Çarpanlara ayırmayı yapamıyorum

kozmoneustee

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şu ana kadar Permütasyon, Kombinasyon, Binom, Olasılık, Fonksiyonlar, Polinomlar gibi konuları sorunsuz yaptım. Arada zorlandığım kısımlar zaman zaman olsa da çalışıp hallettim. Fakat şu çarpanlara ayırma konusunu bir türlü yapamıyorum. Konuyu anladım, özdeşlikleri de biliyorum ama soru kısmına gelince bir şey yapamıyorum. Tekrar tekrar YouTube'dan izledim ama fayda etmedi. İnanın defterimin 20-30 sayfa işlemlerle dolu tekrar tekrar çalışmaktan. Ne önerirsiniz? Ne yapmalıyım?

Şu ana kadar permütasyon, kombinasyon, binom, olasılık, fonksiyonlar, polinomlar gibi konuları sorunsuz yaptım. Arada zorlandığım kısımlar zaman zaman olsa da çalışıp hallettim. Fakat şu çarpanlara ayırma konusunu bir türlü yapamıyorum. Konuyu anladım, özdeşlikleri de biliyorum ama soru kısmına gelince bir şey yapamıyorum. Tekrar tekrar YouTube'dan izledim ama fayda etmedi. İnanın defterimin 20-30 sayfa işlemlerle dolu tekrar tekrar çalışmaktan. Ne önerirsiniz? Ne yapmalıyım?

En ama en temeline inip başlamanız lazım ben değil ama üniversite sınavına hazırlanan arkadaşım bu şekilde çözmüştü bu sorunu.

Hocam fonksiyon ve polinomu çarpanları ayırmayı yapamadan nasıl yapıyorsunuz. Hatırladığım kadarıyla o soruları çözmek için çarpanlara ayırmak zorunluydu.
Çarpanlarına ayrılan şey dediğiniz gibi aslında polinomdur ama polinomu ya da fonksiyonu yapabilmek için çarpanlarına ayırmayı bilmek zorunlu değildir.

Çarpanlarına ayrılan şey dediğiniz gibi aslında polinomdur ama polinomu ya da fonksiyonu yapabilmek için çarpanlarına ayırmayı bilmek zorunlu değildir.

Kusuruma bakmayın o konuları zaten yapamadığım için dinlemiyordum ve çok da hatırlamıyorum. Ama gene de en sıfırdan başlamanın bir zararı olmaz diye düşünüyorum.

Bol bol soru çözün. 11. sınıfta büyük sıkıntı yaşarsınız. İkinci dereceden eşitsizliklerde çok zorlanırsınız. Birkaç formül var. Onları da ezberlemeyi unutmayın. Çözdükçe zevk vermeye başlar bir süre sonra. 11. sınıfa gelince sadece soruya bakarak o denklemin çarpanlarını ayırabilirsiniz. Ama bolca soru çözmek gerek.

Geri
Yukarı