Çözüldü Catalina Harici USB Diskleri Görmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mustafasen94

Decapat
Makaleler
1
Merhaba, birkaç gün önce sistemime kealOS 10.15.2 kurmayı başarabildim. Ancak, hala problem çözmeyle uğraşıyorum ve izlemem gereken adımlar konusunda da bir yol gösterici bulmakta zorlanıyorum.

Şu andaki problemim, bilgisayarın harici HDD'leri görmemesi. 2 tane disk denedim birisi LaCie Rugged Thunderbolt2 (USB 3.0 arabirimi ile) ve WD My passport Ultra. USB portlarımı denedim, bir problem yok gibi duruyor. Flash bellek, mouse, keyboard, Bluetooth dongle vs görüyor. Hackintool'la kontrol ettiğimde bir şey taktığımda yeşil olarak da gözüküyor, ancak hepsini USB 3.0 görüyor. Diskler dönüyor ve ışığı yanıyor; yani, USB'nin verdiği güçle alakalı da bir problem olmadığını öngörüyorum. Paragon NTFS for Mac de kurulu; yani, dosya sistemiyle alakalı da bir problem yok. Problemin neyden kaynaklandığını yorumlayamıyorum, internette arattığımda da bir sonuca ulaşamadım.

DSDT ve SSDT yamalamalarıyla alakalı bir şeyler okudum ama problemimi çözeceğinden emin değilim. DSDT ve SSDT dosyalarımı iasl ile"- da" komutu olmadan sökmeyi başardım. Sonrasında yapmam gereken nedir ve problemimi çözer mi emin olamadığımdan, işlemi yarıda bıraktım. Bir faydası olursa dsl dosyalarım.

Sistemim;
  • MB: Gigabyte Z390 Aorus Pro.
  • CPU: Intel Core i9 9900K (Cooler Master ML240L)
  • RAM: Kingston HyperX Predator 2x8 GB DDR4 3200 MHz (XMP)
  • HDD: Samsung Evo Plus 500 GB + Adata su 630 240 GB (macOS Boot)+ WD Green 3.5" 2TB.
  • GPU: ASUS ROG STRIX RX 5700 XT.
  • PSU: Everest 850W Rampage 80+Gold.
  • Wi-Fi: TP-Link Archer T2U.
  • Bluetooth: TP-Link UB400.
Konuyla alakalı bilgisi olup yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS ayarlarım sizin rehberde belirttiğiniz gibi Recep Bey. BIOS'um güncel. Rehber'de 10.15.2 için yama göremedim. Gerekli kext'ler Kemal Bey'in kurulum dosyasında zaten vardı. Çalışmayınca ben güncel versiyonlarını da Hackintool ile indirip kext klasörüme attım. Disk izlencesinde de ne yazık ki görünmüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi Hackintool ile Recep Bey'in de bahsettiği yamaları yaptım ve diskler çalışmaya başladı. Ben bahsedilen konuda 10.15.2 için bir yama görmediğimden, bu versiyonda yapılması gereken bir şey olmadığı düşüncesine kapıldım. Anladığım kadarıyla konuda bahsedilen yamalar 10.15.2 versiyonuyla da uyumlu. Çözüldü olarak güncelleyebilirsiniz, destek olan herkese tekrar çok teşekkür ederim.

İleride böyle bir problemle karşılaşıp yama yapmak isteyenler için kestirme yöntem; linkteki adımları takip edip "Step 3" adımında "USB Port limit patch <#1/2 ve #2/2> 10.15.x (credit DalianSky)" yamalarını seçip aynı pencerede en alttaki 3 kutudan en sağdakini seçip kendi config.plist dosyalarıyla yamalanmış config.plist dosyasını değiştirmektir. Daha sonrasında sistemi yeniden başlatıp USB portlarını olması gerektiği gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı