Casper Nirvana N200 Windows 8.1 USB'si boot menüsünde görünmüyor

Fatma Zengin

Zeptopat
Daha fazla  
Merhabalar, elimde Casper Nirvana N200 notebook var. Windows 8.1 işletim sistemi vardı ve hafızası yoktu ben de Windows 7 formatı atmak istedim ama yer olmadığı için atamadım. Sonra aptal gibi gittim işletim sistemini sildim USB'den format atarım diye ama BIOS'un boot kısmında USB görünmüyor.

Şu an elinizde içinde işletim sistemi yüklü USB var mı? Varsa işletim sistemini nasıl yüklediniz? USB'ye Rufus ile ISO'mu yazdırdınız? Eğer öyleyse UEFI kısmında hata yaptığınız için bilgisayarınız USB'yi görmüyor olabilir. Ayrıca bilgisayar çok eski sanırım. BIOS sürümünü biliyor musunuz? Bu soruları cevaplarsanız yardımcı olalım size.

Şu an elinizde içinde işletim sistemi yüklü USB var mı? Varsa işletim sistemini nasıl yüklediniz? USB'ye Rufus ile ISO'mu yazdırdınız? Eğer öyleyse UEFI kısmında hata yaptığınız için bilgisayarınız USB'yi görmüyor olabilir. Ayrıca bilgisayar çok eski sanırım. BIOS sürümünü biliyor musunuz? Bu soruları cevaplarsanız yardımcı olalım size.

Çok teşekkür ederim. Elimde Windows 7 yüklü USB var. Rufus ile İSO yazdırdım. Açılan ekranların fotoğrafını ekliyorum.

Dosya Ekleri

• 16394938716486629232143670437565.jpg
    16394938716486629232143670437565.jpg
    88,1 KB · Görüntüleme: 82
  • 16394939155731232218149984708761.jpg
    16394939155731232218149984708761.jpg
    123,1 KB · Görüntüleme: 91
Son düzenleyen: Moderatör:
Çok teşekkür ederim. Elimde Windows 7 yüklü USB var. Rufus ile ISO yazdırdım. Açılan ekranların fotoğrafını ekliyorum.
ISO yazdırırken Rufus'ta GPT-MBR ayarı var oraya dikkat ettiniz mi?

@Recep Baltaş Üstat UEFI sorunu olabilir mi? ISO yazdırırken GPT MBR olayına dikkat etmemişse BIOS'ta görünmüyor bildiğim kadarı ile doğru mu?

Son düzenleme:
ISO yazdırırken Rufus'ta GPT-MBR ayarı var oraya dikkat ettiniz mi?

@Recep Baltaş Üstat UEFI sorunu olabilir mi? ISO yazdırırken GPT MBR olayına dikkat etmemişse BIOS'ta görünmüyor bildiğim kadarı ile doğru mu?
Şimdi şöyle bi durum var ben o kadar bilgili değilim BIOS boot zaten onları da İnternet’ten öğrendim. Yapabileceğim bir şey varsa bana tarif etseniz yapsam bu külüstür için para harcamak istemiyorum. Ondan götürmüyorum tamirciye. Kaç kere ekran kartını değiştirdim zaten. USB’yi yeniden format yazdırsam, bilgisayarım var.

Şimdi şöyle bir durum var ben o kadar bilgili değilim BIOS boot zaten onları da internetten öğrendim yapabileceğim bir şey varsa bana tarif etseniz yapsam bu külüstür için para harcamak istemiyorum ondan götürmüyorum tamirciye kaç kere ekran kartını değiştirdim zaten. USB'yi yeniden format yazdırsam bilgisayarım var

Anladım Fatma Hanım. Şöyle özetleyeyim sizin BIOS eski yani UEFI değil. Bu sebeple ISO yazdırırken Rufus 'ta ilgili bölümü MBR seçeceksiniz. İncelemeniz için bir de aşağıya rehber bırakıyorum. Siz öncelikle USB'nize sıfırdan Rufus ile bir MBR ISO yazdırın daha sonra buradan durumu yazarsınız beraber ilerleriz. Son olarak size tavsiyem Windows 7 yerine 8.1 kurmanız. Onun da ISO linkini aşağıya bırakıyorum.

Anladım Fatma Hanım. Şöyle özetleyeyim sizin BIOS eski yani UEFI değil. Bu sebeple ISO yazdırırken Rufus 'ta ilgili bölümü MBR seçeceksiniz. İncelemeniz için bir de aşağıya rehber bırakıyorum. Siz öncelikle USB'nize sıfırdan Rufus ile bir MBR ISO yazdırın daha sonra buradan durumu yazarsınız beraber ilerleriz. Son olarak size tavsiyem Windows 7 yerine 8.1 kurmanız. Onun da ISO linkini aşağıya bırakıyorum.

Çok teşekkürler dediklerinizi yapacağım. 🙏

Yeni konular

Geri
Yukarı