Sabri Sertan Tan

Hectopat
Casper tw9 model dizüstü bilgisayarım 1 yıl önce yağmurun altında, çantamın içindeyken ıslandı. 3-4 gün bilgisayarı çantamdan çıkaramadım (üniversiteye yeni gelmiştim barınma sorunu vardı). Islak çantanın içinde bekledi. Sonradan çalışmadığını fark ettim. Parçalarını tek tek elimden geldiğince kontrol etmeye çalıştım. 2 adet RAM'den 1 tanesi ve HDD ıslandığı için çalışmıyordu. İlk başta bilgisayarı fişe taktığımda sadece anakart güç alıyordu. Sonra yağsız kontak sprey sıktım üzerine beklettim, kuruttum. 1 yıldır haftada bir açmaya çalışıyorum. Şuan durumu anakart güç alıyor, power tuşuna basınca işlemci fanı dönüyor(yaklaşık 10 saniye), sonra kendiliğinden kapanıyor ve power tuşuna tekrardan bastığımda bilgisayar hiçbir tepki vermiyor. Güç kablosunu çıkarıp 5 saniye bekleyip tekrar taktığımda bilgisayar yine 10 saniye çalışıyor yani aynı tepkiyi veriyor(Denemelerimde HDD takılı değil ama HDD bağladığımda da sonuç değişmiyor). Acaba anakartı değiştirsem işlemcimde sorun çıkar mı ? Bilgisayarı çalıştırmak isteme sebebim 6 yıl aralıksız kullandım, garipte gelse elektronik aletlerle duygusal bir bağ kuruyorum. En iyi bilgisayar elimde olsa bile çalışmasını istiyorum eski bilgisayarımın. Şimdiden yardımlarınız ve önerileriniz için ve her ne zaman bilgisayarla ilgili bir sorunum olsa sorularımı sorduğum ve bana özenle cevap veren technopat ailesine çok teşekkür ederim.

Bir fikri olan yok mu acaba ?

Her türlü mekanik aksam sıvı teması sonrasında zarar görebilir. Anlıyorsan tüm parçaları söküp silgi ile temizleyip dene. Parçalarda küflenme meydana gelmiş olabilir. Laptopum yağmur altında kalmıştı. Hala çalışıyor bu saye de.

Teşekkürler cevabın için. Yağsız kontak spreyle yıkadım anakartı ama çalışmadı yinede. Arada bir hala açmaya çalışıyorum bakalım. Acaba ısıtsam işe yarar mı bilemiyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı