Çapraz Bağ Ameliyatı Sonrası

Merhaba arkadaşlar. 2016 Kasım'da ciddi bir menisküs ameliyatı oldum ve yırtık olan menisküs dizimden alındı. O zaman yapılan teşhislerde yani MR sonuçlarında çapraz bağlarımda da yırtık şüphesi vardı fakat ameliyat esnasında müdahale etmediler.

Bir ay önce dizimde ödem oluşması sonucu korkumdan koştur koştur ortopedi polikliniğinde aldım soluğu. MR sonucunda yırtık olduğu için geçen hafta Salı günü ameliyat oldum. Ameliyat esnasında sanırım tendonlardan alınan bağ sonucu yeni bir çapraz bağ dikimi gerçekleşmiş ve bu dikim vida ile sabitlenmiş. Şu an zaten doktorun dediği gibi basabildiğim kadar basıp zorlamıyorum çok fazla değneksiz ve dizliksiz kesinlikle yürüyemiyorum. Ağrılarım çok fazla bazen bağırtacak kadar acı veriyor bana bu süreç ne zaman geçecek. En azından şiddetli ağrıları geçsin yeter. Bir de adamızda ameliyat olan varsa ne gibi egzersizler yapıyorsunuz?
Fizyoterapist eşliğinde çalışman gerekir bu tip durumlarda çünkü yapıcağın en ufak hata tekrar nüksetmesine sebep olabilir.

JOS3PH merhaba geçmiş olsun şu an nasılsın acaba, ben de iki dizden bu ameliyatı olmak üzereyim sıkıntıların devam ediyor mu 3.5 yılı geçmiş ağrı sızı açı kaybı ne durumda ?

Jos3ph merhaba geçmiş olsun şu an nasılsın acaba, ben de iki dizden bu ameliyatı olmak üzereyim sıkıntıların devam ediyor mu 3.5 yılı geçmiş ağrı sızı açı kaybı ne durumda?

Aradan geçen zamana bakılırsa dizimde ve bağlarda herhangi bir sorun çıkmadı. Gayet sağlıklı ve ayaklarım yere daha sağlam basıyor diyebilirim. Herhangi bir kayıpta yaşamadım. Ameliyatın taze olması sebebiyle ağrılarım o zamanlar devam ediyordu fakat gerekli egzersizleri yaptıktan sonra ağrılarda bu egzersizlerle beraber yavaş yavaş azalmaya başladı.

Aradan geçen zamana bakılırsa dizimde ve bağlarda herhangi bir sorun çıkmadı. Gayet sağlıklı ve ayaklarım yere daha sağlam basıyor diyebilirim. Herhangi bir kayıpta yaşamadım. Ameliyatın taze olması sebebiyle ağrılarım o zamanlar devam ediyordu fakat gerekli egzersizleri yaptıktan sonra ağrılarda bu egzersizlerle beraber yavaş yavaş azalmaya başladı.
Anladım tekrar geçmiş olsun. Ameliyattan 3 yıl sonra hala ağrı çeken tanıdıklarım var gözümü çok korkuttular eski halime dönemedim diyorlar. Sizin şu an hiç ağrınız yok mu, yürüyünce şişme veya ödem oluyor mu ?

Geri
Yukarı