Casper laptop GT 840M ekran kartı görünmüyor

Garibo

Hectopat
Casper CSD GT 940M kullanıyorum. 4 - 5 sene önce aldığım zaman içinde işlemciye bağlı Intel ekran kartı ve NVIDIA ekran kartı vardı. Kısa süre önce laptopun başına kötü şeyler geldi ve biraz parçalandı. Tamir ettirdik ancak bir sorunla karşılaştım. İçinde NVIDIA ekran kartı sanki yokmuş gibi. Sisteminde görünmüyor.

Ben de arka kapağı açıp baktım. Anakartın üstünde bir şeyler var ama hangisinin ne olduğunu bilmiyorum. Yani gerçekten NVIDIA içinden alınmış mı yoksa hasarlı mı emin değilim. Bilgisayar tamircisine götürdüm ama kendi de hangisinin ne olduğundan emin değil. Öyle de bir saçma durum. "Kaynak yapılmış ben bunu yapamam, sen bunu servise ver" dedi.

Servise veremem. Hem o kadar zamanım yok laptoptan ders görüyorum hem de masrafını karşılayamam. Açıp belki kendim kurcalayarak düzeltebilirim diye düşünüyorum ama NVIDIA ekran kartı hangisi bilmeliyim ve eğer sorun sistemsem bir şeyse sorun nedir?
Başlıkta modeli yanlış belirtmişim. 940 M olacak.

Son düzenleme:
Senin bu durumda yapabileceğin hiçbir şey yok. Bilgisayarı hor kullandıysan, termal macun yenilemediysen, fan temizliği yapmadıysan anakart lehimler ile bağlı olan ekran kartının lehimleri zamanla yüksek ısıdan dolayı yıpranır ve ekran kartı bilgisayarda gözükmez. Aygıt Yönetisinde "Görüntü Bağdaştırıcıları" kısmından NVIDIA GT940M isimli bir kart olması lazım. Eğer onun üstünde sarı ünlem yani "Kod 43" hatası varsa çok büyük geçmiş olsun. Kod 43 hatasının yazılımsal olarak çözümleri çok kısıtlıdır. İlk olarak DDU yazılımı ile NVIDIA ekran kartına ait tüm driverları sil, sildikten sonra NVIDIA'nın sitesinden GT940M ekran kartına ait son driverları yükle. İşletim sisteminin kaç bit olduğuna dikkat et tabi. Halen olmuyorsa temiz bir kurulum yap ve şansını tekar dene derim. Halen olmuyorsa bu sorunun tek çözümü reballing işlemi. Oturduğunuz ilde bu işi yapan işinin ehli ustalar varsa tek çare onlara götürmektir. Chip tamamen mi bozulmuş yoksa sadece tahmin ettiğim gibi lehimlerde mi temassızlık var onlar bilir. Bu işlem BGA adlı makine ile yapılır. Chipin etrafına flux sürülür bga makinesi ile sökülür ardından anakart üstünde ki ölü lehimleri canlandırmak için yeni lehimler atılır ve ardından lehim temizleme teli ile lehimler tamamen kaldırılıp tiner veya alkol ile iyice temizlenir. Aynı işlem chipin kendisine de yapılır ve chip de tamamen temizlenir. Chipler için özel kalıplar ve lehim topları var kalıp chipin alt kısmına yerleştirilir ve lehim topları dökülür. Tabi bundan önce lehimlerin tutması için chipin alt kısmına çok ince tabaka halinde flux sürülür. Chip üstüne dökülen lehim topları hayva makinesi ile ısıtılır ve topların chip üstünde durmasını sağlar. En son chip anakart üstüne koyulur ve BGA makinesi ile kontrollü bir biçimde ısıtılarak anakarta yeniden monte edilir. Bu işlemin ömrü tamamen yapan kişinin işçiliğine bağlı. 3 ay da idare edebilir 2 senede idare edebilir. Bilgisayarı tamire verdiğin kişilerin anakart üstünde ki NVIDIA chipseti sökmeleri biraz mantıksız için rahat etmiyorsa bilgisayarın arka kapağını aç ve fotoğrafını çekip buraya yükle üzerinde NVIDIA yazan küçük bir chipset olacak o yerindeyse düşündüğün şey olmamıştır muhtemelen.

Senin bu durumda yapabileceğin hiçbir şey yok. Bilgisayarı hor kullandıysan, termal macun yenilemediysen, fan temizliği yapmadıysan anakart lehimler ile bağlı olan ekran kartının lehimleri zamanla yüksek ısıdan dolayı yıpranır ve ekran kartı bilgisayarda gözükmez. Aygıt yönetisinde "görüntü bağdaştırıcıları" kısmından NVIDIA GT940M isimli bir kart olması lazım. Eğer onun üstünde sarı ünlem yani "kod 43" hatası varsa çok büyük geçmiş olsun. Kod 43 hatasının yazılımsal olarak çözümleri çok kısıtlıdır. İlk olarak DDU yazılımı ile NVIDIA ekran kartına ait tüm driverları sil, sildikten sonra NVIDIA'nın sitesinden GT940M ekran kartına ait son driverları yükle. İşletim sisteminin kaç Bit olduğuna dikkat et tabii. Halen olmuyorsa temiz bir kurulum yap ve şansını tekar dene derim? Halen olmuyorsa bu sorunun tek çözümü reballing işlemi. Oturduğunuz ilde bu işi yapan işinin ehli ustalar varsa tek çare onlara götürmektir. Chip tamamen mi bozulmuş yoksa sadece tahmin ettiğim gibi lehimlerde mi temassızlık var onlar bilir. Bu işlem BGA adlı makine ile yapılır. Chipin etrafına flux sürülür BGA makinesi ile sökülür ardından anakart üstünde ki ölü lehimleri canlandırmak için yeni lehimler atılır ve ardından lehim temizleme teli ile lehimler tamamen kaldırılıp tiner veya alkol ile iyice temizlenir. Aynı işlem chipin kendisine de yapılır ve chip de tamamen temizlenir. Chipler için özel kalıplar ve lehim topları var kalıp chipin alt kısmına yerleştirilir ve lehim topları dökülür. Tabi bundan önce lehimlerin tutması için chipin alt kısmına çok ince tabaka halinde flux sürülür. Chip üstüne dökülen lehim topları hayva makinesi ile ısıtılır ve topların chip üstünde durmasını sağlar. En son chip anakart üstüne koyulur ve BGA makinesi ile kontrollü bir biçimde ısıtılarak anakarta yeniden monte edilir. Bu işlemin ömrü tamamen yapan kişinin işçiliğine bağlı. 3 ay da idare edebilir 2 senede idare edebilir. Bilgisayarı tamire verdiğin kişilerin anakart üstünde ki NVIDIA chipseti sökmeleri biraz mantıksız için rahat etmiyorsa bilgisayarın arka kapağını aç ve fotoğrafını çekip buraya yükle üzerinde NVIDIA yazan küçük bir chipset olacak o yerindeyse düşündüğün şey olmamıştır muhtemelen.

Bilgisayardan çok fazla anlamıyorum açıkcası ve yaşım küçükken alındığı için çok fazla umursamamıştım. Nasıl çalışırsa çalışsın yeter ki çalışsın kafasındaydım. Ama şimdi laptopun daha iyi çalışmasına ihtiyacım var derslerden dolayı içine NVIDIA'sız kaldırmayacak programlar indirmem gerek. Aygıt yöneticisinde NVIDIA önceden görünüyordu ama çalışmıyordu sanırım sonra erkek arkadaşım sorunu çözmeye çalışırken aygıt yöneticisinden NVIDIA'yı kaldırmış. Ve sorunu çözemedi. Yaşadığım ilçede bilgisayarcılar format atmaktan başka bir şey bilmiyor. Laptopun arkasını açıp bakınca NVIDIA yazan bir şey göremiyorum. Bazı parçaların üzerinden kocaman bakır geçiyor. Yardımcı olabilir misin? Arkasını açıp fotoğrafını atayım mı?

Bilgisayardan çok fazla anlamıyorum açıkcası ve yaşım küçükken alındığı için çok fazla umursamamıştım. Nasıl çalışırsa çalışsın yeter ki çalışsın kafasındaydım. Ama şimdi laptopun daha iyi çalışmasına ihtiyacım var derslerden dolayı içine NVIDIA'sız kaldırmayacak programlar indirmem gerek. Aygıt yöneticisinde NVIDIA önceden görünüyordu ama çalışmıyordu sanırım sonra erkek arkadaşım sorunu çözmeye çalışırken aygıt yöneticisinden NVIDIA'yı kaldırmış. Ve sorunu çözemedi. Yaşadığım ilçede bilgisayarcılar format atmaktan başka bir şey bilmiyor. Laptopun arkasını açıp bakınca NVIDIA yazan bir şey göremiyorum. Bazı parçaların üzerinden kocaman bakır geçiyor. Yardımcı olabilir misin? Arkasını açıp fotoğrafını atayım mı?
Aygıt Yöneticisinden silmesi çok kötü olmuş. O hatayı bende yapmıştım altta gönderdiğim resimden işaretlediğim yere tıkla yani "Donanım Değişikliklerini Tara" butonuna tıklı. Ondan sonra ekran kartının görünmesi lazım bu sorunun farklı bir çözümü var mı bilmiyorum. Bakır borular soğutma amaçlı muhtemelen o boruların altında ekran kartı ve işlemci yer alacak. Bakır borular büyük ihtimalle fana bağlı bu durumda bakır boruların vidalarını sökmelisin, ayrıca fanı anakarta sabitleyen bir vidayı da söküp fan bağlantısını yapan küçük kabloyu anakart üstünden hafifçe çekmelisin. Şu resimde belirttim fan bağlantısını onu yukarı doğru hafifçe çekmen yeterli ve yine resimde gördüğün bakır boruları tutan vidaları ve fanı anakarta sabitleyen vidayı söktüğünde bakır boruyu yukarı kaldırıp hafifçe sola çekersen fan ile birlikte anakarttan çıkacaktır. Bakır borunun altında NVIDIA yazılı küçük bir chipset olması lazım. Birde normal işlemci, işlemci NVIDIA chipsetine göre daha geniş olur. NVIDIA yazan chipset yerindeyse sıkıntı yok demektir. Bakır boruyu ve fanı geri yerine tak. Alt kapağı takmadan önce mutlaka fanın güç bağlantısını yerine tak çok basit zaten.

Dosya Ekleri

• InkedP_20201105_192407_vHDR_Auto_1_LI.jpg
    InkedP_20201105_192407_vHDR_Auto_1_LI.jpg
    250,5 KB · Görüntüleme: 34
  • Ekran Görüntüsü (8)_LI.jpg
    Ekran Görüntüsü (8)_LI.jpg
    12 KB · Görüntüleme: 28
Aygıt yöneticisinden silmesi çok kötü olmuş. O hatayı bende yapmıştım altta gönderdiğim resimden işaretlediğim yere tıkla yani "donanım değişikliklerini tara" butonuna tıklı. Ondan sonra ekran kartının görünmesi lazım bu sorunun farklı bir çözümü var mı bilmiyorum. Bakır borular soğutma amaçlı muhtemelen o boruların altında ekran kartı ve işlemci yer alacak. Bakır borular büyük ihtimalle fana bağlı bu durumda bakır boruların vidalarını sökmelisin, ayrıca fanı anakarta sabitleyen bir vidayı da söküp fan bağlantısını yapan küçük kabloyu anakart üstünden hafifçe çekmelisin. Şu resimde belirttim fan bağlantısını onu yukarı doğru hafifçe çekmen yeterli ve yine resimde gördüğün bakır boruları tutan vidaları ve fanı anakarta sabitleyen vidayı söktüğünde bakır boruyu yukarı kaldırıp hafifçe sola çekersen fan ile birlikte anakarttan çıkacaktır. Bakır borunun altında NVIDIA yazılı küçük bir chipset olması lazım. Bir de normal işlemci, işlemci NVIDIA chipsetine göre daha geniş olur. NVIDIA yazan chipset yerindeyse sıkıntı yok demektir. Bakır boruyu ve fanı geri yerine tak. Alt kapağı takmadan önce mutlaka fanın güç bağlantısını yerine tak çok basit zate.

Aygıt yöneticisinden silmesi çok kötü olmuş. O hatayı bende yapmıştım altta gönderdiğim resimden işaretlediğim yere tıkla yani "donanım değişikliklerini tara" butonuna tıklı. Ondan sonra ekran kartının görünmesi lazım bu sorunun farklı bir çözümü var mı bilmiyorum. Bakır borular soğutma amaçlı muhtemelen o boruların altında ekran kartı ve işlemci yer alacak. Bakır borular büyük ihtimalle fana bağlı bu durumda bakır boruların vidalarını sökmelisin, ayrıca fanı anakarta sabitleyen bir vidayı da söküp fan bağlantısını yapan küçük kabloyu anakart üstünden hafifçe çekmelisin. Şu resimde belirttim fan bağlantısını onu yukarı doğru hafifçe çekmen yeterli ve yine resimde gördüğün bakır boruları tutan vidaları ve fanı anakarta sabitleyen vidayı söktüğünde bakır boruyu yukarı kaldırıp hafifçe sola çekersen fan ile birlikte anakarttan çıkacaktır. Bakır borunun altında NVIDIA yazılı küçük bir chipset olması lazım. Bir de normal işlemci, işlemci NVIDIA chipsetine göre daha geniş olur. NVIDIA yazan chipset yerindeyse sıkıntı yok demektir. Bakır boruyu ve fanı geri yerine tak. Alt kapağı takmadan önce mutlaka fanın güç bağlantısını yerine tak çok basit zaten.

Chipten vidaları sökmeyi beceremedim. Evde minik tornavida yok ben de bıçakla yapayım dedim. Hepsi çıktı 1 tanesi çıkmadı delirmelik. Fan ise yerinden çektiğim halde çıkmıyor. Görünürde etrafında vida yok ama çektiğim halde çıkmıyor zaten etrafında bant var. Bana fan yapıştırılmış gibi geldi. :(

Dosya Ekleri

• 16053832915065440609993659929131.jpg
    16053832915065440609993659929131.jpg
    110 KB · Görüntüleme: 52
  • 16053833287548532329320785312782.jpg
    16053833287548532329320785312782.jpg
    105,6 KB · Görüntüleme: 49

Geri
Yukarı