Çarpan kilidi olan işlemciyi turbo frekansta sabit tutmak

Özgür capkın

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta belirttiğim olayı yapabilir miyiz?
PUBG işlemciye fazla yüklenmeye başladı, grafik yükseltmek bir işe yaramaz çünkü ekran kartı kullanımı %99'larda geziyor. Var mı öneri?
  • Anakart: Z270h
  • İşlemci: i5 7500

Yüksek performans modunda işlemci son frekansta çalıştırılır. Veya,

Başlat>güç planını düzenle>gelişmiş güç ayarını değiştir>işlemci güç yönetimi.

En düşük işlemci kullanımını %100 yapın.

Ama işlemcinizde bir yetersizlik olduğunu nereden anladınız? GPU zaten tam olarak kullanılıyor.

Ekran kartı besleniyorsa zaten overclock yapmaya gerek yok. Ama yapacaksanız, AIDA 64 yükleyip, işlemcinin turbo frekansta kaç voltaja çıktığına bakın ve BIOS tan frekansı ayarlayıp voltajı ona göre verin.
K serisi olmayan işlemcilere OC yapamazsın burada turbo frekansa sadece performans moduna alıp yükseltebilirsin ya da kendisi yük altında yükselir. Burada görünen %99 ekran kartı beslenirken %99 da işlemciye yük biniyor olması. Zaten o sırada işlemci kendisi turbo moda geçmiyor mu?

K serisi olmayan işlemcilere OC yapamazsın burada turbo frekansa sadece performans moduna alıp yükseltebilirsin ya da kendisi yük altında yükselir. Burada görünen %99 ekran kartı beslenirken %99 da işlemciye yük biniyor olması. Zaten o sırada işlemci kendisi turbo moda geçmiyor mu?
Çarpan kilidi kapalıysa yapılmaz. BIOS'tan güç tasarrufu için olan ayarları kapatırsa işlemci maks frekansında çalışacaktır.

Yani burada ne demeye çalıştınız anlayamadım benim dediğimi tekrarlamışsınız.
Diyorum ki işlemcinin aşırı ısındığı durumlarda frekans düşme sorunları olabilir buda performans kaybı demek. BIOS daki "EIST" benzeri güç tasarrufu ayarları kapanırsa işlemci maks frekansında çalışır ve hiç bir şekilde frekans kesmez.

Pubg oynuyorum ve işlemci 55 derecelerde geziyor 3600mhz sabit duruyor neredeyse. Çoklu çekirdekde 3600mhz zaten çalışma frekansı bios üzerinden performans açık ama oyun işlemciyi resmen sömürüyör arkada hiç gereksiz bir şey çalışmamasına rağmen.

Sorun ise işlemci %75, 100 arasında kullanılıyor ve %95'lere geldiği zaman mouse hareket etmemeye başlıyor pixsel atlıyor yada takılıyor.

Bclk değerini 102.5000 yaptım voltaj değeri otomatikde kaldı başka türlü overclok yemiyor bios'da izin vermiyor zaten K olmadığı için msconfig ayarlarından CPU çekirdeklerini 4 yaptım 2 el girdim bir sorun olmadı başka bir çözümünüz varsa alırım.

Son düzenleme:
Başlıkta belirttiğim olayı yapabilir miyiz?
PUBG işlemciye fazla yüklenmeye başladı, grafik yükseltmek bir işe yaramaz çünkü ekran kartı kullanımı %99'larda geziyor. Var mı öneri?
  • Anakart: Z270h
  • İşlemci: i5 7500
işlemcinin turbo modunu enable yap.auto ise belli bir hızda sabit kalıyor.

işlemcinin turbo modunu enable yap.auto ise belli bir hızda sabit kalıyor.
Zaten açık işlemcim tek çekirdek performansında 3.8ghz çoklu çekirdek performansında 3.6ghz çalışıyor ama pubg nedense çok fazla yükleniyor işlemciye oyun odaklı bir sorun galiba normel de sorun yok çünkü.

Ve oyunlar çoklu çekirdek istemeye başlamış AMD 3000series çok sağlam olucak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı