Çözüldü Casper Excalibur G911 harici ekranda kasıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Arif Taban

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Herkese iyi forumlar arkadaşlar. Cihazımı ortalama 3 hafta kadar önce aldım. Normalde laptop ekranı ve ViewSonic VX3276 model ekran ile HDMI bağlantısıyla kullanıyordum. Elime Samsung'un 1080p 60Hz (72Hz'ye kadar yapılandırılabilen) bir monitörü geçti ve çift harici monitör kullanmaya karar verdim. Bu durumda ViewSonic'i mini DisplayPort ile Samsung'u da HDMI ile bağladım. Ancak bilgisayarı kapatıp bir süre kullanmadığımda ve harici monitörler bilgisayara bağlıyken aynı zamanda laptop ekranı kapalıyken ilk açılıştı sistemin sürekli kastığını fark ettim. Yeniden başlatınca bu durum düzeliyordu. Ardından Netflix izlemeye karar verdiğim bir gün sistemin kilitlendiğini ve aşırı yavaş çalıştığını gördüm. Sorunun çözümü için denediğim bazı şeyler.
-Sürücülerin güncellenmesi.
-BIOS'tan ekran kartını discrete/hybrid olarak değiştirilerek denenmesi (bunu denediğimde laptop ekranında glitchler oluştu ve ekrana görüntü gelmedi. Discrete ile çalıştı ancak format atmamla beraber hybrid modda da çalışmaya başladı.)
-NVIDIA Denetim Masası'ndan monitörlerin çözünürlük ve Hertz'lerinin yapılandırılması.
-Edge tarayıcıdan donanım hızlandırmayı kapatmak.
-Windows 10'da test etmek.
Sistem özellikleri.
İşlemci: Intel Core i7 11800h.
GPU: RTX 3060 laptop.
Bellek: 16 GB.
SSD: 1TB.
Aşağıdaki videoda sorunu net bir şekilde görebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Herkese iyi forumlar arkadaşlar. Cihazımı ortalama 3 hafta kadar önce aldım. Normalde laptop ekranı ve ViewSonic VX3276 model ekran ile HDMI bağlantısıyla kullanıyordum. Elime Samsung'un 1080p 60Hz (72Hz'ye kadar yapılandırılabilen) bir monitörü geçti ve çift harici monitör kullanmaya karar verdim. Bu durumda ViewSonic'i mini DisplayPort ile Samsung'u da HDMI ile bağladım. Ancak bilgisayarı kapatıp bir süre kullanmadığımda ve harici monitörler bilgisayara bağlıyken aynı zamanda laptop ekranı kapalıyken ilk açılıştı sistemin sürekli kastığını fark ettim. Yeniden başlatınca bu durum düzeliyordu. Ardından Netflix izlemeye karar verdiğim bir gün sistemin kilitlendiğini ve aşırı yavaş çalıştığını gördüm. Sorunun çözümü için denediğim bazı şeyler.
-BIOS'tan ekran kartını discrete/hybrid olarak değiştirilerek denenmesi (bunu denediğimde laptop ekranında glitchler oluştu ve ekrana görüntü gelmedi. Discrete ile çalıştı ancak format atmamla beraber hybrid modda da çalışmaya başladı.)
-NVIDIA Denetim Masası'ndan monitörlerin çözünürlük ve Hertz'lerinin yapılandırılması.
Sistem özellikleri.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Güncelleme 1: Bu durumun Intel UHD Graphics'in kullanılmadığında (laptop ekranı kapalıyken doğal olarak kullanılmıyor.) Veya devre dışı (BIOS'taki discrete modunun seçilmesi.) Olduğunda başladığını tespit ettim.
Güncelleme 2: Intel UHD Graphics sürücüsünü güncellediğimde laptop ekranı glitchlerle birlikte siyah ekrana düşüyor. Harici ekrandan, laptop ekranının Hertz değerini 60 Hertz'e çekince düzeliyor. Yani güncel driver ile 165 Hertz'de görüntü alamıyorum.

Sistem özellikleri.

Güncelleme 1: Bu durumun Intel UHD Graphics'in kullanılmadığında (laptop ekranı kapalıyken doğal olarak kullanılmıyor.) Veya devre dışı (BIOS'taki discrete modunun seçilmesi.) Olduğunda başladığını tespit ettim.
Güncelleme 2: Intel UHD Graphics sürücüsünü güncellediğimde laptop ekranı glitchlerle birlikte siyah ekrana düşüyor. Harici ekrandan, laptop ekranının Hertz değerini 60 Hertz'e çekince düzeliyor. Yani güncel driver ile 165 Hertz'de görüntü alamıyorum.

Güncelleme 3: NVIDIA denetim masasında hdcp menüsü altında "a repeater is connected to your System" diye bir uyarı veriyor. Netflix'e girdiğimde kasmanın başlamasının sebebi belli oldu.

Çözüm: Olay tamamen monitör ve ekran kartı arasındaki iletişimden kaynaklıymış. DisplayPort sürümünün uyumsuzluğundan veya GPU'nun monitörü doğru tanıyamamasından. Bununla ilgili olarak ViewSonic'de bir çözüm göremesem de Dell aynı sorunu yaşayan bir kullanıcısına buradaki gibi bir cevap vermiş. Ben ise sorunumu mini DisplayPort'tan HDMI çıkış sağlayan bir dönüştürücü ile çözdüm.

Güncelleme 08.10.2022

Arkadaşlar iyi günler. Bu sorunu ilk yaşadığımda bir dönüştürücü ile çözüm sağlamıştım ancak aslında buna ihtiyacınız yok. Olay tamamen hdcp ile ilgili.
İlk olarak bu sorunla karşılaşıyorsanız NVIDIA Denetim Masası'nda "hdcp durumu görüntüle" sekmesinde aşağıdaki gibi bir uyarıyla karşılaşacaksınız.

1018.HDCP Repeater Error.jpg

Sorunu çözümünde ise uyarı gidecek ve ekran şu şekilde görünecek.

1665178413998.png

Sorunu hdcp desteğini kapatarak çözebilirsiniz. Hdcp kapatmak için adımlar;
-Arama kısmına "Regedit" yazın ve kayıt defteri düzenleyicisi'ni yönetici olarak çalıştırın.

1665178675672.png

İşaretlediğim kısımdaki yere "Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0000" yazın (işletim sisteminiz İngilizce ise "bilgisayar" yerine "Computer" yazabilirsiniz. Tırnak işaretlerini kullanmayınız.) Ve Enter'a basın.

-Ardından pencerede boş bir yere sağ tıklayın ve yeni>dword(32 Bit) değeri'ne tıklayın.
-Yeni oluşan dosyanın adını rmhdcpkeyglobzero yapın.
- Ardından dosyaya sağ tıklayıp "değiştir" deyin.
-Değer Verisi'ni 00000001 olarak değiştirin. "tamam" butonuna tıklayarak kapatın.
-Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve NVIDIA Denetim Masası'nı kontrol edin. Sorun çözüldüyse 2. ekran görüntüsünü göreceksiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı