Casper Excalibur G870 RTX 4050 alınır mı?

Bütçe
27000
Bu öven tayfa aslında bu forumda da var.

Hayır G870 limitlerle boğuşan bir cihaz pek değildir, yediği limit thermal bunun sebebi de ekran kartı kadar W çeken işlemcisi. GPU için konuşursak GPU 90W + 15W, sıcak olduğunda base Power kullanır veya o civarı. Turbo Power'a pek çıkamaz oda CPU ile GPU'nun aynı soğutma bloğuna konulmasından. Performans açısından GPU ağırlıklı oyunlarda pek sorun yaşamaz alan ama işlemci ağırlıklı oyunlarda patlayabilir. Anakart vb. parçalar sorun çıkarmaya müsait o doğru bir bilgi.
İşlemcisi oyunlarda PL1 yiyebiliyor bir de öyle bir limiti var. Onun sebebi de kalabalık ve gerçekten işlemci gücü isteyen oyunlarda işlemcinin 100 dereceye vurması klasik Intel, 100 dereceye kadar kafa atasıya kadar çalışıyor. Tabii her laptop bu thermal değerini aynı zamanda yemiyor, örneğin Excalibur 40W veya 50W ve üstünde yiyorsa Nitro gibi cihazlar tabii ki sıvı metal ile geldiğinden daha yüksek thermal yemeden 60 70W gibi eşiklerde çalışabilir zaten karşılaştırılacak cihaz değiller aslında. Nitro serisi ile Excalibur serisi biri toros biri BMW gibi bir şey.

Yediği limit PL1 veya PL2 veya da thermal bu arada. Üçü de thermal kaynaklı limit, soğutma sistemi işlemci ile ekran kartının aynı anda Full Power çalışırken son güç çekmesine müsait değil. Ama bu demek değil ki i5 12450H'tan gidip 8. nesil performansı alacak. O abartı bir söylem zaten işlemcilerin mimarisi çok önemli çektiği W kadar yani. Eyvallah soğutması kötü de parçalar o kadar kuvvetli değil ki zaten? 8. nesil performans almak çok komik olurdu. Oyunlarda dediğin olur belki çünkü oralarda thermal yemesi çok kötü W düşürüyor ama render ve benchmarklarda 60W ve üstünü çeker bu CPU thermale rağmen.

G870'i övenler muhtemelen 4060 ve 4050 gibi kartların 90W ile çok iyi çalışmasına bağlıyorlar. Isınasıya kadar 90W+15W Boost'u çeker o da genelde MUX ile oluyor. Isınınca da o 15wı çekmez 80W ile 90W arası gider gelir cihazda. En azından 90W base Power yetiyor genelde bu kartlara diye bakarak önerenleri gördüm. Tabii 100W üstüne çıkması daha iyidir ama 90W ile 100W arasında çok FPS oynamaz bana kalırsa CPU performansı hakkında şaibeli bir modeldir. Ben de genelde bu yüzden önermem sadece, kronik sorunlarından değil yani. CPU thermal yemeye aşırı müsait ve bunun dengesi yok cihazda. Bir bakıyorsun R23'te 100W çekip kafa atıyor oyunlarda bakıyorsun 40W ile çalışırken 90 derecelerde bunlar kötü şeyler tabii ki. Bilmemem hoca da bu yüzden diyor 40W 45 ile işlemci tıkanıyor diye bu çoğu laptopta daha iyi. Yani cihaz 50W veya 60W sabit şekilde çektiğinde 100 dereceye vuruyor işlemci ağırlıklı oyunlarda ben de genelde bu yüzden önermiyorum ama GPU hakkında savunanlara bir şey diyemem.

Limitler haklısınız hocam, bu cihaz hakkında konuşmuştuk. Unutmuşum kusura bakmayın. Aklımda sadece bunun da alınmaması gereken cihazlardan biri olduğu kalmış :D. Sonuç olarak arkadaş iade edip Nitro 5 almakta iyi yapmış diyebiliriz.

Limitler haklısınız hocam, bu cihaz hakkında konuşmuştuk. Unutmuşum kusura bakmayın. Aklımda sadece bunun da alınmaması gereken cihazlardan biri olduğu kalmış :D. Sonuç olarak arkadaş iade edip Nitro 5 almakta iyi yapmış diyebiliriz.
Evet zaten alınmaması gereken bir cihaz halen ama öyle korkunç veya rezalet değil bana kalırsa. Sizin anlatışınız çok farklıydı benim incelemelerime göre. 😀

Sizin Victus'ta da çok komik bir olay keşif ettim. TPL sekmesinde sizde direkt lock var bizde yok. 😂

Son düzenleme:
Evet zaten alınmaması gereken bir cihaz halen ama öyle korkunç veya rezalet değil bana kalırsa. Sizin anlatışınız çok farklıydı benim incelemelerime göre. 😀

Sizin Victus'ta da çok komik bir olay keşif ettim. TPL sekmesinde sizde direkt lock var bizde yok. 😂

Haydaaa :D, Victus bize niye lock yaptın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Konuyu bir sonuca kavuşturmak amacıyla söylüyorum. Casper daha gelmeden kargoda Diyarbakır dağıtıma çıkacakken iptal ettim. Geçen günde kabul ettiler. Onun yerine daha düşük özelliklere sahip fakat işlerimi görecek ASUS X571gd aldım. 8 GB RAM var. Biliyorum. Bunu ileride yükselteceğim. Veya aynı bilgisayarın i7 olan versiyonunu alacağım.
Not: 2. el 16k ya aldım.

Yeni konular

Geri
Yukarı