Casper i5 8250U ve GT940MX Laptopun Oyunlarda Düşük FPS Sorunu

TechnoMan46

Kilopat
Makaleler
17
Daha fazla  
Elimizde iki adet laptop var biri benim Acer, diğeri de ablamın Casper.
Acer'ın sistem özellikleri i5 7200u, 6 GB RAM ve GT 940 Mx GDDR5

Casper'ın sistem özellikleri i5 8250u, 8 GB RAM ve GT 940 MX GDRR5.

PUBG, Rainbow Six gibi oyunlarda aynı FPS değerlerini alamıyoruz. Hatta yakın bil değiller. Acer'da 50 FPS aldığımız yerde Casper 35, 40 FPS veriyor. İşlemci ve RAM olarak daha üstün olmasına rağmen. Driverları kaldırıp tekrar kurdum. Windows Update'e gelen güncellemelerin hepsini yaptım.

En yüksek performans modunda ancak değerler bir türlü değişmiyor. Laptop henüz yeni ve çok aşırı kullanılmadı ve ablamdayken oyun oynanmadı. Tez yazıldı, müzik dinlenip, film izlendi. Toz vs yok. O kadar çok ısınmıyor da. Nedeni ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım aynı sorunu yaşıyoruz. Bende de Casper F650 model laptop var. GT940MX gerçekten çok düşük performans veriyor. İşlemci ve GPU sıcaklığı 77 78 derecede sabitleniyor oyunlarda.

Sanırım aynı sorunu yaşıyoruz. Bende de Casper F650 model laptop var. GT940MX gerçekten çok düşük performans veriyor. İşlemci ve GPU sıcaklığı 77 78 derecede sabitleniyor oyunlarda.
Sanırım. Ve sorunu bir türlü bulamıyorum. Oyuna yeni giriyoruz ilk girdiğimizde 50 60 FPS yazıyor sonra 35 falan oluyor. 30' un altına iniyor ve gerçekten rahatsız ediyor. Aynı ekran kartına sahip başka bilgisayarla daha yüksek değerler alıp da bu bilgisayar ile yaklaşamamak çok sinir bozucu. Umarım sorunu kısa zamanda çözeriz.

Belki de oyunlar Nvidia ile açılmıyordur. Nvidia'nın resmi sitesinden son sürüm sürücüyü temiz kurulum seçeneğini seçerek yükle.
Grafik Sürücüsü - GeForce Game Ready Driver | NVIDIA
Daha sonra masaüstü sağ tıklayıp Nvidia denetim masasını aç. 3D ayarlarının yönetilmesi kısmından tercih edilen grafik işlemciyi "Yüksek Performanslı Nvidia" olarak ayarla. Böylelikle oyunlarda otomatik olarak Nvidia devreye girecektir. Buna rağmen FPS düşüşü sorunu yaşıyorsanız sıcaklıkları MSI Afterburner ile kontrol etmelisiniz.

HW info programi ile GTA V oynarken sensörleri kaydettim yeşil çizgide oyuna başladım mavi çizigini olduğu yerde fps 55-60 dan 20-25 lere düştü GPU ve CPU sıcaklıkları çok yüksek değil CPU anlık 83 dereceyi gördü GPU ise sabit 69 derecede seyretti. FPS düşüşünü olduğu noktada GPU bellek hızı aniden düşüyor ve GPU voltajı 1 voltun altına iniyor zaten oyuna başladığım andan beri GPU voltajı sabit olması gerekirken sürekli düşüş halinde sanırım 1 voltun altına inice GPU belleği yeterli gerilimi alamıyor ve otomatik olarak hızını düşürüyor.
2018-07-15_LI (2).jpg

Gelişmiş güç seçenklerinden maximum işlemci kullanımını %99'a ayarladığım zaman sorun oluşmadı fakat işlemciler maximum 1700 Ghz hızında çalıştı Turbo boost moduna geçmedi.
2018-07-15 (1).png

@Recep Baltaş yardımcı olabilir misin ?

Son düzenleme:
sıcaklık değerleri normal. Mesela GTA V de hangi çözünürlükta msxaa kapalı max ayarda kaç fps alıyorsun

HW info programi ile GTA V oynarken sensörleri kaydettim yeşil çizgide oyuna başladım mavi çizigini olduğu yerde fps 55-60 dan 20-25 lere düştü GPU ve CPU sıcaklıkları çok yüksek değil CPU anlık 83 dereceyi gördü GPU ise sabit 69 derecede seyretti. FPS düşüşünü olduğu noktada GPU bellek hızı aniden düşüyor ve GPU voltajı 1 voltun altına iniyor zaten oyuna başladığım andan beri GPU voltajı sabit olması gerekirken sürekli düşüş halinde sanırım 1 voltun altına inice GPU belleği yeterli gerilimi alamıyor ve otomatik olarak hızını düşürüyor. Eki Görüntüle 315241
Gelişmiş güç seçenklerinden maximum işlemci kullanımını %99'a ayarladığım zaman sorun oluşmadı fakat işlemciler maximum 1700 Ghz hızında çalıştı Turbo boost moduna geçmedi. Eki Görüntüle 315248

@Recep Baltaş yardımcı olabilir misin ?
Sıcaklıklar benim de bu seviyelerde. Anormal bir durum oluşmuyor. Sorun ne hala bulamıyorum ve gerçekten çok sinir bozucu. @Recep Baltaş @Ali Güngör @BilgisayarKurdu yardım edebilrseniz mutlu oluruz.

Bana güç adaptörü sorunu gibi geldi, o bilgisayarda anakart, iç güç devrelerı, termal çözüm vb. de pek iyi değil. BIOS'tan bile kaynaklanabilir ama önce adaptörde aramanızı tavsiye ederim sorunu. Genel olarak ürünü bu tür durumlar yüzünden pek tavsiye etmiyoruz zaten.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı