CAT6 kablosuna RJ11 çakmak

arnulfo.kayceon

Decapat
Merhaba, binamdan gelen kabloya splitter, splitterdan 10 metre telefon kablosu odama kadar çekili durumda. Telefon kablomda bozukluk mevcut değiştireceğim. Fakat telefon kablosu yerine bir ucuna RJ11 takılı CAT6 kablosu almayı planlıyorum. Bir de evimde ev telefonu artık yok splitter ı iptal etmek istiyorum. Asıl sorum şu binama gelen kabloya CAT6'yı bağlayacağımdan dolayı, bildiğim kadarıyla CAT 6'nın içindeki renkli kabloların hepsi çakılmıyor. RJ11'e çakılı olan kablo rengi ile dışarıdan bağlanacak kablo ile renkler uyuşması şart mı? Biraz karmaşık oldu ama umarım anlatabildim.

Anladım her iki tarafta aynı bağlanılacak yani. Teşekkürler.
Evet. Örneğin kutuya yeşil ve turuncu kabloyu bağladıysanız sokete de yeşil ve turuncuyu çakmanız gerekiyor. Hangi renkleri kullandığınız fark etmiyor fakat kombinasyon bir ihtimal sorun yaratabilir. Bu durumu da kutuya bağladığınız kabloları açabileceğiniz şekilde bantlayıp olmazsa çapraz bağlayarak çözebilirsiniz. Genelde yeşil ve kırmızı kablolar çıkıyor kutudan. "Yeşil-yeşil / kırmızı-turuncu" bağlamışsanız "yeşil-turuncu / kırmızı-yeşil" şeklinde bağlarsınız. Eğer kabloda bir sorun yoksa sorunsuz DSL bağlantısı alırsınız. Biraz karışık anlatmış olabilirim, anlamadıysanız sorabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı