CAT7 kablo ile ankastreden modeme kablo nasıl çekilir?

Celalyuksel

Hectopat
Yer
KARAMAN
Daha fazla  
Meslek
DOKTOR
Arkadaşlar merhaba. 50Mbps Türk Telekom paket kullanıyorum ve 3.katta oturuyorum. Yaklaşık 40-50M CAT5 kablo kullanılmış 3 yıllık bina elektrikçi 3.kat ve 2.katın CAT5 kablosunu 1 kat a kadar çekip orada toplayıp birleştirip ankastreye tek CAT5 kablo ile indirmiş. Hat değerlerimi aşağıda paylaşacağım. Yeni CAT7 kablo ile ankastreden modeme yeni kablo ile hattımda iyileşme olur mu? Ara sıra dalgalanma yaşıyorum çözüm olur mu? Hat zayıflamasında SNR de iyileşme olur mu?
Screenshot_20220510_180318.jpg
Screenshot_20220511_133427_com.dmall.mfandroid.jpg
IMG-20220510-WA0004.jpeg
IMG_20220510_152513.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Cat6 düşündüm hocam da dışarıdan da kullanacağım için daha korumalı birşey olsun hava şartları şu bu başım ağrımasın dedim
Kabloyu korumak için borunun içinden de geçirebilirsin, aklında bulunsun.
Ama pahalılardı be. :(

Ekin kötü olması diye bir durum yok. Şehir efsaneleri bunlar. Uçlar ya temas ediyordur ya etmiyordur, bunun kötüsü iyisi olmaz.
Kablo korozyon yaparsa bir gör hızı :) En sağlıklı yöntem YAK1 konnektör ile ek yapılması. Köyde internet kablosuna sağlam ek yaptım bir hafta sonra internet yavaşladı 30Mbps internet 5'lere gerilemişti, gittim eki tekrar yaptım yerine geldi internet. En iyisi YAK1 konnektördür.

@Yener K. doğru değil midir hocam? Elektrikçisiniz sonuçta, daha iyi siz anlarsınız.

Son düzenleme:
Kabloda ek olup olmaması hızını etkilemez.

Kablo CAT5'miş 6'ymış 7'ymiş yine hızını etkilemez.

Kullandığın internet VDSL2 büyük ihtimalle. VDSL2, 30 MHz çalışır. CAT5 kablo ise 100 MHz'e kadar bana mısın demez. Gidip de boş yere kabloya para verme.

Not: MHz diyorum, Mbps değil. Karıştırmayın.

Aynen hocam demek istediğim buydu yani hat zayıflaması SNR de bir iyileşme olmucaksa CA7 6 yaptırmaya gerek yok tabi yaptırınca boşu boşuna yaptırmışım hat zayıflaması düşmedi SNR yükselmedi gibi şeylerle karşılaşmamak.
Modem arayüzünden yaptığım hız testi bazen 47 bazen 30 bazen 25 vs gösteriyor.

Kablo korozyon yaparsa bir gör hızı :) En sağlıklı yöntem YAK1 konnektör ile ek yapılması. Köyde internet kablosuna sağlam ek yaptım bir hafta sonra internet yavaşladı 30Mbps internet 5'lere gerilemişti, gittim eki tekrar yaptım yerine geldi internet. En iyisi YAK1 konnektördür.

Kablonun korozyon yapması için açıkta olması gerek. Ek yapıp ek yerini açıkta bırakmak neyin kafası? Ki kaldı ki diyelim açıkta değil, geriye kalan tek seçenek iki farklı metalin teması durumu. Yine de iki farklı alaşımdan bahsetmiyoruz, bakır ve bakır teması var yine.

bakır ve bakır teması var yine.
Var ama bunlar birbirine çok iyi bir şekilde temas etmesi gerek. Normal ek yapıp üstüne elektrik bandı sarmak çok sağlıklı olmuyor. Dediğim gibi en iyisi YAK1 konnektör.

Aynen hocam demek istediğim buydu yani hat zayıflaması SNR de bir iyileşme olmucaksa CA7 6 yaptırmaya gerek yok tabi yaptırınca boşu boşuna yaptırmışım hat zayıflaması düşmedi SNR yükselmedi gibi şeylerle karşılaşmamak.
Modem arayüzünden yaptığım hız testi bazen 47 bazen 30 bazen 25 vs gösteriyor.
Hattaki parazit olayı alt yapının kalitesi, santrale olan uzaklık, maksimum internet hızı gibi şeylere göre değişir. Ankastreden gelen kablo zaten yeni çekilmiş, onunla alakası yok. Bina içi kablolamayı kullanıyor olsan, eski bina olsa falan neyse.

Hocam vallahi 1. kat da ek var büyük ihtimalle daire içinde yatak odasında daire de oturan adama utanıyorum bakayım demeye kabloyu neyle ek yapıldı onu dahi bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı