CAT6 kablo döşemek neyi değiştirir?

Hayır, artmaz. Aradaki fark zaten 6'nın 1000 Mbps'a kadar, 5'in ise 100 Mbps'a kadar hızı desteklemesi. Bu yüzden bence böyle düşünmemelisin ancak, eğer port sana özel açılmışsa da, aboneliğini iptal ettirdiğinde, abone olmak isteyen başka biri port bekliyorsa senin Port'u anında kapabilir. Kısacası durumun riskli ama, o zaman sana tavsiyem ise TT'den 50 Mbps'a hızını yükseltmelerini, bunu da hızı sabit olarak alıp alamayacağını denemek için yaptığını belirtmen. Eğer yükseltmezlerse de paketini yükseltmeyi deneyebilirsin. Tabii bu paket ücretini de yükseltecek orası ayrı ama, ben alabileceğini düşünüyorum.

Benim kaybettiğim bir şey yok ki, zaten alabileceğim hız maksimum 50 Mbps gösteriyor. TT'ye de sorduğumda maksimum 100'e kadar verebiliyoruz diyorlar. Ben zaten maksimum 93 Mbps alabiliyorum ki bana yetiyor da artıyor bile. Steam'de 11.7 Mbps'a kadar maksimum gördüğüm indirme değeri. 10.5-11.7 arası da geziyor ama genelde 11 civarı indirme hızım. Kısacası internet konusunda herhangi bir sıkıntım yok. Kaldı ki, 100 Mbps hiçbir zaman alamıyorum zaten, maksimum 93.

Dostum onu demiyorum zaten. Modeme tam 100 Mbps girilmiş. SNR değerin 11'de SNR değerini 10 düşürüp. Tam 100 Mbps getirebilirsin modeme onu diyorum. Genelde 102 Mbps giriliyor hat değerlerinde.

Hocam şöyle diyeyim. Yusuf Kıraç'a yazdım ve öyle VDSL'e geçiş yapabildim. Yani normalde VDSL portu yoktu bile. Benim için bir tane VDSL portu oluşturdular ve beni bu porta geçirdiler. TürkNet, Milleni, NetSpeed vb. şuanda sorgulattığımda hep max. 16 MBps ADSL hizmet alabileceğimi söylüyorlar çünkü VDSL port yok. Ama port olduğu zaman da her yerden sorgulatmıştım. Tüm sorgulatma siteleri aynı şeyi söylediler bana. Alabileceğiniz max. hızı bana 50 MBps olarak söylüyorlar. Ben de öyle olduğuna inandım tabii. Sanırım CAT6 döşersem kapasitem daha da artabilir.

Saha dolabı tipini bilmiyorsunuz birde değil mi hocam? Belki sizin bağlı olduğunuz saha dolabını kullanan belki çok yoktur. O yüzden hız size olumlu olarak yansıyor olabilir hocam VDSL2 altyapınız yeni geldiği için. Gerçi üzerinden 3 yıl geçince de ben aynı hızları alacağınızdan eminim de. :D
Evet, saha dolabımızda muhtemelen şuan VDSL kullanan çok kişi yoktur diye düşünüyorum. Mesela ben komşumu Millenicom arkadaşını getir kodu ile abone ettim ve perşembe günü onlara kuruluma gelecekler. Kendileri 50 Mbps'a sabitletecekmiş neden bilmiyorum ama, keyifleri bilir :) Ben sabitlenmesine gerek yok, kopma olmuyor dedim ama dinlemediler. Ama sabitlemeleri benim adıma iyi tabii :) Saha dolabı tipini bilmiyorum, açıkçası gidip göremedim bile. Nerede olduğunu dahi bilmiyorum açıkçası. Bakmaya da gerek duymuyorum şuan. İnşallah hiçbir zaman da gerek duymam.
Dostum onu demiyorum zaten. Modeme tam 100 Mbps girilmiş. SNR değerin 11'de SNR değerini 10 düşürüp. Tam 100 Mbps getirebilirsin modeme onu diyorum. Genelde 102 Mbps giriliyor hat değerlerinde.
Benim modemimde SNR değerini düşürme gibi bir seçenek yok. SNR değerinin manuel olarak değiştiğini bilmiyordum açıkçası. Eğer değişiyorsa, destekleyen modemler nelerdir? Belki birkaç ay sonra modem değişikliği yapabilirim ancak şuan düşünmüyorum. ISS bir modem tahsis etti ücreti mukabilinde ve onu kullanıyorum.

CAT-6 almadan önce TT'den elit ekip isteyin, hem bina içinden hem de daireden ölçüm talep ediyorum diye kayıt açın.

Bir terslik varsa TT'den gelen arkadaşlar söyleyecektir. Ona göre kabloyu değiştirin derim. Hatta ekip oradayken onlara yaptırabilirsiniz. Ücreti ne olur bilemem.

CAT-6 almadan önce TT'den elit ekip isteyin, hem bina içinden hem de daireden ölçüm talep ediyorum diye kayıt açın.

Bir terslik varsa TT'den gelen arkadaşlar söyleyecektir. Ona göre kabloyu değiştirin derim. Hatta ekip oradayken onlara yaptırabilirsiniz. Ücreti ne olur bilemem.
Ekipler bunu yaparken para alıyorlar mı? Zaten TT abonesiyiz. Bize bu durumda ücretsiz hizmet vermeleri gerekmiyor mu?

Ekipler bunu yaparken para alıyorlar mı? Zaten TT abonesiyiz. Bize bu durumda ücretsiz hizmet vermeleri gerekmiyor mu?
Yasalara göre bina içinde yer alan ankastre ile modem arasında bulunan kablonun sorumlusu daire sahibidir.

Bundan ötürü TT bu işlem için ücret talep ediyor.

En azından ölçüm için para istenilmemesi gerekli olduğunu düşünüyorum ama bunu kimseye atlamazsınız.

Geri
Yukarı