CAT6 Kablonun Etrafını Alüminyum Folyo ile Sarmak

Elektrik bandı aslında yeterli. Ancak elektrik bandı zamanla gevşiyor ve ek üzerinde sorun oluşuyor bir zaman sonra.

Elektrik hatları üzerinde bile artık ya soket tipi ek sistemlerini kullanıyorlar yada bantlama sonrası makaron tipi malzeme kullanıyorlar.

Aklında hat zayıflaması ve sinyal zayıflamasına yönelik bir etken düşüncesi olduğunu görüyorum.

Ek olduğundan kaynaklı eksiz bir kabloya göre değerlerin çok az oynayacaktır. Bunu kesinlikle bilmelisin.

İki teli ayrı bir makaron uygulayıp üzerine kalın bir makaron yapanda var iki ayrı kabloyu bir tutsun diye.
Bu güzel ve temiz bir seçim ama yalıtım olarak baktığımızda yeterli olmayabilir.

Şu şekilde bir işlem yapıp deneyebilirsin.
Kabloyu çok fazla soymadan yapman lazım.
Dış kaplamayı 3 cm soysan yeter. Telin hemen dışındaki iç kaplamayı 1.5 cm soysan yeter.
Mavi ve beyaz renkleri kullandığını düşünelim örnek olarak. Mavi ile maviyi eşle ve bantla. Beyaz ile beyazı eşle bantla.
Sonra ekin etrafını elektrik bandı ile sar. Bant ile sarmadan önce iki kat folyo veya bant sonrası iki kat folyo yapabilirsin. Yada bant öncesi ve sonrası olarak iki kat folyo kullanabilirsin. Sana kalmış bir durum olacak folyo kullanmak.
En son işlem olarak kalın bir makaron kullan.

Cat 6 ile cat 7 arasındaki kablo farkına bakarsan eğer cat 7 kabloda ciddi bir yalıtım söz konusu olduğunu görürsün. Dıştaki paraziti engellemenin dışında kablonun içindeki teller arasındaki yalıtım gerçekten çok güzel.

Cat 7 kablo tercihlerini artık yavaş yavaş yapmak lazım ama fiyatı yüksek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı