Çarpan kilidi kapalı işlemcilerde XMP çalışır mı?

Anoche

Kilopat
Daha fazla  
Sistem tavsiyelerinizi örnek alarak kendime yeni bir sistem topladım. Öncelikle başta Recep Baltaş ve Ali Güngör'e olmak üzere tüm Technopat ailesine teşekkürlerimi iletiyorum.

Anakartım Z370-P Asus, işlemcim i7 8700 ve RAM'lerim 3000 MHz Corsair Vengaence 16 GB.

Vatan çalışanının söylediği şey; 3000 MHz'de kullanmanız için çarpan kilidi açık işlemci almanız gerekiyor, yoksa kullanamazsınız dedi. Ancak ben sizin hazırlamış olduğunuz videoyu izlediğimde böyle bir bilgiyi duymadım.

XMP ile açtım anakart üzerinde 3000 diye yazıyor şu an. Ama gerçekten şu an bu hızda çalışıyor mu? Vatan çalışanının söylediği şey doğru mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
İçim rahatladı :) Teşekkür ederim aydınlattığınız için. Ayrıca Vatan çalışanlarını da kınıyorum. Cidden daha fazla masrafa sokmak için yapılan bir şeymiş.

Vatan çalışanı halt etmiş bilgisizliğin yanında tüketiciyi gereksiz masrafa sokmak ancak oraya yakışırdı.
Haklısın ancak 8700 almışken biraz daha üstüne çıkıp 8700K alınması her koşulda daha iyi olurdu.

Haklısın ancak 8700 almışken biraz daha üstüne çıkıp 8700K alınması her koşulda daha iyi olurdu.

Aralarındaki 170 TL fiyat farkına F/P 150 TL'lik soğutucu masrafını da koyarsak toplamda o zaman en az 320 TL fazla masraf çıkıyor.

Son düzenleme:
XMP veya AMP'nin (XMP teknolojisinin AMD tarafındaki karşılığı) işlemcinin çarpan kilidiyle alakası yoktur. Çarpan kilidi kapalı işlemcilerde de RAM frekansını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Sisteme 8700K alınması hız aşırtma açısından mantıklı görünse de bir de soğutucu masrafına sokacağı için bütçeye zarar vermesi veya sistemin diğer donanımlarından kısılması gibi sonuçları olabilir. Sisteminiz oldukça iyi, hayırlı olsun.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı