Çarpan kilidi açık işlemci nedir?

Çarpan kilidi demek işlemci numarısının sonunda "K" ibaresi olması demektir. Yani; intel i7 4790k bu işlemcinin çarpan kilidi açıktır, overclock için daha müsaittir ve daha güvenilir, kaliteli bir overclock sağlar. "K" ibaresi olmayan işlemciler de örneğin; intel i7 4790 gibi işlemciler de de overclock yapılabilir fakat daha güvensiz ve daha verimsizdir.

Çarpan kilidi demek işlemci numarısının sonunda "K" ibaresi olması demektir. Yani; intel i7 4790k bu işlemcinin çarpan kilidi açıktır, overclock için daha müsaittir ve daha güvenilir, kaliteli bir overclock sağlar. "K" ibaresi olmayan işlemciler de örneğin; intel i7 4790 gibi işlemciler de de overclock yapılabilir fakat daha güvensiz ve daha verimsizdir.
Siz hangisini tercih edersiniz?

Eğerki ileride işlemcinizi daha kolay bir şekilde iyir bir soğutucuyla overclock yaparım derseniz ve bütçenizde uygunsa ''K'' ibaresi olan işlemciyi tercih edebilirsin.

@İnsurer Ben zaten şuan i7 4790k kullanıyorum. Eğer O.C işinden anlıyorsan ve bunun tutkunuysan k ibareli işlemci almanı tavsiye ederim. Ama yok bana bu yeter dersen norma işlemci al oda işini fazlasıyla görür. He birde unutmamak lazım "K" ibareli bir işlemci alırsan anakartınıda ona göre alman lazım.

Peki : Soru soran İntel diye veya " K " diye belirteç kullanmış mı ki İntel fanatizminde zirveye çıktınız. Adam lastik demiş siz lassa demişsiniz... Biri OC derse Teknopat dışında cevabı AMD'dir.
Fakirin göz bebeği AMD İşlemci firmasıdır. " K " deyip müşteriyi ayriyeten yolmazsın.
Ben amatörüm ihtiyaç halinde tuşa basarım anakart kendi OC yapar önüme koyar. Hemde stok fanla...:neo::neo::neo:

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı