CAT 5 yerine CAT 6 takılabilir mi?

Hiimactopus

Centipat
Arkadaşlar modem içinden CAT 5 kablo çıktı uçlarıyla birlikte o kabloya CAT 6 kablo yama yapabilir miyiz acaba bir sorun çıkar mı? Bilgisi olan varsa teşekkür ederim şimdiden.

Yama yapmanıza gerek yok kabloların farklı direnç ve izolasyonları var. Kabloları kesip uc uca bağlamayın.
Aslında tam olarak bunu soruyordum cat 5 kablo cok kısa ama cat 6 kablonun ustunde girisler yok o yuzde cat 5 kablo arasina yama yapmak istiyordum
Sağlıklı olmaz. 5-10 lira daha verip birkaç metre daha uzun CAT 6 almanı öneririm. Uçlarını kabloyu aldığın yerde montaj yaptırabilirsin. Bir çok dükkanda aleti var.
Ya aslında uzun olan cat 6 daha cok fakat üstünde giris yerleri yok o yüzden cat 5in ortasına eklemek istiyodum malum virus yuzunden disari cikmaya cekiniyoruz
Cat 5 ve cat 6 arasında yalnızca izolasyon, dayanıklılık farkı vardır kablolarda bi fark yok yoktur. Yani kabloyu çevreleyen kısım 6da daha dayanıklıdır o kadar.
Konuyu siz daha iyi bilirsiniz tabi ama cat5e eklemek degilde cat 5 kablonun arasina ekleyegim yani 2 ucta yine cat5 olacak sorun olmazsa boyle yapmayi dusunuyorum

Son düzenleme:
Evet, bir Cat6 kablosu genellikle Cat5 ya da Cat5e kablonun yapabileceği her şeyi yapabilir. Ancak, bu iki kablo türü arasında bazı farklar vardır:

1. **Performans**: Cat6, 250 MHz'e kadar frekansta çalışabilirken, Cat5e genellikle 100 MHz'de çalışır. Bu, Cat6'nın daha yüksek veri transfer hızlarına ulaşabileceği anlamına gelir.

2. **Maksimum Hız**: Teorik olarak, Cat6 kablosu 10 Gbps'e kadar hızlarda çalışabilirken, Cat5e kablosu genellikle 1 Gbps hızında çalışır.

3. **Girişim Direnci**: Cat6, Cat5e'ye göre daha iyi girişim direncine sahiptir. Bu, özellikle uzun mesafelerde daha az veri kaybı ve girişimi garantiler.

4. **Fiyat**: Cat6 kablolar genellikle Cat5e kablolarından biraz daha pahalıdır.

Sonuç olarak, eğer bir Cat5e kablosunun yerine bir Cat6 kablosu kullanırsanız, genellikle hiçbir problem yaşamazsınız. Ancak, maksimum performansı elde etmek için cihazlarınızın ve ağ ekipmanınızın da Cat6 destekli olması gerektiğini unutmayın.
www.cnc-marketi.com alıntıdır.

Geri
Yukarı