Çarpan Kilidi Kapalı İşlemci Maksimum Hıza Nasıl Ulaşır?

SerkanSen

Kilopat
Daha fazla  
Örneğin: İntel i5 8400 işlemcimiz var bu işlemci temel frekasn hızı 2,8 GHz max turbo hızı 4,0 GHz bu işlemcinin çarpan kilidi kapalı yani "K" ibaresi olmayan işlemci bu işlemcide max turbo hız 4,0 GHz'e nasıl ulaşırız yada nasıl çıkıyor otomatik olarak işlemci yüke binince mi hızını kendi kendine artırıyor, yoksa bu işlemcilerde OC yapılması mı gerekiyor max turbo hıza çıkmaları için?

İşlemci Çarpan kilidi kilitli kapalı dahi olsa anakart OC yapmayı destekliyorsa anakart ile hız aşırtılır mı ancak burada anlamadığım nokta işlemci hız aşırtmaya kapalı anakart ile hız aşırtılabılır mi? Nana detaylı olarak biri anlatırsa çok sevinirim. Allah razı olsun şimdiden :)
@Recep Baltaş @Ali Güngör

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu şekilde oluyor onun haricinde olmuyor diye biliyorum.

Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Güç Seçenekleri

Dengeli
1.jpg

Yüksek Performans
2.jpg
Öncelikle güç planından, gelişmiş güç ayarlarına girerek oradaki işlemci güç yönetimini değiştirebilirsin. Eğer %100 yaparsan işlemcin gerekli GHz' ye çıkacaktır. Bununla uğraşmak istemezsen anakarttan OC yapabilirsin. Eğer anakartın OC desteklemiyorsa, anakartına özel BIOS güncellemesi gelmeden OC yapamazsın diye biliyorum.

Senin müdahelene gerek olmadan kendisi gerektiğinde hızlanır. Eğer BIOS'taki ayarını kapatmadıysan. Görev yöneticisini açıp işlemci frekansına bakarsan muhtemelen tarayıcı açıkken bile istediğin aralıkta olacaktır. Tam performans için MSI Afterburner indirip oyunlarda gözlemleyebilirsin.

Bununla uğraşmak istemezsen anakarttan OC yapabilirsin.

K ibaresi olmadığı için OC yapamaz.

Bu şekilde oluyor onun haricinde olmuyor diye biliyorum.

Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Güç Seçenekleri

Dengeli
1.jpg

Yüksek Performans
2.jpg

Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı