Carbide 200R soğutma iyileştirmesi

kasilis01

Hectopat
Merhabalar. Şu sisteme sahibim:
  • AMD FX 8320 işlemci
  • Corsair Vengeance 2x4 GB 1866 MHz bellekler
  • ASUS M5A97 R2.0 Anakart
  • ASUS GTX 760 Ekran kartı
  • Corsair Carbide 200R kasa
  • Corsair Force GT 120 GB sabit disk
  • Windows 8.1
Bu kasayı stok fanlar ile OC yapmadan kullanmaktayım. Yılların açlığı ile grafik ayarlarını sona kadar köklediğimden, örneğin Battlefield 3 oynarken işlemci fanı 7100+ devirleri görüyor.

9gUV7tL.png

Şimdi size birkaç sorum olacak.
  1. Resimde kırmızı ile belirttiğim yerde işlemci fanı için 7105 R.P.M. değeri mevcut. Bu kadar yüksek devir değeri zaman içinde işlemci fanının ömrünü yer mi? Kastım 2 yıldan önce bozulur mu?
  2. Kasam ile birlikte gelen 2 fanı anakarta takarken o 4 pinlik girişin sadece 3 pinini takabildim ve PWM pinleri açıkta kaldı. Yeşil ile belirttiğim kısımda 1 fan için 675.000 devir belirtiliyor, diğer fan ile ilgili bir bilgi mevcut değil. Sorun teşkil eder mi?
  3. Mavi ile belirttiğim kısımda mobo ile işlemci farklı sıcaklık değerleri ölçüyor işlemci için. Hangisi daha doğru değerleri verir? Ayrıca işlemcim için üst sıcaklık limiti ne olmalıdır, yani kaç derecede tehlike başlıyor? Çünkü fanlar çok ses yaptığında korkup oyunu kapatıp soğumasını bekliyorum.
  4. Pembe ile belirttiğim kısımda ekran kartının sıcaklık değerini görüyorsunuz. Ekran kartım için tehlike çanları kaç derecede çalmaya başlıyor?
  5. Bu işlemci için alabileceğim en iyi işlemci fanı nedir? Akasa Venom Voodoo düşünüyorum fakat daha iyi soğutanı varsa onu da alabilirim. Şu linkte kasam için "kasada kullanılacak işlemci soğutucunun maksimum uzunluğu 169 mm" diye bir ibare var. Burada ise "Soğutucu Ölçüleri: 131 x 129.5 x 163.5 mm" diyor, 169>163.5 hesabına güvenip alayım mı bu soğutucuyu? Ayrıca İşlemci soğutucusunu aldıktan sonra kasanın kendi fanlarını söküp yerlerine ve kalan diğer boşluklara takabileceğim en büyük Akasa Viper 12-14cm fanlarından takmayı düşünüyorum.
  6. 5. adımda belirttiğim parçaları alırsam bilgisayarımı süper sessiz ve çok iyi soğutma durumuna getirebilir miyim? Aldığıma değer mi?
  7. Benim anakartımda 3 adet fan güç çıkışı var fakat kasamda 8 adet fan yuvası var. Şununla çoğaltırsam sıkıntı olmaz değil mi?
  8. Alacağım işlemci fanı belleklerimle çakışır mı? Malumunuz Corsair Vengeance belleklerin üstlerinde soğutma kısımları var.
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok fan ile yüksek RPM'li değerler alman gayet normal. Evin içinde jet motoru sesi çıkartması dışında hiçbir sıkıntı yaratmayacaktır. Bıos'tan işlemciyi Silent moda al ve fan biraz da olsun normal değerlere insin. 675.000 devir yazması herhangi bir sorun teşkil etmez. Sensörler veya program yanlış ölçüyor. CPU ID programı çoğu zaman ısı değerlerini yanlış ölçüyor. Genelde 70 dereceye kadar sıkıntı çıkartmadan işlemci çalışıyor. AIDA 64 ile ölçerseniz daha doğru sonuçlar alırsınız.

ASUS Al Stuie 2 yazılımını kurun ve Fan Xpert yazılımını kullanarak fanı duruma göre Silent veya standart moda alın. Ekran kartları 100 dereceye kadar sorun çıkartmadan çalışırlar. 65-80 derce arası normal sayılabilir. 16-17 cm boşluk olduğu süre kapak sorun çıkartmadan kapanacaktır. İşlemci soğutucusu olarak Notcua iyidir. Fan satın alırken CFM (Hava akımı) değerinin yüksek olmasına dikkat et. Birde düşük RPM'de çalışsınlar. Hava akımını düzgün sağlayabilirsen fazla ısınmayan bir sistemin olur. 3 adet fanı anakarta bağlayıp, kalan fanları ise çevirici ile molex'e bağlarsan sıkıntı çıkartmayacaktır. En önemlisi de stok fan'dan mutlaka kurtul.

NeqKa1j.png

Bilgisayarımın taksitleri bitince Noctua NH-D14 alacağım teşekkür ederim. Belleklerimle yer açısından sıkıntı yaratmaz inşallah. Venom Medusa da fena değilmiş. ASUS'un programlarını yüklemekle ilgili sıkıntı yaşıyorum. Şimdilik araştırıyorum, çözemezsem konu açacağım, teşekkürler.

Hocam, işlemci soğutucusu olarak fikir değiştirdim, yurtdışına giden akraba vs. olduğunda Noctua NH-U14S alacağım. Türkiyeden alırsam hiç yoktan 120 lira fazladan vermek istemiyorum. Onun dışında.
Şimdilik hava akımını ceryan yaptıracak şekilde kasaya 2 adet 14 cm'lik Akasa Viper taksam şimdilik, işlemci ve anakart soğutmasına 3-5 derece ve üstü şekillerde bi faydası olur mu? Şimdi bu işlemci anakartı da ısıtıyor 40 dereceye getiriyor, tırsıyorum ben de doğal olarak.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı