafçıyım. Diyafram ayarı falan kullanmıyorum onun için. Daha doğrusu bilmiyorum tam olarak. Nasıl başlamalıyım?

Bugün bilgisayarım bozuldu. Yoksa size link üzerinden ders notlarımı gönderebilirdim daha iyi anlamanız için.

Size tavsiyem youtube üzerinden temel fotoğrafçılık eğitimi derslerine bakmanız olacaktır. İyi alatım içeren videolar mevcut.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı