Casper NVİDİA ekran kartı sorunu

ArifAk1

Hectopat
Casper marka laptobum ve nvıdıa ekran kartımla olan imtihanımı yazacağım biraz uzun olabilir kusura bakmayın, cevabı olan aydınlatırsa sevinirim.

Bundan 3-4 ay önce oyun oynarken mavi ekran hatası alıyordum ama hiç takmadım birşey olmaz dedim. Daha sonra format atma gereği duymuştum laptoba. Format cd ve drıverim bozulmuştu netten indirdiğim dosyalarla drıverlari kurdum format atıp.

Ama fomattan sonra NVİDİA 540m ekran kartımı bir daha çalıştıramadım. Tekrar tekrar format attım. 32 bit yükledim, sildim 64 bit win7 yukledim olmadı olmadı yani.
Biraz netten araştırma yapıp yapmaya çalıştım.

Verilen yöntemleri kullandım. Yaptığım aşamaları söyleyeyim.
1.olarak: İntel hd 3000 ve nvidia 540 m'nin en son sürümlerini indirdim kurdum yine " NVIDIA Ekran ayarları kullanılamaz" dedi.
2.olarak: forumlarda nvidia ve ıntelin ekran kartı için olan dosyalarını ayıklayın, oradan display drıverde ki .inf dosyasında değişiklikler yapın şeklinde açıklamalar vardı. Onları denedim yine olmadı.
3.olarak: Bios güncelleme yaptım casper için en son olan 303'ü kurdum (A15HC).
3.aşamadan sonra intel hd 3000'ü yükledim bilgisayarı açtım sorun yoktu. Sonra nvidianın eski bir sürümünü yükledim yine "NVIDIA Ekran ayarları kullanılamaz" sorununu aldım.

Sonra yeni çıkan 332.31 sürümünü yükledim. Bu sefer de laptop hiç açılmadı mavi ekran sorunu verip kapandı her seferinde. Güvenli modda pc'yi açtım nvidia ekran kartını kaldırdım sorun ortadan kalktı. Nedendir acaba diye eski sürümü yükledim yine kullanılamaz hatası aldım, tekrar en son sürümü yükledim mavi ekran hatası verdi.

Yani ne yaptıysam düzelmedi nette başka çözüm yolu da görmedim. Mavi ekran hatasını vermesinin sebebi ekran kartı slotunun tam oturmamış olabilme ihtimali olabilir mi? Eğer öyleyse niye eski sürümleri yüklediğimde kullanılamaz hatası veriyor?

Bütün bu denemelerden sonra ekran kartımın sağlam olduğuna inancım kalmadı. Ancak son surum yükleyip mavi ekran hatası almam kafamı karıştırıyor. Laptob'un içini açmayı da bilmiyorum yalan söylemeyeyim ekran kartına baksam bağlantısına yani.

Bu anlattıklarımdan ekran kartımla ilgili sonuç çıkaran var mı, yahut şu yolu da denedin mi diyen var mı acaba? :) Çok uzun konu oldu kusura bakmayın iyi günler cevap bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşletim sisteminiz nedir?
Oyunları açarken sağ tık yaptıktan sonra yükesk performasnlı nvidia ile çalıstır diye bir şey çıkıyor mu?

Kesinlikle hayır. Yükleme yapılmıyor. Bin bir şekilde bir yükleme yapsam bile sağ tık yapıp nvidia denetim masasına tıkladığımda nvidia'ya bağlı bir Ekran kartı kullanmıyorsunuz gibisinden bir yazı çıkıyor.

Garantısı yok laptop'un. Ekran kartını da değiştrmk ıstemıyorum kı. Sanırım değiştırılemıyor. Gömülü ekran kartın değişmez demişti bir arkadaş.

Laptop'un kendı cd'sıne ait drıverlerı buldum, yukledım Nvidia'yı. Bu sefer verdıgı hata bu. Nasıldır cozumu?

Nvidia control panel application, 7.5.760.0 çalışmayı durdurdu.

Bu sorundan nasıl kurtulurum? Bılgısı olan cevaplarsa sevınırm.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı