Çözüldü Casper Excalibur G850 BIOS şifresi nasıl kaldırılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yusufkabakci

Centipat
Daha fazla  
RAM
16 GB DDR4
SSD veya HDD modeli
SSD: SAMSUNG MZNLF128HCHP-00000
Ekran kartı
NVIDIA GeForce GTX 1050
Anakart
CASPER BILGISAYAR SISTEMLERI A.S.
İşlemci
INTEL CORE I7-7700HQ
BIOS için şifre koydum ve BIOS girdiğim şifre ile açılmıyor. Excalibur servisinden cihazıma uygun driver istedim.
Windows modunda: Komut satırında yönetici olarak WIN64.bat dosyası çalıştırmam gerektiği söylendi. CMD ile ve sağ tık yönetici olarak çalıştır şeklinde çalıştıramadım. Sadece dosyaya çift tık yaparak çalıştırabildim. Güncelleme oldu ama şifre hâlâ duruyor. Şifreyi kaldırabilmem için cmospwd-5.0 ve DE-CMOS2 kullandım ama pek yardımcı olmadı. Unlock key hint number veriyor ama onlardan bulduğum şifreler de açmıyor. F12ye basınca bir menü çıkıyor. Setup enter yapınca yine şifre ekranına yönlendiriyor. Diagnostic splash enter yapınca siyah ekran çıkıyor. Hiçbir ekran gelmiyor. Yardıma ihtiyacım var.

dffddfff.jpg

WhatsApp Image 2022-05-05 at 17.28.02.jpeg

WhatsApp Image 2022-05-05 at 17.55.50.jpeg

fffff.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şarjdan çıkarıp denediniz değil mi? (Batarya soketini de çıkarmanız lazım.)
Cihazı kapattım öyle yaptım. Şarjda falan değildi.
Casper pişmanlıktır. Öyle bir cihaz toplamışlar ki sorunu kendi servisinden başka kimse çözemiyor. Çözümü de 1000-1500₺ tutuyor. Diğer marka cihazlarda aynı sorunu kullanıcısı bile kolaylıkla halledebiliyor. Casper almayın da aldırmayın da kimseye.
Bildiğim kadarı ile BIOS'u sıfırlamanız lazım. Bunun için BIOS pilini çıkarıp 5 dakika beklemelisiniz ya da anakart üzerindeki jumperi çıkarıp takabilirsiniz. Detaylı öğrenmek için Google'a anakart modelinizi yazıp sağ kısmına 'user manual' yazarak kullanım kitapçığına bakabilirsiniz.

Bildiğim kadarı ile BIOS'u sıfırlamanız lazım. Bunun için BIOS pilini çıkarıp 5 dakika beklemelisiniz ya da anakart üzerindeki jumperi çıkarıp takabilirsiniz. Detaylı öğrenmek için Google'a anakart modelinizi yazıp sağ kısmına 'user manual' yazarak kullanım kitapçığına bakabilirsiniz.
Cihazım laptop. En son 2 yıl önce tanıdığım bir tamirci açtı içini. O da kabul etmeyecekti açıp toplamak zahmetli ve sıkıntılı oluyor diye. Çok rica ettim diye kabul etti. Anakartı ya casper üretmiş ya da başka marka ürüne kendi adını yazdırmış. İnternette aradığımda hiçbir şey bualamadım. Cihazı zaten şu an kullanabiliyorum. Tek sorun kendi koyduğum BIOS şifresinin kabul edilmemesi. Tek amacım bu şifreyi kaldırmak.

Cihazım laptop. En son 2 yıl önce tanıdığım bir tamirci açtı içini. O da kabul etmeyecekti açıp toplamak zahmetli ve sıkıntılı oluyor diye. Çok rica ettim diye kabul etti. Anakartı ya casper üretmiş ya da başka marka ürüne kendi adını yazdırmış. İnternette aradığımda hiçbir şey bualamadım. Cihazı zaten şu an kullanabiliyorum. Tek sorun kendi koyduğum BIOS şifresinin kabul edilmemesi. Tek amacım bu şifreyi kaldırmak.

Laptopunuzun yanında gelen kullanma klavuzuna bakarsanız BİOS denen bir sekme görürsünüz. Orda nasıl sıfırlayacağınız yazar. Bilgisayarcınızı tanımıyorum ama güvenmenizi tavsiye etmem eğer akraba vb. değilse. Bunun yerine Casper bir saatde hizmet noktalarına gitmenizi öneririm.

Laptopunuzun yanında gelen kullanma klavuzuna bakarsanız BİOS denen bir sekme görürsünüz. Orda nasıl sıfırlayacağınız yazar. Bilgisayarcınızı tanımıyorum ama güvenmenizi tavsiye etmem eğer akraba vb. değilse. Bunun yerine Casper bir saatde hizmet noktalarına gitmenizi öneririm.
Maalesef cihazı 2018 yılında ikinci el olarak almıştım. Kutu, kullanma kılavuzu vs. yoktu aldığımda. Yaşadığım şehirde de casper servisi yok. Yaklaşık 1 haftadır excalibur whatsapp hattına yazıyorum bana hiç kullanma kılavuzunda BIOS sıfırlama ile ilgili bilgi olduğundan bahsetmediler.

Maalesef cihazı 2018 yılında ikinci el olarak almıştım. Kutu, kullanma kılavuzu vs. yoktu aldığımda. Yaşadığım şehirde de Casper servisi yok. Yaklaşık 1 haftadır Excalibur WhatsApp hattına yazıyorum bana hiç kullanma kılavuzunda BIOS sıfırlama ile ilgili bilgi olduğundan bahsetmediler.

Model yazabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• IMG_20220510_223313.jpg
    IMG_20220510_223313.jpg
    201,3 KB · Görüntüleme: 193
Merhaba fotoğrafta işaretlediğim yerdeki pili çıkarıp 10 dakika sonra geri takın. BIOS'un sıfırlaması lazım.

Resmi Technopat kullanıcısı olan https://www.technopat.net/sosyal/uye/binnai.225322/nin konusundan aldım.
Cevabınız için teşekkür ederim. Sorunun söylediğiniz şeyleri yapınca çözüleceğini düşünüyorum ama daha önce cihazımı hiç açmadığım için açıkçası bu işlemi yapabileceğimden endişeliyim. Bahsettiğiniz konu linkini açtığımda hata ile karşılaştım. Rica etsem tekrar atabilir misiniz ?

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkür ederim. Sorunun söylediğiniz şeyleri yapınca çözüleceğini düşünüyorum ama daha önce cihazımı hiç açmadığım için açıkçası bu işlemi yapabileceğimden endişeliyim. Bahsettiğiniz konu linkini açtığımda hata ile karşılaştım. Rica etsem tekrar atabilir misiniz ?

Merhabalar
Maalesef konu silinmiş. Discord adresiniz varsa yarın sesli konuşalım sizi yönlendiririm. Merak etmeyin tek yapacağınız küçük yıldız tornavida ile 8-9 vida açmak.

Yeni konular

Geri
Yukarı