Çarpanlara ayırma sorusunun zorluk derecesi nedir?

oblomovv

Decapat
Makaleler
1
200'den fazla çarpanlara ayırma sorusu çözdüm bu soru karşısında hiçbir şey yapamadım. Demek ki boşuna çalışmışım. Harbiden çok can sıkıcı bir durum olmaya başladı bu. Resmen boşa emek ediyorum. 200'den de fazla hatta. Bu konu hakkında o kadar soru çözmeme rağmen hiçbir şey yapamadım şu soruya. Muhtemelen kafası çalışan arkadaşlar 2 dakikada çözecek şu soruyu ben ise 15 dakika düşündüm.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2023-12-25 saat 20.31.52_a49e25da.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-12-25 saat 20.31.52_a49e25da.jpg
    106,3 KB · Görüntüleme: 82
Evet 5 ama anlatma boş ver işaret dili ile anlaşan şempanzelerle yaşamak istiyorum benim çağım orası.
Öğrenmedikten sonra yine yapamayacaksın.Ben anlatıyım da anlatabildiğim kadar sorun olursa sorarsın.
İlk olarak bu soruyu çözememenizin ikisi sebebi var: Formüllere iyi çalışmamak, istisna soru görmemek. Bu soru istisna değil çok zor da sayılmaz ama istisna soru görünce bu sorular kolay gelmeye başlıyor ne yapacağını biliyorsun. 10.sınıfsan problem değil ama 12. sınıfsan ve bu soruyu yapamıyorsan problemimiz var. Neyse soruya geçiyorum .x³-15x²-75x-141 ifadesindeki -141'i -125-16 diye ayır oluşan ifade:x³-15x²-75x-125-16 buradaki x³-15x²-75x-125 ifadesi (x-5)³
buna eşit oluyor. Son durumda oluşan denklem (x-5)³-16 x değeri de üstte verilmiş yazınca 21-16'dan 5 geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öğrenmedikten sonra yine yapamayacaksın. Ben anlatayım da anlatabildiğim kadar sorun olursa sorarsın.
İlk olarak bu soruyu çözememenizin ikisi sebebi var: Formüllere iyi çalışmamak, İstisna soru görmemek. Bu soru istisna değil çok zor da sayılmaz ama istisna soru görünce bu sorular kolay gelmeye başlıyor ne yapacağını biliyorsun.10.sınıfsan problem değil ama 12.sınıfsan ve bu soruyu yapamıyorsan problemimiz var. Neyse soruya geçiyorum. X³-15X²-75X-141 ifadesindeki -141'i -125-16 diye ayır oluşan ifade: X³-15X²-75X-125-16 buradaki X³-15X²-75X-125 ifadesi (X-5)³
Buna eşit oluyor. Son durumda oluşan denklem (X-5)³-16 X değeri de üstte verilmiş yazınca 21-16'dan 5 geliyor.

24 yasındayım hiçbir şey anlamadım.

Şöyle denesem bir de.

Teşekkürler dostum sağolasın (X-5)'in küpünün açılımı o anladım. Direkt görmek için biraz kafanın çalışması lazım bunu benimki de çalışmadığı için göremedim sıkıntı burada yoksa sen deyince anladım ne olduğunu ilkel bir insanım.

Teşekkürler dostum sağ olasın (X-5)'in küpünün açılımı o anladım. Direkt görmek için biraz kafanın çalışması lazım bunu benimki de çalışmadığı için göremedim sıkıntı burada yoksa sen deyince anladım ne olduğunu ilkel bir insanım.

Altı üstü ders takmayın çok ben 5 saniyede gördüm çözümü ama sizden çok daha ilkelimdir. Sizin yaşamak istediğiniz şempanzeler bile benden akıllıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı