CAT 5 kablo ile Ethernet kablosunu uzatmak

MertÇalışkan#

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar.
1 hafta önce arkadaş evine internet bağlatmış fakat o evde yokken geldikleri için komşusu ilgilenmek zorunda kalmış ve kabloyu oturma odasına kadar çekmişler. Bu yüzden kendi odasında kablosuz internet çekmiyor.
Sorum şu, İnternetten 20 metre Cat5 alıp bir ucunu modeme bir ucunu bilgisayara taksa olur mu ?

Son düzenleme:
Neden CAT5 ? CAT6 al üst nesil oluyor.

Cat5e ve Cat6 Arasındaki Farklar - Technopat

CAT6 kabloların frekansı yüksek paraziti az, CAT5e kablo ile internet bence çok kullanışlı olmayacaktır.
Yanılıyorsunuz. Cat5e alın yeterli olur. Ev içinde kullanılacak en ideali budur. Cat6 genelde dış ortam kablosu olarak geçer ve Cat5e'yle aynı performansı alırsınız evde. Aynı zamanda daha ucuz olacaktır.

Yanılıyorsunuz. Cat5e alın yeterli olur. Ev içinde kullanılacak en ideali budur. Cat6 genelde dış ortam kablosu olarak geçer ve Cat5e'yle aynı performansı alırsınız evde. Aynı zamanda daha ucuz olacaktır.

Nerede yanılıyorum, CAT6 verilerinin daha fazla olduğunu söylediğim için mi ? CAT5e evde kullanışlı demeniz doğru. Şu konuda haklısın sonuçta arkadaşın alabileceği değerler belli yani fark olmayacak gibi fakat olacak eminim.

CAT6 dayanıklıdır ezilme kesilme gibi durumlarda daha uzun ömürlü olacağı kesin. Fazla fiyat farkı da yok tabi birisi kazıklamazsa :D Bu şey gibi akıllı telefona gerek yok sadece arama yapacaksın demiş gibi oldunuz. :D Haksızmıyım ?

Nerede yanılıyorum, CAT6 verilerinin daha fazla olduğunu söylediğim için mi ? CAT5e evde kullanışlı demeniz doğru. Şu konuda haklısın sonuçta arkadaşın alabileceği değerler belli yani fark olmayacak gibi fakat olacak eminim.

CAT6 dayanıklıdır ezilme kesilme gibi durumlarda daha uzun ömürlü olacağı kesin. Fazla fiyat farkı da yok tabi birisi kazıklamazsa :D Bu şey gibi akıllı telefona gerek yok sadece arama yapacaksın demiş gibi oldunuz. :D Haksızmıyım ?
Dediğiniz gibi ezilme gibi durumlarda ve ömür konusunda haklısınız ama bu ev kullanıcısı için gereksiz. Yani Cat6 alınca internet hızı uçuşa geçmeyecek. Cat5e'de de aynı hızı alacak kastım buydu. Akıllı telefon benzetmesini anlayamadım daha doğrusu konuyla ilgisi yok. Sonuçta Cat6'yı alınca muazzam olaylar yaşamayacak.

Ezilme, büzülmede CAT6 daha dayanıklı olur denemez. O kablonun üreticisine bağlı bir durum. Ne CAT6 kablolar gördüm 1 senede harap olan.

Evde ise bana kalırsa da CAT5E kablo yeterlidir. İlla ki masraf edilmesine hiç mi hiç gerek yok.

Arkadaşlar adam Datacenter işletmiyor, kablolarından devlet sırrı geçmiyor. Parazit ne kadar etkileyebilir?

Ben 20 metreden uzun kabloyla senelerce girdim internete. Ağ üzerinde hızım 100 MBps'ten hiç düşmedi. Hiçbir sorun da yaşamadım.

Ezilme, büzülmede CAT6 daha dayanıklı olur denemez. O kablonun üreticisine bağlı bir durum. Ne CAT6 kablolar gördüm 1 senede harap olan.

Evde ise bana kalırsa da CAT5E kablo yeterlidir. İlla ki masraf edilmesine hiç mi hiç gerek yok.

Arkadaşlar adam Datacenter işletmiyor, kablolarından devlet sırrı geçmiyor. Parazit ne kadar etkileyebilir?

Ben 20 metreden uzun kabloyla senelerce girdim internete. Ağ üzerinde hızım 100 MBps'ten hiç düşmedi. Hiçbir sorun da yaşamadım.

Çok iyi ben 12 MBps'den yukarı çıkamıyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı