Casper nirvana a15 İşlemci Isınma Sorunu

Bulugali

Hectopat
Daha fazla  
Benim elimde casper nirvana a15 serisi bir laptop var. Bilen bilir tarihin en çok ısınan laptoplarından herhalde bunlar... En sonunda çeşitli yöntemler denemeye karar verdim bunun sebebi ise işlemci %50'lerde 90 C görmesi ve 90 C temizlenmiş ve macunlu hali tabi daha fazla da gördüm ayrıca ekran kartı CPU ise tam yukte 22 FPS verirken 80 C - 85 C arası çalısıyor ve kasma oluyor.

Laptop özellikleri
İşlemci = i7 2670m
Ekran kartı : GT 520 M (128 bit serisi)
Bellek : 6 GB
Sistem : Windows 10
Laptop 6. yılına girecek.

Sogutma için önce sıvı sogutma denedim. (Eski sogutmayı iptal etmedım.)

1 (960 x 1280).jpg

Böyle bir şey yaptım ayrıca işlemci sogutucu içersinden 3 bakır boru geçirerek sogtuma ve 1 pompa ve su deposu ile sirkülasyonu sagladım. Bu bana 5 C ile 10 C arası bi dusus sagladı ancak hala yeterli degildi.

Daha sonra ise internette vakum sogutucu diye bir gördüm biraz araştırdım. Çok iyi çaliştigina dair bişey bulamadım ancak yine de aldım. Fan bozdugunu soyleyenler var ancak benim fan ses yaptıgı için degişecektim zaten bu yuzden o da sorun degil.

2.jpg

Sogutucuyu da aldım ve hepsini beraber denedim. Bana 10 ile 15 C bir azalma sundu ancak bunlar benim için yeterli degil. Son olarak yeni sıvı sogutucuda suyu bakır blok içine vermeyi düşünüyorum. Bir genç arkadaşımız bunu yapmiş ve başarılı olmus ancak ben taşınabilir olması için hava sogutmayı iptal etmicem yani dıs boruları çıkarıp taşınır halını koruyacagım. Ayrı olarak bir fan ve bakır block sıpariş verdım sorun olursa diye. Sizin fikirleriniz nelerdir? Sizce ne yapılabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimalle denemişsindir ama windows 10 biliyorsun ki güç ayarlarından performans modunu kaldırdı. Bu yüzden dengelide olabilir dengelide de o ısınmayı biraz aşağı almak için;
Güç Seçenekleri>Dengeli ( ve ya sende ne varsa ) > Gelişmiş Güç Ayarlarını değiştir > İşlemci Yönetimi > En düşük işlemci Durumu iksini de %100 yap. > sistem soğutma ilkesinden de etkin yap
en yüksek işlemci durumunu da %100 yap.
Olmadı internetten termal macun alarak düzeltebilirsin

İşlemcinin 45tdp olmasından eğer 35tdp takarsan olur bende i5 2410m var ses yok al eskisini sat tavsiyem bu

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı