Casper Nirvana nb15.6 anakartta SSD yeri var mı?

Bütçe
700 TL

kenansn

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Casper Nirvana nb15.6 notebook bilgisayarım var. Anakartın fotoğraflarını çekip paylaşıyorum. Anakartımda halihazırda SSD takmak için yer var mı? Varsa nasıl bir SSD almam gerekiyor? SATA kaç olması gerekiyor? Yoksa CD kutusu almam gerektiğini biliyorum ama emin olamadım. 500 GB SSD almak istiyorum. Bilen arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• 1627639543884.jpg
    1627639543884.jpg
    95,8 KB · Görüntüleme: 272
  • 1627639543941.jpg
    1627639543941.jpg
    117,2 KB · Görüntüleme: 280
  • 1627639543977.jpg
    1627639543977.jpg
    121,8 KB · Görüntüleme: 244
Evet orası M.2 girişi ama pek işine yarayacak bir M.2 girişi değil.
Çoğunlukla kullanılan SSD 2280 standartlarında olur. Seninki ise 2242 standartlarına uygun bir SSD.
Ayrıca maksimum SATA 3 hızlarına kadar destekliyor olması lazım.
Örnek olsun diye atıyorum mesela bu tarz SSD'ler. Ama ürün hakkında falan gram bilgim yok.
SATA SSD alsanız olmuyor mu?

Evet orası M.2 girişi ama pek işine yarayacak bir M.2 girişi değil.
Çoğunlukla kullanılan SSD 2280 standartlarında olur. Seninki ise 2242 standartlarına uygun bir SSD.
Ayrıca maksimum SATA 3 hızlarına kadar destekliyor olması lazım.
Örnek olsun diye atıyorum mesela bu tarz SSD'ler. Ama ürün hakkında falan gram bilgim yok.
SATA SSD alsanız olmuyor mu?

Anladım, bilgi için çok teşekkür ederim. :) Önerilere açığım.
Ayrıca;

Linklerindeki ürünler uyumlu mudur?

Son düzenleme:
Hocam şimdi 2242 SSD zaten kolay kolay önermiyoruz. Bilindik marka ve modellerde yok. Ya da ben bilmiyorum.
@Yener K. abi müsaitsen bakar mısın?
İzlediğim bir videoda DVD-ROM'u söküp SATA SSD takıyordu, o şekilde oluyor sanırım.

Eğer dediğim şekilde oluyorsa uyumludur. Attığın modellerde iyidir ama ben bunu öneririm.

Ek olarak alabilirsin tabii ama daha ucuza yine işini görecek modeller var. Sanırım laptop biraz eski ve pahalı SSD alınmalı ne kadar doğru bilmiyorum.
Bu bile yeterli olacaktır aslında.

Hocam şimdi 2242 SSD zaten kolay kolay önermiyoruz. Bilindik marka ve modellerde yok. Ya da ben bilmiyorum.
@Yener K. abi müsaitsen bakar mısın?
İzlediğim bir videoda DVD-ROM'u söküp SATA SSD takıyordu, o şekilde oluyor sanırım.

Eğer dediğim şekilde oluyorsa uyumludur. Attığın modellerde iyidir ama ben bunu öneririm.

Ek olarak alabilirsin tabii ama daha ucuza yine işini görecek modeller var. Sanırım laptop biraz eski ve pahalı SSD alınmalı ne kadar doğru bilmiyorum.
Bu bile yeterli olacaktır aslında.
En güzeli dediğiniz gibi Caddy alıp takmak.

Size teşekkür ediyorum. Yani mevcut yere uyumlu SSD'ler çok da iyi olmuyor sanırım. Doğru anladım değil mi?
Fazla bir bilgi yok. Caddy ile güzel bir SATA SSD kullanabilirsiniz. Mevcut HDD yerine SSD'yi, Caddy'ye ise HDD'yi takın.

Tamam hocam arkadaş o şekilde taksın o zaman.
@kenansn daha önce SSD veya HDD montajı yaptın mı? Boş ise dediğimiz şekilde yapabilirsin.
Yapmamışsındır ama yine soralım biz.
Bütçeninin tamamı kullanılırsa FireCuda 120 ama dediğim gibi çok masraf yapmaya gerek yok. Burst alırsan işini görecektir, paran cebinde kalsın. Normalde böyle demem ama cihaz 2016 yılında üretilmiş sanırım, bu yüzden böyle söylüyorum.

Size teşekkür ediyorum. Yani mevcut yere uyumlu SSD'ler çok da iyi olmuyor sanırım. Doğru anladım değil mi?

Çok model falan yok, yani 2242 standart modellere hakim değilim.
Zaten hız açısından bir şey değişmeyecek. İkisi de SATA 3 kullanıyor.
Yener hocamın dediği gibi yapın. HDD yerine SSD'yi, Caddy'ye ise HDD'yi montajlayın.

Tamam hocam arkadaş o şekilde taksın o zaman.
@kenansn daha önce SSD veya HDD montajı yaptın mı? Boş ise dediğimiz şekilde yapabilirsin.
Yapmamışsındır ama yine soralım biz.
Bütçeninin tamamı kullanılırsa FireCuda 120 ama dediğim gibi çok masraf yapmaya gerek yok. Burst alırsan işini görecektir, paran cebinde kalsın. Normalde böyle demem ama cihaz 2016 yılında üretilmiş sanırım, bu yüzden böyle söylüyorum.

Çok model falan yok, yani 2242 standart modellere hakim değilim.
Zaten hız açısından bir şey değişmeyecek. İkisi de SATA 3 kullanıyor.
Yener hocamın dediği gibi yapın. HDD yerine SSD'yi, Caddy'ye ise HDD'yi montajlayın.

Cihazı 2015 yılı ocak ayında almıştım. Daha önce kardeşimin ASUS notebook bilgisayarında DVD okuyucuyu çıkarıp Caddy ile SSD takmıştım. Yalnız kendi bilgisayarımı incelediğimde daha çok işçiliği var gibi görünüyor. DVD'ye ulaşabilmem için öncelikle soğutucu parçayı tamamen sökmem gerekiyor. Yani bu biraz zahmetli olacak ve daha önce böyle bir şey yapmadım. Eğer yapabilirsem termal macunu da değiştirmem gerekecek gibi görünüyor. Zaten bilgisayarım son 2 yıldır hiç bir program açık olmadığı halde kendi kendine çalışırken cayır cayır ısınıyor. Bu sorunu da çözmem gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı