CAT6 kablo döşemek neyi değiştirir?

Nyks58

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar,
TT 35 Mbps VDSL paketini kullanmaktayım. NetSpeed'de altyapımı sorgulattığım zaman en fazla 50 Mbps alabileceğimi belirtiyor. TT de bana 50 Mbps hızını sağlarlarsa kopmalar olabileceğini belirtti. Bu sebeple 35 Mbps internet bağlatmamın en sağlıklısını olduğunu belirtti. Şu anda binamızdaki internet kutusu ile dairemiz arasında tam olarak 100 metre var ve CAT5 kablo ile bağlanmış durumda. Modemime gelen hat değerlerinin SS'lerini de aşağıda paylaştım.

Speedtest sonucum:

Whats-App-Image-2020-09-22-at-22-04-25.jpg

NetSpeed altyapı sorgulaması:

gfrkjaeglerjal.jpg

Modem hat değerlerimiz:

Modem-1.jpg

Modem-2.jpg

Sorularıma gelecek olursam ve eğer ki dairemize kadar CAT6 kablo döşeyebilirsem,
1.) Evimizde yoğun bir internet kullanımı var ve Online oyunlarda ping sorunu yaşayabileceğimi düşünmeye başladım. CAT6 kablo dairemize kadar döşersem ping sorunum azalır mı?
2.) CAT6 kabloyu yine dairemize kadar çekersem modem hat değerlerimde görünen Max. 47 Mbps değerini 53-55 Mbps'ye çıkartabilir mi? Böylece 50 Mbps hızındaki pakete geçmeyi düşünüyorum da o yüzden soruyorum bunu.

Cevaplarınız için şimdiden sağ olun arkadaşlar.

Son düzenleme:
CAT5 ile farkı sadece dayanıklılık diye biliyorum.
Forumdaki konuları okuyunca da çok fark yarattığını söylüyorlar ama benim durumum için yaratacak mı emin olamadım. Çünkü binamızdaki internet kutusu ile dairemiz arasında tam olarak 100-102 metre var.

Forumdaki konuları okuyunca da çok fark yarattığını söylüyorlar ama benim durumum için yaratacak mı emin olamadım. Çünkü binamızdaki internet kutusu ile dairemiz arasında tam olarak 100-102 metre var.

Kısa bir CAT 6 ile ankastreden hat değerlerine bak. Arada fark olursa değiştirirsin.

Selamlar arkadaşlar,
TT 35 Mbps VDSL paketini kullanmaktayım. NetSpeed'de altyapımı sorgulattığım zaman en fazla 50 Mbps alabileceğimi belirtiyor. TT de bana 50 Mbps hızını sağlarlarsa kopmalar olabileceğini belirtti. Bu sebeple 35 Mbps internet bağlatmamın en sağlıklısını olduğunu belirtti. Şu anda binamızdaki internet kutusu ile dairemiz arasında tam olarak 100 metre var ve CAT5 kablo ile bağlanmış durumda. Modemime gelen hat değerlerinin SS'lerini de aşağıda paylaştım.

Speedtest sonucum:

drCzJ0.jpg

NetSpeed altyapı sorgulaması:

SvRM24.jpg

modem hat değerlerimiz:

BY1rXU.jpg

ZiG4JM.jpg

Sorularıma gelecek olursam ve eğer ki dairemize kadar CAT6 kablo döşeyebilirsem,
1.) Evimizde yoğun bir internet kullanımı var ve Online oyunlarda ping sorunu yaşayabileceğimi düşünmeye başladım. CAT6 kablo dairemize kadar döşersem ping sorunum azalır mı?
2.) CAT6 kabloyu yine dairemize kadar çekersem modem hat değerlerimde görünen Max. 47 Mbps değerini 53-55 Mbps'ye çıkartabilir mi? Böylece 50 Mbps hızındaki pakete geçmeyi düşünüyorum da o yüzden soruyorum bunu.

Cevaplarınız için şimdiden sağ olun arkadaşlar.
Cat 5 kablo maksimum 100 mbps, Cat 6 ise 1000 Mbps yani 1 Gigabit Ethernet hızı sunar. Dış ortama dayanıklı ya da dayanıksız olanlar diye bir kaç kategoriye ayrılıyor. Dayanıklı olanları normal olarak biraz daha kalın, yağmur-çamur-kar gibi ıslak yerlerde daha stabil internet iletimi sağlar. Fiyatları da bu özelliklere göre değişir. Aldığınız hızlar belli. Cat 6 ile değiştirirseniz, internet kullanım yükünün pek azalacağını düşünmüyorum. Kaliteli kablo kullanırsanız ve şu anki kablonuz kalitesiz ise iletimden kaynaklı hızda "minik" bir sıçrayış gerçekleştirebilirsiniz.

CAT 5 kablo maksimum 100 Mbps, CAT 6 ise 1000 Mbps yani 1 gigabit ethernet hızı sunar. Dış ortama dayanıklı ya da dayanıksız olanlar diye birkaç kategoriye ayrılıyor. Dayanıklı olanları normal olarak biraz daha kalın, yağmur-çamur-kar gibi ıslak yerlerde daha stabil internet iletimi sağlar. Fiyatları da bu özelliklere göre değişir. Aldığınız hızlar belli. CAT 6 ile değiştirirseniz, internet kullanım yükünün pek azalacağını düşünmüyorum. Sadece kaliteli kablo kullanırsanız ve şu anki kablonuz kalitesiz ise hızda "minik" bir sıçrayış gerçekleştirebilirsiniz.

Hat zayıflaması fazla arkadaşın arada fazla fark olacak diye düşünüyorum. Sitedeki yazan hızlar hiçbir zaman doğru değil. Bende 39 yazıyor bana gelen şu an 60 Mbps Türk Telekom'a ait olan bakır yeni olsan 80-90 Mbps alacağım.

Kısa bir CAT 6 ile ankastreden hat değerlerine bak. Arada fark olursa değiştirirsin.
Hocam CAT6 kablo yanımda hiç yok ve eğer almaya karar verirsem direkt 100 metre sipariş vereceğim de o yüzden size danışmak istedim. CAT6 kablo bağlattıktan sonra deneyimlerini anlatabilecek birileri varsa çok sevinirim gerçekten.

@Ulunay @Enes3078 @AirLife @QuaJiHuan hocam yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ya.
Cat 5 kablo maksimum 100 mbps, Cat 6 ise 1000 Mbps yani 1 Gigabit Ethernet hızı sunar. Dış ortama dayanıklı ya da dayanıksız olanlar diye bir kaç kategoriye ayrılıyor. Dayanıklı olanları normal olarak biraz daha kalın, yağmur-çamur-kar gibi ıslak yerlerde daha stabil internet iletimi sağlar. Fiyatları da bu özelliklere göre değişir. Aldığınız hızlar belli. Cat 6 ile değiştirirseniz, internet kullanım yükünün pek azalacağını düşünmüyorum. Kaliteli kablo kullanırsanız ve şu anki kablonuz kalitesiz ise iletimden kaynaklı hızda "minik" bir sıçrayış gerçekleştirebilirsiniz.
Hocam PUSAS CAT5 kablo diye bir markaydı açıkçası. Bana pek kaliteli gelmedi bu kablo. Ama CAT6 döşeyince de dediğiniz gibi ne kadar değişim olur emin olamıyorum.
@287352 Hocam siz de bakabilirseniz çok sevinirim gerçekten.

Son düzenleme:
NetSpeed bana "bina alt yapın kötü, önce onu değiştir" dedi. Alt yapı sorguladığımda 82 mbps yazıyordu. Yıllar yıllar önce de TT elemanı gelip aşağı ankestreden bakıp sana 12 mbps hız versek bile kopmalar yaşarsın dedi. TurkNet'e sordum "biz vereceğimiz için hiç bir sorun olmaz" dedi ve 100 mbps paket tanımladılar ve alt yapı değiştirmeden aynı prizden (2 bakır kablo çıkıyor) oradan 94-95 hızları aldım.

Şimdi sende zaten Cat 5 varsa değiştirmen fazla, belki de hiç etki edeceğini sanmıyorum açıkçası.

Ek olarak değerlerin olduğu bölüm de fotoğraf yok mu ben mi göremiyorum ?

Hocam CAT6 kablo yanımda hiç yok ve eğer almaya karar verirsem direkt 100 metre sipariş vereceğim de o yüzden size danışmak istedim. CAT6 kablo bağlattıktan sonra deneyimlerini anlatabilecek birileri varsa çok sevinirim gerçekten.

Bizim 2. Evimiz köyde bulunmakta. Telefon direğinden eve kadar 4 çift bakır telefon kablosu çekili. Evden itibaren içeri 2 odanın duvarlarına da Cat 6 kablo ile RJ11 soket çıkışı veriliyor. Türk Telekom' dan 12 mbps sınırsız bir ADSL paketi aldık. 16 mbps kaldıramayacağını ve verilir ise hep kopukluk yaşayacağımızı söylediler. O yüzden 12 mbps e indirdiler. Kesin olmamakla birlikte teknisyenlerin cihaz ile aldığı hızlar hatırladığım kadarıyla 9.8 mbps download, 0.72 mbps upload ve 16 ms ping. Bilgisayarıma kablolu internet çekersem biraz daha farkedebileceğini düşünüyorum. Şu an köy genelinde teknik bir çalışma olduğundan, ayın 24' üne kadar çoğu bölgelere santralden internet verilmiyor. Buna biz de dahiliz. Gelir ise ve hatırlarsam, hız değerlerimi sizle paylaşmak isterim.

Geri
Yukarı