Casper Excalibur G770 ısınıyor

SOULİANİS

Hectopat
Ben 2 hafta önce Casper'dan Excalibur G770 adında bir laptop aldım. Bana dün ulaştı ilk Windows felen PC'nin gereksinimlerini giderdim daha sonra kullandığım uygulamaları yüklemeye başladım. Steam vb. daha sonra oyunlarımı aktarırken bile sıcaklığı bana fazla geldi. Bir şey yüklüyor olsa bile bu laptop normalde o esnada boşta olmuyor mu? Neden bu kadar ısınıyor. Anlayamadım. Bugünde arkada oyun inerken Steam'den bende YouTube'tan video izliyordum elimi koyduğum zaman dünki gibi hissedilebilir bir sıcaklık sezdim ve Excalibur'un Control Center isimli programını açıp sıcaklığına baktığımda bana göre boşta olan bir PC için 63 derece fazla geldi. Normalse bana bildirirseniz sevinirim oyun içi sıcaklığın kaç olduğunu bilmiyorum. Ama hissedilebilir bir sıcaklık var. Gene laptopun sağ bölümünde fan seslerinin oyun içi normal olduğunu düşünsem de acaba fazla mı diye düşünmedim de değil. Beni aydınlatırsanız sevinirim...

(Oyun içi ölçme şansım oldu Mafia 2'de sadece 2 veya 3 DKK oynadım ve sıcaklık 69 derece olmuştu bile )

Casper Excalibur G770 i7 10750H-GTX1650 TI-16 GB RAM-500GB NVMe SSD+1TB HDD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarıda da denildiği gibi oyuncu dizüstü bilgisayarı genelde ısınıyor. Sistem boştayken ortam sıcaklığına bağlı olarak 40 derece civarında çalışıyor. Oyunlarda ise H serisi işlemciler için ısınmanın önüne geçebilmek için üreticiler ve kullanıcılar undervolt uyguluyor. Bazı markalar bunu satış öncesi yaparken bazıları da hiç ellemeden satıyor. Ben 9.nesil işlemcili G770 kullanıyorum, undervolt yoktu. İleriye doğru yapmayı düşünmüyor değilim. Bu ısınma sorunu ile ilgili olarak forumda undervolt rehberleri bulabilirsiniz.

Oyunlarda klavyenin sağ tarafında hissedilir bir ısı oluşuyorken, sol tarafı soğuk kalıyor. Genelde oyun oynarken harici klavye kullandığımdan bu benim için sorun oluşturmuyor. Klavyenin erken yıpranmaması için siz de bu şekilde yapabilirsiniz.

Son olarak, kontrol merkezi uygulamasında "High Performance" modu etkin ise cihaz çok daha fazla güç çekerek fazla ısınır. Oyunlar için "Gaming" modu idealdir.

Ben 2 hafta önce Casper'dan Excalibur G770 adında bir laptop aldım. Bana dün ulaştı ilk Windows felen PC'nin gereksinimlerini giderdim daha sonra kullandığım uygulamaları yüklemeye başladım. Steam vb. daha sonra oyunlarımı aktarırken bile sıcaklığı bana fazla geldi. Bir şey yüklüyor olsa bile bu laptop normalde o esnada boşta olmuyor mu? Neden bu kadar ısınıyor. Anlayamadım. Bugünde arkada oyun inerken Steam'den bende YouTube'tan video izliyordum elimi koyduğum zaman dünki gibi hissedilebilir bir sıcaklık sezdim ve Excalibur'un Control Center isimli programını açıp sıcaklığına baktığımda bana göre boşta olan bir PC için 63 derece fazla geldi. Normalse bana bildirirseniz sevinirim oyun içi sıcaklığın kaç olduğunu bilmiyorum. Ama hissedilebilir bir sıcaklık var. Gene laptopun sağ bölümünde fan seslerinin oyun içi normal olduğunu düşünsem de acaba fazla mı diye düşünmedim de değil. Beni aydınlatırsanız sevinirim...

(Oyun içi ölçme şansım oldu Mafia 2'de sadece 2 veya 3 DKK oynadım ve sıcaklık 69 derece olmuştu bile )

Casper Excalibur G770 i7 10750H-GTX1650 TI-16 GB RAM-500GB NVMe SSD+1TB HDD.
Selam dostum bios güncellemesi istedin mi? bana 10. nesil biosu lazım da cp131 diye geçiyormuş eğer aldıysanız bana da atabilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı