CAT 6 Kablo Çektirme

notthatminidump

Picopat
Daha fazla  
Merhaba,

TP Link TD-8960N modem router kullanıyorum ve eskidiği ve interneti sekteye uğrattığı için TP Link AC 1200 - Archer C50 Wireless Router aldım. Bunu da PPPoE ayarlarını kurarsanız yine modem router olarak kullanabiliyorsunuz.

Yalnız yeni aldığım router da dsl rj 11 girişi yerine RJ 45 kullanılıyor ve dolayısıyla eski modemimi yine modem olarak kullanıp, yenisine wan kablosuyla interneti aktarıp router olarak kullanmam icap ediyor ama ben yeni routerımı modem olarak kullanmak istiyorum çünkü eskisinden bağlantı atınca modem ısınınca yenisine yine internet bağlantısını kesiyor. Çeşitli sitelerde şöyle bir aparat satılıyor RJ 11 - RJ 45 dönüştürücü diye.

Bazıları bu şekilde direkt internete bağlanabildiğini söylemiş, bazıları hiçbir işe yaramadığını, ben yine de sipariş verdim. Bende yarar ya da yaramaz şimdilik bilmiyorum, ürün henüz elime ulaşmadı. Bir çok kişi 45 ten 11 e çevrildiğini ama 11 den 45 e çevirmek için kablo eksik olduğunu falan söylemiş. Bana da mantıklı geliyor ama bir denemeden emin olamıyorum. Sizin fikriniz nedir?

Bunun dışında bölgemde VDSL olmadığı için malesef ADSL kullanıyorum -evet malesef TTNET (sözde) 16 mgbite kadar internet-. 2 uçlu bakır kablo geliyor yani eve, o da DSL oluyor. Üst başlıkta bir çok başlık gördüm Ankastreden eve CAT6 kablo döşemek diye o yüzden merak ediyorum. ADSL bağlantı ya da bakır kabloyla internetin, telefonun iletildiği yerlerde -artık adına ne derseniz-, CAT6 kablo ile ankastreden direkt olarak modeme/routera bağlantı verilebilir mi? Çünkü verilebiliyorsa bu şekilde bakır kablo ve RJ 45 dönüştürme sorunundan da kurtulmuş oluyorum.

Cevaplarınız benim için çok önemli.

Hocam, attığınız ürünün işe yarayacağını zannetmiyorum. Ankastre ve modem arasına yeni kablo çekebilirsiniz. Faydası olur. Fakat router için DSL işleme özelliği duymadım.

Evet hocam. Kendinize iki adet renk belirleyip kullanabilirsiniz.

Evet hocam. Kendinize iki adet renk belirleyip kullanabilirsiniz.

8 tane pin var RJ 45 te. Belirlediğim 2 rengi hangi pinlere çaktığım fark ediyor mu?

Fark etmiyorsa DSL kablosunda RJ 11 erkeği söküp, oradan aldığım 2 kabloyu, herhangi bir RJ 45 uçlu kablodaki uçlarla birleştirsem sorun olur mu?

Şöyle bir şema çizdim, çizerken de şunu farkettim yine, eğer herhangi iki uç ya da belirlediğimiz 2 uç bu işi görüyorsa ankastreye kadar inmeye gerek yok, bakır kablonun 2 ucuna 2 belirlediğimiz ethernet kablo ucunu bağlayınca da aynı şey oluyormuş gibi görünüyor. Teorik olarak bana mantıklı geliyor ama kablo tiplerinin farklı olduğunu ve istediğim değerlerde verim almayacağımı da biliyorum.

Kapının önünde 40 cm kar var şimdi, CAT 6 döşemek için çağırsam Allah bilir ne zaman gelecekler ama internete şu an ihtiyacım var. Bu sizce sorunumu çözer mi? Düşündüğüm şey size de mantıklı geliyor mu?

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    35,3 KB · Görüntüleme: 26
Hocam, ben RJ11 için söyledim. RJ45 ile DSL bağlantısını hiç görmedim. Daha önce dediğim gibi DSL sinyali işleyen router da görmedim. Ankastre ile modem arasında Cat6 kablo çekip, istediğiniz iki rengi RJ11 jakın orta iki pinine girebilirsiniz.

Hocam, ben RJ11 için söyledim. RJ45 ile DSL bağlantısını hiç görmedim. Daha önce dediğim gibi DSL sinyali işleyen router da görmedim. Ankastre ile modem arasında Cat6 kablo çekip, istediğiniz iki rengi RJ11 jakın orta iki pinine girebilirsiniz.

Dostum RJ 11 e kadar getirmeyi ben de biliyorum. Sorun bunu alıp 45 liğe çevirmek çünkü routerı geçtim High-end modemler bile RJ 45 kullanıyor artık. AC 1200 Router da da PPPoE ayarı yapılabiliniyor, dolayısıyla arada herhangi bir modem olmadan ben bunu kullanmak istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı