Çözüldü Casper Nirvana S500 harici ekran kartını kullanmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

özgün deniz

Kilopat
Makaleler
1
  • Casper Nirvana S500
  • i510210U işlemci
  • 32 GB DDR4 RAM
  • MX230 ekran kartı
CS:GO indirdim, açmaya çalıştığımda Engine error hatası aldım. Farklı bir oyunda deneyeyim dedim o oyunda da ses geldi görüntü yok. YouTube'da bu bilgisayar ile bu oyunları gayet iyi bir şekilde açıyorlar. Tüm Driver'larım kurulu ancak işlemciye ait Intel HD grafik sürücüsünü kurmaya çalıştığımda "Bu işlemci desteklemiyor" diye bir hata aldım. Aygıt yöneticisinden görüntü bağdaştırıcıları bu şekilde. Tüm sürücülerim güncel.

1589228496560.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Öncelikle bu rehberi baz alarak temiz kurulum yapmanızı öneririm. Sonrasında Casper'ın destek bölümünde verilen sürücülerin hepsini indirip kurun. Intel ve NVIDIA ekran kartlarını yüklemeden önce bilgisayarı yeniden başlatın ve önce Intel'i kurup tekrar yeniden başlatın, sonra NVIDIA sürücüsünü kurun.

Windows 10 kurulum (format) rehberi: Windows 10 Türkçe İndirme ve Kurulum - Technopat Sosyal
Casper Sürücüler: https://www.casper.com.tr/destek [Sayfanın en altında Dizüstü>Nirvana S500]
Pek anlamadım ama bunu deneyebilirsin.

Driver Booster'ı indir kur.

Bilgisayarını tarat.

Eksik ya da güncel olmayan Driver'leri gösterir bende öyle harici ekran kartımı düzeltim.

Denedim, olmadı hâlâ hiçbir oyun açamıyorum.
Tüm Driver'larım güncel ancak anladığım şu ki ekran kartım aktif görünmesine rağmen görevini gerçekleştirmiyor.
Ek olarak Intel UHD grafik ekran kartı sürücüsünü de yükleyemiyorum işlemci desteklemiyor diyor.
Steam'den yüklediğim hiçbir oyun açılmadı en az sistem isteyenden en çok sistem isteyene. Takdir edersiniz ki bu donanımın lego oyunu çalıştırmamasına imkan yok.
Bu işlemden anlayanlar yardım edebilir mi kafayı yemek üzereyim. Format işi çözer mi onu da denemek gerekir mi?

Öncelikle bu rehberi baz alarak temiz kurulum yapmanızı öneririm. Sonrasında Casper'ın destek bölümünde verilen sürücülerin hepsini indirip kurun. Intel ve NVIDIA ekran kartlarını yüklemeden önce bilgisayarı yeniden başlatın ve önce Intel'i kurup tekrar yeniden başlatın, sonra NVIDIA sürücüsünü kurun.

Windows 10 kurulum (format) rehberi: Windows 10 Türkçe İndirme ve Kurulum - Technopat Sosyal
Casper Sürücüler: https://www.casper.com.tr/destek [Sayfanın en altında Dizüstü>Nirvana S500]

Çözüm
Merhaba o Driver'ların hepsini kurmaya çalıştığımda, onboard ekran kartı sürücüsünde şöyle bir hata alıyorum. Intel'in sitesinde işlemcime uygun olanı yüklemek istediğimde yine tıpa tıp aynı hatayı alıyorum. Aldığım hata;

1589294835434.png

Bu da işlemcim;

1589294887401.png

DDU ile Nvidia ve Intel kaldırdıktan sonra sistemi yeniden başlat.
Aygıt yöneticisinden Intel GPU'yu seç ve sürücü güncelleştir kısmından paylaştığın görseldeki klasörü gösterip yükle. Sonra Nvidia sürücünü yükle.

DDU ile NVIDIA ve Intel kaldırdıktan sonra sistemi yeniden başlat.
Aygıt yöneticisinden Intel GPU'yu seç ve sürücü güncelleştir kısmından paylaştığın görseldeki klasörü gösterip yükle. Sonra NVIDIA sürücünü yükle.

Aygıt yöneticisinde Intel GPU görünmüyor. Microsoft temel görüntü bağdaştırıcısı ve MX 230 gözüküyor dediğiniz işlemi MX 230 için yaptım işe yaramadı.
Bu arada Steam'deki hiçbir oyun ekan kartıyla başlamıyor. Ancak Minecraft yükledim o ekran kartıyla başladı. Nvidia ayarlarında oyunların exe'lerini seçip Nvidia ile başlat dedim ama oyun başladığında NVIDIA GPU ETKİNLİĞİ eklentisinde MX 230 kartı devre dışı olarak gözüküyor;
1589297110103.png

Aynı olayı minecraft ile başlattığımda;
1589297163209.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce BIOS'ta bir ayar yapıldı mı? İnternette kısa bir araştırma yaptım ve BIOS'ta bulunan şu ayarı kontrol etmeniz gerekiyor sanırım: Integrated Graphics

Eğer bu şekilde bir ayar yoksa 'Graphics' ile ilgili seçenekleri arayın. Hiçbir şekilde böyle bir ayar yoksa BIOS'u varsayılan ayarlarına döndürüp ayarları kaydedin ve çıkın.

Daha önce BIOS'ta bir ayar yapıldı mı? İnternette kısa bir araştırma yaptım ve BIOS'ta bulunan şu ayarı kontrol etmeniz gerekiyor sanırım: Integrated Graphics.

Eğer bu şekilde bir ayar yoksa 'Graphics' ile ilgili seçenekleri arayın. Hiçbir şekilde böyle bir ayar yoksa BIOS'u varsayılan ayarlarına döndürüp ayarları kaydedin ve çıkın.

Grafik ile ilgili bir seçenek yok BIOS'ta bu arada önceki dediklerimi doğrular nitelikte bir şey buldum;
CS'de grafik Driver sorunu verdini söylemiştim o sorunun ekran görüntüsünü yolluyorum dikkat ederseniz grafik birimi olarak Microsoft'un birimini kullanmaya çalışıyor(oyunu sildim yükledim)

1589306377138.png

Arkadaşlar çözüm bulunmuştur herkese çok teşekkür ederim.
Çözüm bekleyen diğer arkadaşlar için de çözümü söyleyeyim son Windows sürümünü bilgisayarınıza yükleyin sorun çözülecek!

Son düzenleme:

Geri
Yukarı