Casper Nirvana NB 15.6 BIOS update

:D Konu çok zaman geçtiğinden konu hakkında cevap vermeyeceğim ancak o son söylediğin onaylama metni normal bir durum BIOS güncelleme bilmeyen kişilere o tür sorumluluk onayı kabul ettirilmezse "Şirket, sen bozdun" dese de kullanıcıya yasal olarak bir dayanağı yoktu vermemesi normaldi. Şuan bu şekilde doğru dosyayı veriyorsa onaylanması gerekir, tabi bilen biri yapması koşuluyla.

Ne abi bu BIOS güncelleme işi bir WINDOWS kurmak'tan, FORMAT atmaktan vs çok mu çetrefilli / karmaşık bir olay ki ? Ayrıca bu Bios denen zımbırtı, sürücüler ve windows gibi neden " güncelle " tuşuna basılarak kendi kendine güncelleme yapmaz onuda anlamış değilim.

çok mu çetrefilli / karmaşık bir olay ki ?
Senin cihazına göre evet.
Ayrıca bu BIOS denen zımbırtı, sürücüler ve Windows gibi neden " güncelle " tuşuna basılarak kendi kendine güncelleme yapmaz onuda anlamış değilim.
Senin cihazında(üreticinin dandik anakart koyduğundan) yok o özellik. Güncel anakartların çoğunda öyle güncelleme araçları artık var ancak yine de o şekilde güncellemeyi önermiyoruz.
Neden o şekilde güncelleme çıkmaz soruna şöyle değineyim. Windows da sorun oldu mu çöker format bilen atar çözülür, sürücü kurarsın yanlış olur silersin veya yine format atarsın çözülür, yazılım kurarsın yanlış olur hata çıkar silersin doğrusunu yüklersin çözülür. Ancak BIOS yanlış yükler veya talimatına göre yüklemezsen çöker geri dönüşü pahalı olur.

Formatı bu zamana kadar ülkeye öğrettik yıllarca bilmeyen biliyorum diye geçinir oldu, sürücü güncelleme kurma bulma nedir bilmeyen kişi doluydu(hala birçok var) öğrettik güncellemeyi önemini sürücü yükler hale geldiler hala yükleyemeyenler olsa da kolaya kaçıp yine önermediğimiz sürücü bulucu kurar sistemin içine ederler onları düzeltiriz, ama BIOS'u yine yıllardır örneklerle olsun birçok farklı platformda güncellemeyi öğretsek bile sürücü ve formatta olduğu gibi hata yaparlar ve bu hata için zaten BIOS'u bilmeden yapanlar hata için eli kolu bağlı kalır geri dönüşü olmaz. Sonuç servis veya geri dönülmez fiziki sistem arızaları olur pahalıya patlar akıllanmış olur görmek ile anlamanın ne olduğunu.
Rehber nitelikte konuşma oldu :D Bu tür kişileri konuya yönlendirin öğrensinler gören kişiler.

Eline sağlık çok güzel olmuş, buda benim gibilere kapak olsun, daha evime CASPER diye bir markayı bastırmam, buda herkese kapak olsun, gidip dandik kart kullanarak bilgisayar üreten CASPER alıp benim gibi mağdur olacağınıza 1000 lira daha fazla verin adam gibi parça kullanan markalar alınız. İnanın yaşadığınız zaman kaybı, stres bu 1000 tl'den daha fazla...1000 tl kar edeyim derken zararınız 5000 TL lere varıyor...Bilgisayar işi bu adam gibi marka alın 1 kere alın...

Benimde eski Casper dizüstü bilgisayarım var. Önceden Casper ile iletişime geçerek BIOS güncellemesini istemiştim onlarda bana vermişlerdi. Sonra burada konu açıp @Murat5038 üstadımız yardımcı olarak güncelleme yapmıştım. İlk BIOS güncellemesini Casper bilgisayarda yapmıştım. Şimdi Acer kullanıyorum bak gör ne kadar kolaymış BIOS güncellemesi. Windows üzerinden 2 kere güncelledim BIOS'umu.

Eline sağlık çok güzel olmuş, buda benim gibilere kapak olsun, daha evime CASPER diye bir markayı bastırmam, buda herkese kapak olsun, gidip dandik kart kullanarak bilgisayar üreten CASPER alıp benim gibi mağdur olacağınıza 1000 lira daha fazla verin adam gibi parça kullanan markalar alınız. İnanın yaşadığınız zaman kaybı, stres bu 1000 tl'den daha fazla...1000 tl kar edeyim derken zararınız 5000 TL lere varıyor...Bilgisayar işi bu adam gibi marka alın 1 kere alın...
kardeşim aynı banada gönderdiler o rar dosyasını. Benim sorunum bilgisayarım sata III destekliyor fakat SSD alıp taktım SSD hızlarım 500mb/s civarında çıkması gerekirken 270mb/s civarında çıkıyor. günlerdir araştırıyorum BİOS um AHCI modunda açılıyor falan en son bi güncellemediğim BİOS kaldı onuda yapacam yardım edecek bi hayırsever varsa :) @Murat5038 @Recep Baltaş

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı